A jak to máte s nálezném vy?

Má dnešní zkušenost s KU Plzeň jest taková, že dle litery zákona se za předměty nalezené detektorem nálezné nevyplácí. Jednání bylo vedeno ve velmi příjemném duchu, i jsem měl pocit že dotyčný úředník si je vědom že současný zákon je silně demotivující a chtělo by ho změnit, ale nedá se nic dělat. Takže nálezné 0, no a motivace příště s něčím jít do muzea se té nule blíží. Protože abych si vymýšlel historky jak jsem náhodou zakopnul o pařez atd., to mi přijde dosti nedůstojné. A jaké jsou vaše zkušenosti?

v kategorii Spolupráce s archeology, založil Garfield007 6.1.2020 16:45

On je asi největší problém v absenci jasných pravidel, která by poctiví detektoráři asi uvítali nejvíc. Jeden kraj na tebe pošle policii, aby ti každý den, co vyjedeš z garáže, zkontrolovali kufr auta, druhý ti poděkuje a každý rok pošle PF, třetí ti dá odměnu. Nemá záležet, kde zrovna bydlíš a kdo na to úřadě sedí, ale mělo by to být jasné a všude stejné. Argumentačně se tady asi nesejdeme na 100% nikdy, protože stejně jako v každé lidské skupině jsou super parťáci i ko**ti, takže ano - spousta "detektorářů" zplundrovala památky a zmizelo hodně věcí bůhvíkde, ale také ano - spousta detektorářů zachránila pro stát věci nevídaných finančních i historických hodnot. Za sebe myslím, že podstatný je ten druhý případ a pokud malé nálezné přesvědčí tu prostřední váhající skupinu hledačů, že se to fakt má odevzdat, za mně jen dobře. No a závěrem lehce off - fakt nemůžu na 100% za sebe říct, že kdybych našel hrnec 250 zlatých mincí, že bych si před odevzdáním (o tom u sebe vůbec nepochybuji) jednu neschoval na památku. Ale naštěstí touhle těžkou zkouškou procházet pravděpodobně nikdy nebudu, takže si můžu jen vesele zaspekulovat :-) ...


Zpět do chatu

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru