Kostel sv.Jiří v Pelhřimovech

V pramenech poprvé připomíná roku 1308, dále kolem roku 1317 a pak průběžně do nejnovější doby.
Součástí vesnice byl už od středověku hřbitovní kostel sv.Jiří Mučedníka. Je situován do západní poloviny cesty, od cesty je i se hřbitovem vzdálen zhruba 40 m, takže celý hřbitovní areál nekoresponduje s rovinou domovní zástavby. Došlo tak ke zdůraznění zvláštního postavení kostela v rámci sídliště, což bylo podpořeno i oddělením sakrálního okrsku od okolní zástavby hradební zdí a příkopem, lemující hřbitov ze severu a západu. Hradba i příkop měly primárně sloužit k obraně, v níž jistě sehrál významnou roli i zděný kostel, jemuž, ale chyběla kamenná věž, která opevněné kostely často doprovázena.
Kostel je jednolodní s pravoúhlým presbytářem a obdélnou kaplovitou prostorou, sloužící později jako sakristie, po jeho severním boku. Loď je rovněž opřena třemi poměrně nízkými, k zemi kolmými silně zkosenými opěráky. Stejné opěráky na SV a JV nároží presbytiáře. Kostel je přístupný lomeným vchodem v jižní zdi lodi a přes západní barokní cihlovou přístavbu, která prodlužuje loď a nese dřevěnou zvonici. Uvnitř je plochostropý, jen kaple - sakristie má litou lomenou valenou kamennou klenbu.
Síla ohradní zdí hřbitova se pohybuje mezi 76 a 85 cm. Max dnešní šířka příkopu je 320 cm, největší nynější hloubka 145 cm, oprati přilehlému terénu.
zdroj : Dějiny kostela sv.Jiří v Pelhřimovech
Pavel Kouřil, Dalibor Prix

V dnešní době je cesta ke kostelu sjízdna pro vozy SUV,jakekoliv osobní auto bude riskovat poškození zavěšení kol,poškození podvozku nebo zapadnutí v podmačenych častech cesty.

Photo

Kostel sv.Jiří v Pelhřimovech
Kostel sv.Jiří v Pelhřimovech
Kostel sv.Jiří v Pelhřimovech
Kostel sv.Jiří v Pelhřimovech
Kostel sv.Jiří v Pelhřimovech
Kostel sv.Jiří v Pelhřimovech
4 votes
4 votes
viewed:
788x,
comments:
5,
finder:
sock sock
photographed:
18 October 2020,
loaded:
24 October 2020

Post

👍 paráda nebýt to tak daleko poslal bych ti tam drona ;-)

:-) ;-)

;-)vnoci tam musí bejt ta správná atmosféra. :-)

Předloni to ještě dala oktávka kombík v pohodě :-).

Za dobrého počasí to asi dá,jen teď je většina cesty pod vodou 8-)

Add post

You must subscribe to post. If you do not have an account on this site yet, sign up.

↑ Back to top + See more

Back to top