Test of the new 15" probe at Minelab Equinox

Categories: Minelab Equinox 800 and 600 metal detector , Testy cívek pro detektory kovů Minelab

I am returning from a morning search and it is still a good quarter of an hour walk to my car.I'm bored and so I call Mara to save myself a long moment, to find out what's new and, most importantly, how it looks like with the long-awaited novelty of this autumn, the additional 15" inch probe for "NOXE". During the call I learn that two test pieces should arrive after 3pm today. I'm excited and am trying to get one of them. "Well then come get it ". I think for a moment about going right away, but I have to pick up the kids from daycare and buy some provisions to take home, so hopefully I can make it until tonight. I'm arranging with Jaccob to bring her to the gas station in Dolní Břežany.

In the evening I stand impatiently in traffic, while the probe is already waiting for me in Jaccob's car. Upon arrival, saying here you go, I take the probe and am surprised how light it is despite its size. We chat for a while, have a cigarette and I head off to the range for my first test.

I've had targets buried in the woods for 8 years at the limits of my range, so I'm curious. I'm taking a basic probe for comparison.

11" probe

15" probe

¾ Unearthed 10cm obol

One-sided signal, iron on the other side

Signal from both sides

Parvus 16cm

Double-sided signal

Double-sided signal + reserve approx. 4-6 cm

Grosh Václav IV 36cm

Signal colour iron, iron

Clear double-sided signal

1kg bronze 80cm

(ingots from foundry)

Clear signal + reserve approx. 5cm

Clear signal + reserve approx. 40cm+

Settings: field 2, sens. 24, volume T1-4,T2-22, 50 tone T1-1, T2-14, dis. -9 to -5 closed, response speed 5, IB 1. Manual ground tuning. Resulting depths vary from site to site depending on mineralization and soil moisture. (and here the soil has a real hefty helping of mineralization and iron oxide)

A rather big surprise is the sensitivity to small targets and the stability of the large probe, where even when banging on young oak trees there is minimal ringing. The very wide range of the probe will limit it a bit in iron sites , when two targets will get into the frame, especially if they are very small colour signals.

I'm not a big fan of polygons, although they do have some telling value as far as range comparisons go, so I'm looking forward to going out in the morning to field test it.

I'm still putting the probes on the scale tonight for comparison:

11" probe

15" probe

515g , 28 cm wide, 26.5 cm long

670g , width 31 cm, length 38 cm

The difference in weight is only 155g , weighed including the cap.

I still want to see how the probe is made under the cap, after dismantling it reveals a beautifully made honeycomb between the coil windings. An ingenious solution that maintains the maximum rigidity of the construction while keeping the weight as low as possible.

I'm off to the field in the morning to try the probe for real. I choose a site near where I live, where years ago I found a scatter of small silver coins in a 10 x 20m square, and where years later the number of targets is almost at a minimum even in the wider area. I unpack the detector, settings identical to the polygon, only sensitivity pulled down to 23 and recovery rate raised to 6. After a few meters I get a lot of false signals and the realization that the all-metal hoe should be worn on the shoulder and not on the belt. I am surprised at the amount of signals, especially from the iron, the probe has really great coverage. After two hours I have several colorful signals , from tiny specks and buckshot to an aluminum dime ripped out of a kangaroo's pocket.

Big surprise in terms of smallness, the smallest target, admittedly as they say on the rustle, a 3x3mm alu patch under the leaves.No Ag , but I know what to expect from a probe, it adds about 30% to coverage and between 8-30% to depth depending on size +-. I find it more stable than the basic probe despite the increase in signals. The probe is slightly heavier on the rod compared to the base and harder to handle in vegetation, which is due to its size. Get your tools ready, the pits will be really cruel.

The article is included in categories:

Post

Diky za clanek!

Ked budete mať čas a chuť prosim o test ctx 17x13 vs equi 15x12

To Frex: v podstatě lze napsat, že ta 15 je na nejdrobnější cíle citlivější. Na opravdu velké věci půjde zase o chlup hlouběji ta 17 s CTX. Bude pak záležet tako na množství železa a mineralizaci. Čím větší mineralizace, tím lépe bude vypadat výsledek CTX 3030. V mírné nebo střední mineralizaci je pak prostě lepšík EQ.

Jeste by to chtelo potunit cenu, 6900 je docela dost. Snad Jezisek pomuze :-)

... já jsme se bál, aby to nebylo jako u té 17", tudíž mi to vlastně přišlo jako docela fajn .)

Já už ji mám objednanou o:-) tak doufám že se oplatí i když do lesa snad ano 8-)

Přišli 13tého... moc, moc jsem chěl, ale Minelab to prostě nestihnul :,-( :,-( :,-( ;-)

A do Teple poslat jednu? Moc bych ji chtel videt na vlastni ocia vyzkouset

Tak si ji kup :-D

Sondy přišli dvě... obě šli klukům, co ji zároveň pro nás testovali. Ty další by tady měli snad být na konci příštího týdne.... 8-)

A kolik je objednávek :-) :-D

Veľká 15x12 cievka je doma,na svoju veľkosť je dosť ľahká- váha cievky s krytom a káblom je rovných 660 gramov, a na karbónovom teleskope od golden masku je dobre vyvážená. Prvé kontrolné testy - určite je rovnako citlivá na nausnicu a denar ako standartna 11"cievka, dokonca ma mensie rozdiely rozdiely v dosahu pri zmene recovery speed z 2 na 4, pocitam ce na vyzsich recovery speed budu straty tiez mensie. Na strednych a velkych koleckach je dosah vecsi, .zajtra urobim testy v zemi...

Díky za info. ;-)

Ještě pořešit lepší shaft. Mám i Trakaře a po dvoudenním hledání mě ruka nebolí. S Eqx po osmi hodinách jsem si dělal masáž ruky :-) Prostě vyvážení na ho.vno

Ja vam nevim, mam 199cm shaft vytazenej na plno takze nejvetsi paka a nejakou bolest ruky neresim tak kde je chyba?

Já také ne je to jak papír

To krokodil: tak tady tedy neprosto a totálně, ale úplně nesouhlasím. A taky jsi tedy jediný, co kdy tohle věc napsal. Tady mi doslova stovky Minelabáků píšou, že tohle je prostě super lehká a vyvážení mašinka... myslím tím EQ.
Z Trakaře, Explouše, Quattra.... o všech jsem dost věděl a to nejsem žádný chcípáček. Mám dva metry a dobrých 130kg. Navíc u všech straších detektorů jsem si musel dokupovat delší tyč a ta páka pak dávala spodnímu zámku pořádně zabat. V podstatě 6 měsíců a bylo vždy po něm.

S EQ chodím dva dny v kuse a nevím o tom. Jestli mě něco bolí, tak kolena s toho, jak v poli2 tahám jeden brok za druhým :). Detektor mi v ruce sedí nejlépe ze všech minelabů co jsem kdy měl, včetně X-Terr a GPX. :-) :-) :-)

Velice dobré vyvážení má CTX 3030, tam jsem byl spokojený, ale celková váha je pro slabší kusy občas problém ;-)

Osobne povazujem vyvazenie Equinoxa aj na 15x12 velkej cievke ako dobre...K... dosahom -dnes som porovnaval standartnu 11" a velku cievku v terene na 50 eurocente zakopanom na 38cm v zemi- testovane pole je do kopca takze detekcia tej mince z roznych smerov je viac narocna...tu uz standartna 11"cievka mala problem s detekciov -bud nedavala ziadny dobry signal ,alebo davala opakovany ,..ale jednostranny signal.. , tak velka cievka davala dobry signal z ID zo vsetkych smerov ... testovane na programoch,Park1,Park2,Pole1,Pole2... Podla mna to najlepsie bralo Park2 a Park1 na citlivosti 23-24,a potomPOle 2 a Pole 1 na rovnakej citlivosti..Na kazdom programe som este otestoval citlivost a dosah cievky na 3 male predmety v zemi: zlaty O- segment 0.05 grama zakopany na 10cm v zemi.13.5mm denar zakopany na 23cm v zemi, a 13mm strieborna nausnica zakopana na 20cm ..programy Park2 a Pole2 dali signal a ID na vsetky 3 predmety uz na ciltivosti 22,-vyborna citlivost.-a dosah ..- standartna11" cievka to berie pri citlivosti od 21... Park1 ,a Pole1 uz ten najmensi zlaty 0.05 gramovy O-segment nevideli- co niekedy tiez moze byt v niektorych situaciach zase vyhoda...tolko z prvych testov..

