Roman gold coins, jewellery, precious stones and other treasures of detectorists, an example of a working collaboration

Categories: Archaeological reports , Nálezy nejenom s detektorem ve Skandinávii

The Danish National Museum pays tribute to amateurs with metal detectors with a special exhibition. The curators praise a specific Danish law that obliges detectorists to report and hand over their discoveries to museums in exchange for a reward - a finder's fee: "When the first metal detectors appeared in the 1980s, some wise museum directors were astute enough toand knew we had to work with these people," says National Museum curator Line Bjerg.

For example, one of the collaborating detectorists, Hjalte Wadskjaer Molgaard, has been looking for metal detectors since he was a child. It actually started with the Second World War, the First World War and the Titanic. And then I suddenly became interested in prehistory, he says of his first impulses to search, adding that one of his many discoveries is on display in the exhibition: a golden medieval ring with the face of Jesus Christ. "I walked for about six hours in the rain without finding anything, but after that I was really happy," he added with a smile.

The most exciting part of the exhibition is devoted to the amazing discovery of almost one kilogram of gold artefacts from the 6th century. It was found by then budding detectorist Ole Ginnerup Schytz, his very first outing with a metal detector, which he tried out on the property of his old primary school classmate. The National Museum calls his discovery "one of the biggest, richest and most beautiful gold treasures in Danish history."

"It was full of scratches and mud," Schytz told Denmark's TV2. "I had no idea about it, so all I could think of was that it looked like a sour herring can lid. Denmark is 43,000 square kilometers and I happened to look with a detector exactly where this find was," the finder added with a laugh.

A detailed on-site survey was carried out by archaeologists from the Danish Vejlemuseerne in cooperation with experts from the National Museum. At the site, they found that the treasure trove of 22 artefacts in total was originally stored in the longhouse of one of the village chiefs some 1,500 years ago. Scientists assume that the inhabitants of that time, due to fears of enemies or climate change, stored the gold either as a depot or as a sacrifice.

The gold medallions (known as bractheats) were inspired by similar Roman jewellery with motifs of the Emperor Constantine. Beautifully decorated, they were probably worn by women as jewellery with magical properties of protection: "The Scandinavians have always been scholarly, and what they saw in foreign lands, they reinterpreted at home to suit themselves," said National Museum expert Peter Vang Petersen. He said the find is one of the most important discoveries of the last few decades.

Experts praise the cooperation with the detectorists. Collection curator Line Bjerg hopes the exhibition can inspire others to start searching with a metal detector. She says it's a prime example of how history is uncovered by ordinary Danes. "I want the public to understand that our museum is made by ordinary people."

The exhibition, entitled "The Hunt for Danish History", opened at the National Museum of Denmark on Saturday 4 February and will run for a year.

Roman Němec

Sources: akilligundem.com, dailymail.co.uk


medallion - brakteát


Ole's first signal


Ole Ginnerup Schytze's treasure on the day of his first outing with a metal detector


Ole Ginnerup Schytz with a National Museum lurator


Ole held lectures about his find last year and donated all the proceeds to the Salvation Army


before conservation


gold medallion


The medieval gold ring with the image of Jesus was found by Hjalte Wadskjaer Molgaard


gold ring

The article is included in categories:

Post

No jo, jsme takový, jak nás historie vytvořila.

Je to prostě nádhera, jak jinak, ale u toho pečetního prstenu, proč by to měl být zrovna Ježíš a ne podoba jeho majitele, fantazie, s kterou v těch muzeích pracují, je opravdu úžasná. Možné je, že na to lidé rádi slyší. Nic proti tomu, ale za mého života se už mnohé takové nápady a domněnky tolikrát předělaly, když se objeví další nálezy a skutečnost je pak jiná, že bych se bál to takto pojmenovat.
Zvlášť proto, že podobu Ježíše dodnes nikdo přesně nezná a dovolím si tvrdit, že nikdy ani znát nebude.
No, věř a víra tvá, tě uzdraví ! Každopádně, nález super a to, že je v muzeu, mě moc těší. 👍😊

A v tomto přípěvku je také doloženo, že ti, co chodí s detektorem, se významně podílí na objevech naší lidské historie a ne všichni jsou zloději a loupežníci, dle názoru některých našich historiků a archeologů.
Také občas vyrazím ven se proběhnout s detektorem a kdyby se mi něco podobného přihodilo a přežil to překvapení, skončilo by to stejně tak, jako v tomto případě. Z jednoho, prostého důvodu a to, historie se má podložit fakty, a artefakty, ne domněnkami a výmysly. Jsem materialista a na duchy i nadpřirozené věci, to opravdu nevěřím. ✊⛏😊 Vzhůru a radostně do přrody a terénu, než budou všude dálnice, zahraniční sklady, nabíjecí stojany a další a další nepřítupné plochy. 😢😪😩

Tddmdm...

Kdeže je ta vzdálená země Dánsko?

Zároveň jsme před časem překládali celý Dánský zákon. Tak nějak jsme měl představu, že by se tím tady mohl někdo inspirovat. Někdo ho ještě mám :) Bohužel, všechny diskuze skončili na konstatování, že tady máme málo Dánů...

