A jak to máte s nálezném vy?

Má dnešní zkušenost s KU Plzeň jest taková, že dle litery zákona se za předměty nalezené detektorem nálezné nevyplácí. Jednání bylo vedeno ve velmi příjemném duchu, i jsem měl pocit že dotyčný úředník si je vědom že současný zákon je silně demotivující a chtělo by ho změnit, ale nedá se nic dělat. Takže nálezné 0, no a motivace příště s něčím jít do muzea se té nule blíží. Protože abych si vymýšlel historky jak jsem náhodou zakopnul o pařez atd., to mi přijde dosti nedůstojné. A jaké jsou vaše zkušenosti?

v kategorii Spolupráce s archeology, založil Garfield007 6.1.2020 16:45

Opravdu by mě zajímalo, o jaký nález se v tomhle případě jedná a zda je opravdu potřeba to takhle řešit. Pokud jde o ten statér, tak je to opravdu fantastický nález, který úplně vybízí k další spolupráci a ten koníček v takovém případě může dostat úplně jiný rozměr (a smysl). Takové mince se nachází většinou jen na oppidech, kde se hledat opravdu nesmí. Pokud se ale jedná o nížinné sídliště, tak ta mince už ukazuje na jistý význam této (neznámé?) lokality. Chápu že odevzdání zlaté mince hned v začátku zabolí, někteří z nás začínali odevzdáváním fragmentů spon a bronzových slitků, než konečně donesli archeologovi něco pořádného, ale hledání každého slušného detektoráře by mělo být dříve či později spojeno se spoluprací s nějakým místním archeologem, protože v opačném případě se jedná o pouhé rabování, ničení historie a ochuzování našich potomků. Při odevzdání je velká šance, že se nález časem objeví zdokumentovaný v literatuře, případně někde vystavený a také díky konzervaci se uchová pro další generace a to je ta opravdová odměna. Jinak je vysoká pravděpodobnost, že nálezy stejně skončí v popelnici a je jedno jestli za rok nebo za 50 let.


Zpět do chatu

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru