With Equinox 800 on Staroboleslavské sands

Categories: Minelab Equinox 800 and 600 metal detector

We have done several EQ tests in extreme conditions. So this time we have shown what can be achieved in conditions that are relatively favourable. We met the guys at Stara Boleslava and literally had a test day. Since everyone involved without exception has been riding the EQ 800 since its launch, they just know how to do it. So it was a very enjoyable day where we basically topped each other in what we could get out of the detector. We took other detectors for comparison, but we won't give their numbers here, the test was strictly on the EQ and there's no point in stirring up passions here with why such and such detector took so little etc :). But you can stick to the settings :)

ID evaluation on LCD

It's quite interesting to see the evaluation for multifrequency. We have tested a lot of it, but it just has no competition (except CTX 3030, which is one level away then). To have a coin from 10 cm to 25 in the soil report basically the same ID over and over is completely out of what is normal for 1 frequency detectors. As an example I can put down already buried targets.

2h RU - field mode 2

15 cm - ID 16-17
20 cm - ID 16-17
25 cm - ID 16-17
30 cm - ID 12-13
35 cm - ID 12-30 - unstable
40 cm - in field mode 2 ID one sided, no stable evaluation. Prospecting 1 - about 10, just color.

Poznan denarius

15 cm - ID 9-8
20 cm - ID 10-8
25 cm - ID 8-4

Recommended settings

1. Forest - low number of targets and scrap iron

Coil 15" (or basic 11")
Field Mode 2
Multifrequency
Sensitivity 22-23 (depending on ambient interference, always recommend turning off data on mobilem phone)
Discrimination - either horseshoe or close numbers -9 and -8
2 tones
Speed 3
FE 0-1
Treshold at audible limit

2. Forest - low number of targets and scrap iron

Coil 15" (or basic 11")
Prospecting mode 1
Multifrequency
Sensitivity 21-22 ((depending on ambient interference, always recommend turning off data on cell phone)
Discrimination - close numbers -9 and -8
Speed 3
FE 1
Treshold slightly audible

Standard - field/forest

Simply a location with an abundance of targets and also iron waste

1.I'm walking at ease

If you want to relax a bit at the same time as searching and not deal with millimeter pips on every third step, it's a good idea to use some of the one-step modes from an efficiency point of view. Certainly no one has to worry about missing any even the smallest Ag. Only the sensitivity of the detector is slightly less.

Coil 11"
Mode Field 1
Multifrequency
Sensitivity 21 - 22 (depending on ambient interference, I always recommend turning off data on mobilem phone)
Discrimination - either horseshoe or close numbers -9 and -8
Multitone
Speed 4-5
FE 2-3
Treshold at audible limit

2.I'm pushing for small targets

A typical example might be some "silver" box you've been walking for years. Here you can even count that there will be a lot of iron in the spot (3-5 iron signals per swing)

Coil 11"
Mode Forest 2
Multifrequency
Sensitivity 21 - 22 (depending on ambient interference, I always recommend turning off data on mobilem phone)
Discrimination - either horseshoe or close numbers -9 and -8
Multitone
Speed 4-5
FE 1-2
Treshold at audible limit

Extremely iron and waste infested site - small targets

Anyone who has been walking for a while knows these places. Wherever you put a coil, there's something there. And there are some very good small targets in that smelter.

Coil 11" (ideally 5", which gives you perfect separation and works literally like a razor)
Mode Forest 2
Multifrequency
Sensitivity 20 (depending on ambientinterference, I always recommend turning off data on your cell phone)
Discrimination - either horseshoe or close numbers -9 and -8
Multitone
Speed 5 -6
FE 2-3

That's about my favorite settings.


EQ by Zipsy with a focus on basalts in northern Bohemia

Greetings to all detector hunting fans. I have been comparing the Equinox to the CTX 3030 for a long time , as I have been searching with it for over six years. After about seven months I came to the conclusion that I will sell the CTX and keep the Equinox 800. I struggled with it a lot in the beginning. But then I found my way and became friends with the detector. I'm not going to address what it can or can't do, but I'm going to dive right into customizing the detector. Since I live in northern Bohemia, I have several of them.

Thefirst and hardest is probably the CHEDIC

Park mode 1, automatic ground tuning. 5 tones. I have the discrimination blacked out from -3 to 0 and then up to +2. In the sub-setting I have the dice blackened to +2. Response speed 4 and Iron bias at 1. Sensitivity 18-20.

Our local meadows - pasture and woods

Here it only uses a large 15x12 coil. Park mode 2, manual ground detune. 50 tones. Discrimination blacked out from -1, subset blacked out to 0. Response speed 3 and Iron bias 1-2 depending on irons. Sensitivity 20-22

Roudnice Sand Field

I bring a large and basic coil here and solve the coil according to the field infestation of modern waste. Field mode 2, manual soil detuning. Discrimination blacked out from -1, subset blacked out to 0. Response speed 4. Iron bias 0 - 1.

If there is any interference nearby ( transmitter, railroad el.

I have been looking for a long time and many detectors have passed through my hands and Equinox 800 is the best detector on the market in my opinion.

Zips

The article is included in categories:

Post

Ahoj všem

Článek měl vyjít již minulý rok. Ale šotek v našem redakčním systému ho dokonale zašil mezi zveřejněné, ačkoli nebyl. Tak trochu se spožděním... :) Ale myslím, že to bylo hezké testování a všechno co jsme tam zkoušeli stále platí :)

Elmara

Dobrá práce ;-)

Pěkné

Dobrej a zajímavej testík. Dali jste si práci.👍😁🐱
Vzbuzovat emoce může pouze ta úvodní fotografie. A to ještě jen u hledačů opačného pohlaví 🥰🥰😍(snad).