To je opravdu dobře vymyšlené. Ale je jasné že u nás to pujde jen velice težko. Dánsko má jinou ekonomickou situaci než my, může si dovolit takhle rozdávat peníze. Protože chápe že data ze zachráněných předmětů jsou k nezaplacení. Češi to vědí taky, ale přijde mi že detektoring je taková šedá zóna, kde vlastně nikdo neví co se může a co nemůže nebo respektive co není napsáno jako zakázané je povolené. Třeba rybáři, mají možnost vstupovat na soukromé pozemky které sahají až k vodě, pokud ale způsobí jakoukoliv škodu jsou za ní odpovědní. Dále bych třeba uvítal něco v tomto stylu, jako povolenky k hledání vydávané na základě školení a přezkoušení. Nastavit jasné pravidla, a možnost se řádně identifikovat jako čestný člověk, který má menší šanci že ho odněkud vyženou protože nikomu nevysvětlíte že nejste rabovač a nezakopávač. Ceny odměňování- pokud nějaké. Myslím že jednou za čas takovoudle výstavu od hledačů je odměna sama za sebe.

Ten pocit, když jsem mohl vzít rodiče do muzea, kde mají v tématické výstavě o zaniklých sídlech vystaveny nálezy , které jsem našel a když jsem viděl jak je táta hrdý na to, co vidí, ten je k nezaplacení. Je pravda že říkal, proč bych jim to měl nosit, ale po návštěvě muzea se to v něm otočilo a dívá se na to jinak...

Kéž by to tak mohlo být i u nás...sám znám ten pocit kdy bych rád vzal tátu na takovou výstavu a viděl bych jak je hrdý že jsem něco hezkého našel a odevzdal.Díky němu jsem měl rád historii,motorky,létání...bohužel jsem se vším kdysi naplno začínal když už umíral a nestihl pořádně se mnou zažít mé začátky detektoringu,mou první pořádnou nad litrovou motorku,mé létání na paraglidu...pak to člověka mrzí do konce života :,-( Ale třeba se stane zázrak a můj syn se jednou půjde podívat na výstavu kde bude i něco ode mne a já mu budu pyšně vyprávět kde a jak jsem to našel ;-)

To Trueman: myslím že tohle nejde opakovat donekonečna. Ekonomicky jsme v podstatě cca. na úrovni Itálie. Některé regiony, jako Praha, střední Čechy nebo Brno jsou na tom ještě lépe.

Co se týče zákonů, v podstatě je to docela jednoduché. Hledání se nerovná archeologie. Problém jsou nálezy. Jelikož v podstatě vše by se mělo odevzdávat. Je jasné, že o 99% nálezů zájem ze strany muzeí a archeologů není, ale to není nijak řešeno. Pak je zde samozřejmě celé šílenství okolo nálezných, kdy si to kraje mohou vykládat tak trochu jak chtějí. Nálezy jsou totiž jejich.

Za necelých 20 let co se motám okolo památkového zákona, jsem také trochu rezignoval. Myslím, že velice dobrou možností je PAS, jenom by bylo potřeba mu nastavit úroveň "prahu" podstatně níže, aby se mohl zapojit úplně každý kdo má zájem. V tom doufám, že se to pohne. :-)

P.S: roky jsem pracova pro švédskou firmu Scansolar. To znamenalo pendlovat mezi Prahou a Malmö. A víkendy v Kodani. (bylo to v době, kdy se stavěl Öresundský most) Oni to zase takový svatouškové nejsou, taková běžná partička, co doufá, že jednou pro ně bude taky místo ve Valhale :)

Nadáváme na vše, vždy, všude a budeme. Jsme Češi.

Za mě jsem rád, kde žiji a jak to u nás funguje.

Neměnil bych nic a ani bych nikdy nikam neodešel.

Doufám, že tak jak to tady funguje, ještě hodně dlouho vydrží.


8-)

Základ je si uvědomit že jsem něco našel... tak že to nebylo moje...(pokud nehledám vlastní mobil nebo klíče od auta) o:-) o:-) o:-) je to koníček jako jiný někde se platí poplatky ,jinde startovný,poplatky za honidby,trial tratě,atd když už něco najdu proč jim to nedát??? Vždyť je většina věcí co muzeum nezajímá, viz prospekce s archeo atd..Hlavně že mám důvod vyvenčit sebe a psa... :-)

Servuz:

Myslím, že většina z nás tady už ví, co patří do muzea a co do poličky.

Četl jsem tu příspěvky, že se ohlásil nález, lokalizovalo místo, borec se po čase vrátil zpět a našel spoustu věcí.
Nikdo se neobtěžoval dohledávat z archáčů.
A koneckonců vím svoje..

Dál už se raději nebudu vyjadřovat, ráno vstávám do práce.

Nazdar!!


Elmara: Já si myslím že mnoho našich zákonů nakonec člověka dovede do bodu rezignace a nebo zešílení.😀 Je to dáno také naší minulostí a byrokracií která tu je. Nikdo vlastně neví na čem co stojí. To sice dává jistou volnost v interpretaci určitých zákonů ale zároveň znemožňuje jasně určit kdo na zákon dbá a kdo ne. To je přesně ta postkomunistické trauma které mají mnoho států s podobnou historií. Netuším jak to je v itálii s detektoringem ohledně historických nálezů. Vím ale že tam mnoho lidí chodí po plážích a nikomu to nevadí.

Add post

You must subscribe to post. If you do not have an account on this site yet, sign up.

↑ Back to top + See more

Back to top