Return to the prehistoric times - Troy X5 Shadow

Categories: Troy - Reviews and tests

There are few detectors as iconic as the Troy X5 Shadow. Unfortunately, I didn't get my hands on one at the time the detector went into production. The price in the Czech Republic of around 50,000 CZK was beyond my means. So in the video I'm a bit mistakenly talking about the end of the 90s, but the detector started to be sold in our country only in 2002 .

What the detector really excelled at was finding the smallest silver and gold targets. This was matched by the 19kHz operating frequency, discriminator settings, etc. At the time when it came on the market, there were not many such devices. For comparison I would probably use the Lobo from Tesoro. But there was quite specific "duck" audio that not quite everyone could pick up on.

The guy behind the Troy detectors was a guy named Troy Galloway. Troy was primarily a prospector and salesman. He knew what he wanted to accomplish with the detector, but the development itself was done by several people from the original Fisher and Tesoro. I corresponded with Troy for several years, which let me know he was working on a new detector that was to be the successor to the X5 Shadow. Unfortunately, that was no longer the case and since Troy detectors were made at Fisher and Tesoro, there was no factory team to continue the work that was started.

Probably due to the high price, no large quantities of detectors were ever sold. For the X3 and X2 we have no idea, but as for the X5 the number of units produced should have been within three thousand. But we never saw a number above two thousand, so it is possible that the number was even lower.

Unfortunately, the older ones that we occasionally come across at the service station suffer from several ailments. First of all, the coil connecting wires, down at the probe inlet, are almost always in very poor condition. This can be solved by replacement, but since it's almost a collector's item, I wouldn't do it. The worse fault is on the PCB, where a certain hard-to-replace part goes off with iron-clad regularity. As detector motherboards continue to age year after year and the tin degrades, more and more bugs are added. Quite simply, if someone were to buy a Troy today for everyday searching, they would not do well anymore. He's a true legend, but he's kind of retired.


X2 was very nice Tesoro

Technical specifications

  • Weight approx. 1.1 kg
  • Manual and fixed ground effect detuning settings
  • Silent discrimination mode
  • Three-piece construction
  • Operating frequency 19kHz
  • Audio frequency 600Hz, in All Metal 550Hz
  • Alkaline 9V battery life when using headphones 50 hours
  • Detector design is waterproof
  • The detector was manufactured by Fisher Lab. version X2 in Tesoro

Video

The article is included in categories:

Post

Konečně pořádná legenda 8-)

Kluci,velice slušný stroj,dobrá práce :-) Hodně připomíná Tesora(jak jste řekli,byl u nich i vyráběn),docela by mě zajímal váš názor jak si ve své době vedl výkonově právě k nim...hlavně k Tejónu který měl na LP i jinde v té době reklamu jako echt hloubkový detektor :-P A řeknu vám,ikdyž už je doba jinde a s EQ jsem už taky jinde,jsou to krásné vzpomínky na to štelování poťákama,lazení země atd...mělo to svoje kouzlo ;-)

Taky je docela zvláštní že si Fisher a Tesoro pustili do kožichu takovou konkurenci,ještě ji vyráběli :-D

To peponator: při těch počtech vyrobených detektorů to asi žádná konkurence vlastně nebyla. Navíc, když máš výrobu pod palcem, tak to jsou jenom další vyrobené a zaplacené detektory pro tebe.

Je to asi stejné, jako když Samsung vyrábí (možná vyráběl, to teď nevím zda to ještě trvá) lcd pro Apple :)

Ahoj Marku.
Byl jsem si na 100% jist, že tento měsíc Troye „vytasíš“ a moc jsem se těšil. Já se poprvé dozvěděl o existenci tohoto stroje až od tebe a tak vím, že je tenhle mazlík v Síni slávy v Jílovém.

Průměrná hrubá měsíční mzda v 2002 byla 14.000Kč a tak si jej mohla dovolit opravdu jen hrstka skutečných fajnšmekrů s dostatečně nabitou portmonkou. I proto si zaslouží tak velkou pozornost a já jsem tedy tentokrát velice spokojen a děkuji ;-) :-)

Ahoj.Můžete prozradit jaká těžko nahraditelná součástka tam odcházela? Napadá mne pouze transformátor,jako má Lobo.

Marku parádní pohled do minulosti.Vím už dlouho že si ho měl a jsem rád že stále máš a navíc o něm napsal.Navíc jestli je(a jako že asi jo) tvůj ten na fotkách tak je ještě v super stavu(vizuálním).Já si proto nechal starouška adventise.Žlutá mrcha že je pryč mě zatím netrápí ale už před cca 6-7 lety jsem si jen tak chtěl koupit zpátky zetexe(na hledání už ne).Teď už na něj nenarazíš.Je to jako se vším.škodovky 100,105,120 atd,Trabanty,pionýr,250,350 atd jsme dostávali skoro zadarmo ale nikdo to nechtěl nebo dojezdil a vyhodil.Já budu muset zkusit přemluvit kluky v muzeu o jeden detík co tam už roky stojí v koutě.Jenže když jsem ho chtěl před pár lety tak mi řekli že to asi nepůjde a že skončí ve vytrýně pravěk archeologie :-DBudu rád když by se s toho tvého představení "pravěku"stal seriál a objevili se tu i další detektory co asi většina(to budou ti co hledají míň jak 10 let) ani neviděla.Myslím že tu pár kolegů ještě nějakého dědouška vlastní.A pokud vím tak i Petr pomůže ledacos oživit ;-)

Jiva,takhle to taky funguje😂😂vetsina detektoru neni nase,ale otoci se tu pouze na servis,napr. detektor v pristim dile k nam dorazil na servis az z holandska.

njn tak konečně Marka miláček je tu :-D ;-)

Kolega s tímhle strojkem dost nahledal, prej kdyby to šlo, pořídí si ho znova :-D Poslední výprava s troyem byla do sudet na čáru, kde mu odešla cívka a natekla do ní voda (L.P. 2007).
Už si to nemůžu přesně vybavit, je to ten detektor co řve jako kočka/kachna? :-)

Lorne malvo - jako kočka/kachna řve lobo :D
To snad ne - cívka na oscilatoru zdechavala, alespoň u kusu co jsem opravoval byla v pr...

Ty cívky jsou po smrti skoro všude. Ano ta moje není v žádném top stavu. U Nelu se dala objednat výroba Tornáda, ale není to už ono :)

Kachna jsem říkal Lobu a pak mu to nějak zůstalo. Mám na něho řadu velice hezkých vzpomínek, ale už ho nemám. Bohužel, druhý nejvíce ikonický detektor, který jsem měl jsem kdysi pustil Habánovi a on ho už nemá. Toje mi moc líto :)

U Mého Loba jsem kontroloval pouze el. kondenzátory, nechtěl jsem do něho "vrtat" pokud funguje. Myslel jsem, že hledací cívka je buzená přes transformátor, aby se dosáhlo většího rozkmitu napětí na sondě.Když to nemá měnič, ani cívku buzenou obdélníkem. Našel jsem schéma X5ky. Ta tlumivka musí mít i stejnou jakost. Proto se toto zapojení nevyskytuje v detektorech "do yourself ". Neznal jsem to. :-)

To snad ne- Pokud si dobre pamatuju , tak oscilator u troye je prave buzenej obdelnikem, zakladem je klasicka 555 a signal z ni jde jeste prez delicku ktera je tam jenom z duvodu aby jsi mel presne 50% stridu.Vyhodou tohodle bylo ze jsi mel precizni oscilator s fakt presnou frekvenci bez ohledu na parametry sondy (samozrejme kdyz ses dostal pod vrchol rezonancni krivky tak klesla amplituda) ale frekvence byla vzdy stejna coz oproti klasickemu zapojeni z te doby kde rezonancni kmitocet zavisel na parametrech kondenzatoru a pripojene civky ,tak tady vychazeli fazove posuvy vzdy stejne.Na tu dobu to byl pokrokovy desing, a celkove v porovnani treba s tesorem to byl troy znacne sofistikovanejsi

Add post

You must subscribe to post. If you do not have an account on this site yet, sign up.

↑ Back to top + See more

Back to top