Ahoj všem

Byla to legrace, hezký den. Točili jsme tam i video, ale část toho prostě nemám. Důvodem bylo, že jsem dal zuklošovi kameru se zapnutým natáčením. On ji vzal a znovu zapnul, takže vlastně vypnul :) Na záběrech jsou tak vždy naše kecy, pak řeknu ticho jdeme to natočit a pak nic :). Holt máme ještě určitý mezery, které musíme doladit. ;-)

Díky za zajímavé příklady nastavení v určitých podmínkách.S tímhle detíkem se je pořád co učit ;-) Už jsem se ptal sice před pár dny ve fóru,ale zeptám se zde. Používá tu někdo občas program pláž i u nás,nebo jen u moře.Byl sem hledat teď v neděli,pole(louka) děsně podmáčené,tráva mokrá...dost mi to propípávalo i na jedničkový park a tak mě napadlo tam dát Pláž1 a detík byl klidnější ,nějaký ten nález byl.

Pláž používám už rok a mám klid. Sice nejdu úplně hluboko ale aspoň nic nepřejdu. Občas zkusím přepnout na les 1 ale stejně se vrátím na pláž.

Jako že hledáš jen v režimu Pláž? Všude?

Pláž má výrazný filtr na salinitu. Přicházíš tak pokud chodíš po polích o velký kus hloubky a citlivosti.

No já chodím převážně na Park1 všude,pole i les...ikdyž mi když sem Eq kupoval Nord při učení říkal ať chodím všude na Pole2 :-) Já tu Pláž tam dal jen jako pokus,říkal sem si na louce když chodím jak na bažině,tak u moře je to taky hodně v mokrým,jak to pak bude reagovat. Ale jinak bych Pláž u nás asi nikdy nenastavil ;-)

Jo vím, že přicházím o hloubku ale já mám rád radši klid. Zítra si teda zkusím den hledat v les1 ale jestli mě to neustálé pípání nasere, tak jdu znovu na pláž :D Protože to neustálé kontrolovani každého druhého pipnuti jestli náhodou to není ono.. mě štve. Možná zkusím ještě zvýšit FE na 3 nebo 4 jestli to pomůže.

Tak je pravda že občas mi to pípá víc než bych chtěl,ale dá se to jakž takž laborováním odladit. Někdo to umí víc,někdo míň,občas s tím dost bojuju.Ale jinak Eq mi přijde na vylazení docela v pohodě...Holt,každý si tu svou cestu najde ;-)

Moc hezky napsaný, jako vždy. Dobrá práce kluci. Jen tak dál, více testů a rad k odladění EQ. Díky borci!!! ;-)

Jako jo zkusil jsem les1 na místech kde to bylo opravdu v pohodě stejně jako pláž 1 ale je to místo od místa, louka od louky v závislosti na obsahu železa a čediči atd. Tam ten les1 strašně pohořel jak jsem dělal co chtěl...FE9 Cit 19 20.. stále na mavnuti 3-5 cílů. Tam se mi hodí pláž 1 a je klid. Zkusil jsem objet místo kde jsem byl na pláž 1 s lesem 1 a nic nevytahl navíc, ani alobal.

Asi by nebylo špatné kdyby kluci z LP,kteří do toho vidí fundovaněji nám tu napsali něco víc o programu Pláž.Třeba proč to tak máš s tím zklidněním detíku ale taky co to obnáší-výhody i nevýhody. ;-) Předem dík za všechny které to zajímá ;-)

Mantikore: FE 9 je zcela mimo realitu a do našich podmínek je to blbost. Problém je myslím v tom jak se ten problém snažíš vyřešit.

Pokud jsi v lokalitě, kde máš na každé mávnutí 5 cílů, je potřeba na to jít jinak.

FE maximálně 3, ale já nasavuji 0 až 2. Zvedni si rychlost, doporučuji 5-6. Zem dej do automatu, v takových místech se většinou rychle mění mineralizace. Sniž si citlivost, klidně mužeš ji na 18. Pokud můžeš, použij menší cívku, budeš mít lepší separační vlastnosti a budeš hezky ty cíle separovat. Otevři si diskriminaci. Maximálně nech zavřenou -9. (to kvůli zemi). Pokud tě železo ruší, mužeš snížit jeho hlasitost, deflautně nasavených 12 je ale myslím super. Osobně v takové lokalitě volím nastavení pouze na 2 tóny. Tak abych každou barvu slyšel výrazně.

Pláž nechám popsat Jaccoba. Ne že bych nevěděl, ale on ty moře opravdu jezdí a tak to má úplně jinou hodnotu :)

Tak jsem včera zkusil to Elmarovo doporučené nastavení.Pole kde mávneš a tam několik signálů(většinou železo,drobky železných hřebíků atd) Dal jsem Pole1,zem automat,dvoutón,rychlost jsem zkoušel 4-6,FE na 1. Ikdyž to dost pípalo,takhle jsem v tom množství cílů mnohem líp nacházel ty ojedinělé drobné barevné cíle. :-P Tam kde vím že to může padat se oplatí to mít takhle nějak naštelované ;-) S EQ je pořád se co učit a včera mě to fest bavilo :-D

auuu, já přeci nikde nepíšu FE 4 až 6. To je špatně. Maximálně 3 ale v podstatě všude od 0 do 2. :)

Možná jsem to šppatně napsal,obnova 4 až 6, a FE na 1 ;-)

Aha sorry, teď na to koukám. Já tam přehlédnul tu čárku :) Tudíž, dobře to děláš :)

Děkuji za pochvalu :))) Ale s Eq je i po 4 letech co jej mám pořád se co učit.

Add post

You must subscribe to post. If you do not have an account on this site yet, sign up.

↑ Back to top + See more

Back to top