EQ.je celkově lehoučký detektor,ale má těžší cívku. Z přechodu T2ky,což byl těžší detektor s o něco lehčí cívkou sem pocítil také po dlouhém hledání větší únavu. V tomhle dávám krokodillovy za pravdu. Záleží na tom kdo byl na co zvyklí před noxem. Jinak se s EQ chodí dobře ;-)

Je to můj objektivní pocit, ale už mi to potvrdilo i pár dalších. Pravda, CTX je o hodně těžší, ale vyvážený. Pozná se to lehce - dáš prst do místa, kde detektor držíš a pustíš ho. Třeba CTX se ti jen malinko zhoupne. F-75 zůstane skoro bez zhoupnutí. EQX se rychle vychýlí do kolma. Já si nestěžuji, jen konstatuji 8-) :-D :-D :-D

Krokodil...Tak to mam urobene na upravenej.. Spektre-rovna tyc a lahke li-ionky,Argo a Optime-karbonova tyc,..a Golden masku-celkovo dobre vyvazeny -detektor udrzis na ukazovaku...,Ano ide o vyvazenie..,.U.. Equinoxa som hned na zaciatku vymenil spodnu a strednu tyc za jednu mnou upravenu karbonovu-100 gramov menej na cievke..-a detektor sa vyborne ovlada.,a do kopca som tyc este zatiahol o 15 cm ...cely den chodenia a ruka fakt v poho...,, pred nedavnom som prehodil Equinox na karbonovy teleskopicky shaft od Golden maska -ktory tiez ma prve spodne 2 tyce velmi lahke-,a vecsiu vahu shaftu ma smerom na laktovku- takze celkove vyvazenie je tiez a vyborne..-na velkej cievke-ktora je na svoj rozmer velmi lahka- 660gram je to viac nez dobre...

Ital1981-Na pole do bordelu??No tak to ani nahodou.na pole je nejlepsi standartni nebo ta nejmensi ;-)

Ohledně vyvážení EQ mám taky zkušenost že je v terénu horší než třeba Tejon. Na rovině v pohodě, detektor je lehoučký, ale ve svahu kde jsem s Tejonem po dvou hodinách neměl problém tak s EQ mě ruka bolí. S 15" cívkou to bude určitě ještě horší.

Ahoj,chtěl bych od Ježíška novou tu větší sondu než je standart,ale pořád mi vrtá hlavou jaký v nich bude rozdíl.To že bych měl větší pokrytí terénu je mi jasné,ale bojím se že to bude mít vliv i na ostatní funkce detektoru. Někde jsem zaslechl že to bude mít vliv na diskriminaci.Byl by tu někdo tak laskav a objasnil mi tento problém? Co získám nákupem větší cívky a co ztratím? Zkrátka plusy a mínusy velké cívky.Nikde jsem to nedohledal,proto bych rád požádal lidi co s tou velkou cívkou chodí hledat a mají už zkušenosti a mohou porovnávat rozdíly mezi cívkami.Jedná se o Equinoxe 600 Děkuju moc

flyfish215 koukám že ti nikdo neodpověděl. Mě by zajímalo to samé, jako tebe, jestli se vůbec vyplatí kupovat 15", případně rozdíly.

Pawkabike: měl jsem možnost zkusit obě sondy a stačí mi ta střední, k té velké potřebuješ bagr,díry moc hluboké a fyzicky náročné.Zůstanu u té střední.

Díky moc za info, tak zůstanu vděčný za tu originál a nebudu laborovat. Ať se daří

Add post

You must subscribe to post. If you do not have an account on this site yet, sign up.

↑ Back to top + See more

Back to top