Amatérský hledač pokladů přišel na polích u Kyjova o náčiní

Dobrý den,
dnes vyšlo několik článků o nelegálnosti na většině území dle policejního mluvčího. Zajímalo by mne jestli máte více info k tomuto incidentu.
Případně to i více rozebrat na lovci, aby se ostatní mohli vyvarovat této situaci.

https://www.policie.cz/clanek/vasen-pro-historii-nebo-snaha-o-zbohatnuti.aspx

https://hodoninsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/nelegalniho-hledace-kovu-nasli-v-poli-za-kyjovem-hrozi-mu-milionova-pokuta-20220.html

https://www.novinykraje.cz/svetprace/2022/08/04/amatersky-hledac-pokladu-prisel-na-polich-u-kyjova-o-nacini-a-zodpovida-se-z-prestupku/

v kategorii Nezařazené, založil 20bobo 4.8.2022 19:24

Téma mě zajímá a napsal jsem na dotyčné policejní oddělení dotaz. Až odpoví, nakopíruji to sem. Už je čas tohle rozseknout, pokud je archeologické území "většina území ČR" jak tvrdí policejní mluvčí, může být tedy sebrán úplně každý. (Dle mýho se jen snažej z člověka návodnou otázkou dostat odpověď, že provádí archeologický průzkum a na to pak ušít paragraf, jenže pokud člověk vyběhne ven s detíkem, není to acrheologický průzkum, tohle udělali tomu chudákovi v HK kraji. Návodnejma otázkama ho vmanévrovali do porušení zákona.).

A odteď už jsi v evidenci :-O :-D :-D
Těžko říct, kde přesně dotyčný hledal. Mohlo se jednat o archeolokalitu. Známá místa, kde byly na jižní Moravě sídliště jsou hlídaná i za spolupráce místních, protože jinak už by tam nebylo co hledat. Byla by kompletně odkovená. :-)

Jo, ale chtěl jsem od Policie vysvětlit a zákonem definovat tvrzení " policejní mluvčí Pavel Šváb upozorňuje amatérské hledače, že je archeologická činnost na většině území nejen našeho kraje nelegální."

Protože hledači s detíkama nedělaj archeologickou činnost. To je nesmyslná lež...
Kopáč brambor může taky najít artefakt, provádí archeologickou činnost?

Oni se opírají o citaci v zákoně o cílené prospekci za použití sofistikovaného zařízení. Vlastně použít to můžeš, ale vyzvedávat ze země archeonálezy smí jen pověřená organizace. Každopádně pokud šlo o archeolokalitu, tak tam dotyčný neměl co dělat. Ale jeden archeolog z České Lípy svým výkladem rozšířil archeolokalitu na celé území ČR, volal policajty a na mácháči padaly pokuty ze přestupek. A to měl dotyčný v kapse jen dva socdukáty.

Jasný. Taky si myslim, že asi hledal na archeolokalitě.

Ok rozumím. Ale blbý příklad: jedu autem a napadne mě zastavit a jen tak se projít s detikem, jak poznám archeolokalitu? Je nějak veřejně značená? Nebo musím před náhodným zastavením studovat na webu kde jsou.? Zní to hloupě ale co když? Jinými slovy, dají nějak archeologové vědět že tady ne a ne hledat? Protože spousta nalezišť je jaksi pochopitelně utajená což chápu, ale jak se potom přesně ve všem orientovat?

To by byla sakra náhoda :-D
Já si myslím, že pokud zastavíš a náhodně vybereš místo pro hledání, tak tě nikdo peskovat nebude. Maximálně majitel, když má s hledači špatné zkušenosti.

Jsem zvědav na odpověď. Sám jsem mu chtěl volat. A možná to ještě udělám.

Zpět do chatu

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky