Hľadanie na Slovensku a zákon

Ahoj hľadači tak som začiatočník mám na plane kúpiť detektor no ako tu čítam na Slovensku sa dejú nejaké nekalé veci s hľadaním s detektorom je to trestné ? alebo na pokutu ? alebo ako to v tomto kocúrkove funguje ? Dakujem

v kategorii Skupiny a společná hledání, založil AntiPro 24.2.2013 18:07

Taky jsem trouba, protože nechápu proč je DeepHunter trouba o:-)

kockopes ja tiez nechapem preco je deepunter trouba,ale sand ma ospravedlni ze neviem kdo je deephutner a uz vibec nie kdo je kockopes,preto som asi trouba i ja:):):):)alebo je trouba deephunter ci kockopes?ci ja?tak to uz vobec neviem 8-)

tacud pekne si to napisal/a.strucne,jasno a bez zbytocnych okolkov.snad to tak dopadne aj tomu nediplovanemu.....

Kdo je nediplovaný? Už jsem z toho taky trouba ;-)

ten hladac na tom poli...a myslel som nediplomovany
8-)

Ale my nevíme, jestli je diplomovaný či ne :) No, ale vážně, přeji mu ať to dobře dopadne!

Ale my nevíme, jestli je diplomovaný či ne :) No, ale vážně, přeji mu ať to dobře dopadne!

Na margo poslednej myšlienky v predchádzajúcom príspevku.Nálezy ktoré niekto nájde,niekde skončia.Majú svoju historiu aj ked su už vykopané.Naveky nebudú v krabičkách a v numizmatickom kufríku. Kde,to je už otázka pre ľudí ktorích to ozaj zaujíma a hľadaju rozumné riešenie.

Na margo poslednej myšlienky v predchádzajúcom príspevku.Nálezy ktoré niekto nájde,niekde skončia.Majú svoju historiu aj ked su už vykopané.Naveky nebudú v krabičkách a v numizmatickom kufríku. Kde,to je už otázka pre ľudí ktorích to ozaj zaujíma a hľadaju rozumné riešenie.

:-D

Sanley.Som hľadač detektorista a hrabem sa v zemi už veľmi veľa rokov.Nestaviam sa do postoja že skoro všetkému rozumiem.Určite nie.Hlavou mi prešlo za ten čas všetko od úplného odmietania názorov archeologov až po rozmýšľanie že v niečom aj majú pravdu ked nás z duše nenávidia.
Môj predchádzajuci príspevok v tomto fore je o tom že raz každý nalez niekde skončí.Možno v kukanádobe ,možno niekto dostane darom,možno v dalšej zbierke.
Píšem o čase ked je už nález vykopaný a je doma,čo dalej.Nebude nás to baviť naveky,a keby aj raz zostarneme a nálezy kde pôjdu?O tom som písal,nie o hľadaní.
Nech sa na to pozerám z hocijakej strany súčasný stav je tá najhoršia alternatíva.
Dalšu vec vidím celkom jasne a to že sa tieto naše zákony nezmenia.Neverím že sa urobia jasné a rozumné pravidlá.Pre mna to znamená poctivo si značiť a zapisovať každý kovový nález, čo je zároveň cesta do pekla v prípade že mi prídu zakuklenci na návštevu.
To je patová situácia v myslení čo robiť dalej.Ja nemám možnosť situáciu zmeniť.Bojovať za pravdu a spravodlivosť nebudem,to by som musel bojovať aj ráno aj poobede a v každej oblasti života.Takže nesnívajme o Anglickom systéme,ten tu určite nebude.A hľadať cez deň tak to určite tiež nehrozí.Kto má chuť snívať o dobrej veci tak snívajte.Držím palce.
PS:a nie som žena,som starý chlap a aj dedo.Nick cucinka som našiel ked som hľadal nejaký nik,najprv ma napadlo že budem rambo ale potom som to zavrhol. :-D

Zákon vzniká na základe podnetu.Zákonodárci zas hľadaju odborníkov.V našom prípade archeologov a historikov.Tam hľadajú odbornú pomoc.Nejakých bláznov čo hľadajú poklady neberú vážne.Zvlášť ked odborníci nemajú jediné dobré slovo na nás.A očakavať zdravý rozum od parlamentu......Takže nepomôžeš si.
PS:nik vyvoláva rôzne asociácie ale zbytočne. :-D

Mizerne platené je veľké množstvo iných zamestnaní.Minimálnu mzdu nemajú ani nerobia na dohodu.Takže plakať ozaj nemusia a robota to zase neni pri páse.
Zaujímavé veci kde skončia?Hlavne kde by mohli keby boli normálne pravidlá.Ale to nikdy nebude takže pokračujeme...
o:-) o:-) o:-)

V ich myslení je menšie zlo ked sa pár vecí stratí. Horšie by podľa nich bolo keby sa tu rozbehlo povolené drancovanie.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/302393-pamatkovy-zakon-nam-zkomplikuje-praci-krouti-hlavou-archeologove/


nás něco??čeká za tři roky.ale spíš zase nečeká....páč se nedohodnou arch. a památkáři.

Aaaach to som si zohnal detektor bo ma to chytilo a teraz citam vsade ze tu na hnusnom slovensku je to zakazane a ze vezenie atd....to uz co ma znamenat.....a citam tu vse co ste pisali aj to co toho chalana v trnave zavreli http://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/307458-mladikovi-za-zbierku-historickych-predmetov-hrozi-vaezenie/ a ze ani na sukromnom pozemku nemozte hladat...wtf?""Používanie detektora kovov na vyhľadávanie archeologických nálezov je síce zakázané, no takýto prístroj sa dá bez problémov kúpiť aj na internete. Základná súprava stojí približne 180 eur. Prístroj sa môže používať napríklad na vyhľadávanie potrubí, ale je evidentné, že ak s ním niekto chodí po lese, tak tam hľadá skôr „poklady“ po predkoch. Každý artefakt, ktorý je ukrytý v zemi, pritom patrí štátu, a je jedno, či ide o súkromný pozemok.""" ved ak to je umna v zahrade ci mi da majitel pola povolenie na hladanie tak je to zbytocne lebo ma mozu ajtak zavriet.........tak to menej dostanem za vrazdu toho co napisal tento zakon bozeeee.....

Kradnú sa všade !!!!. Aj politici kradnú a oni môžu !, Zákon nič nepomôže !.

Ludia vie niekto najst presnu definiciu zakona o hladani detektorom na slovensku? Prosim aktualnu informaciu nie z neakeho blogu DAKUJEM

Ahoj tu to máš:
Zákon č. 49/2002 Z. z. o ochrane pamiatkového fondu, ako vyplýva zo zmien
a doplnení vykonaných zákonom č. 479/2005 Z. z., zákonom č. 208/2009 Z. z., zákonom
č. 262/2011 Z. z., zákonom č. 180/2013 Z. z., zákonom č. 38/2014 Z. z.
a zákonom č. 104/2014 Z. z

Zbierka zákonov 262/2011
z 13. júla 2011, s účinnosťou od 1.septembra 2011
ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 301/2005 Z. z. Trestný poriadok v znení neskorších
predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony

㤠249
Poškodzovanie a znehodnocovanie
archeologického dedičstva

Páni mam info od Majora z Kriminalnej agentury co sa zaoberal okrem ineho aj kulturnym bohatstvom SR a povedal ze ak kohokolvek uvidi s detektorom tak ho bere nezaujima ho ze ten clovek nic pri sebe nema ani to ze akurat s nim nehlada,nedaj boh mat pri sebe neake archeolog.nalezy (to je hned basa 2 roky) takze s detektorom radsej do lesa a ani na sukromny pozemok s povolenim majitela neliezt!!!!! A toto je rada na nezaplatenie lebo ziadne podobne info som nenasiel a volal som aj na min.vnutra! Su to tzv.interne zakony ku ktorym sa bezny clovek len tazko dostane

Tak to ten major asi necital ten zákon tipujem

Vybehneš z obchodu krabica na pleci a hneď basa pekne

Ahojte po extra dlhej dobe. Chcel by som sa po rokoch vrátiť k hľadaniu ale stále mam strach. Ako to robíte Slováci kde chodíte, ako to riesite ak sa vás niekto pýta, či náhodou niekto nahlási? Chodíte viac do lesa niekde mimo dedín, kde není ani noha, ci role mimo hlavných ciest?

A chodíte do lesa aj cez hubarsku sezónu, kde je sanca že tam natrafis na kopu ľudí?

Pokud hřib uřízneš nad zemí,tak to trestné není. ;-)

Ahojte, navrhol som nasim politickym stranam OLANO a SaS (Smeraci su vyje... ach) aby sa pozreli na tento nas genialny zakon a skusili nejaku zmenu, napisali mi, ze sa na to pozru a nieco skusia. Povedal som im, ze kludne nech hrozi basa a pokuta za hladanie a kopanie v archelogickych ci historickych lokalitach, ale nech sa proste neriesi nejaky les, ci rola, pripadne ked to vlastnik povoli, ze sa mu tam mozes prechadzat. Tak uvidime, dufam, ze nieco spravia, bo to je fakt na pikatchu toto

Ja som za. Taka peticia by nebola odveci ale ci by sme tolko hlasov nasli... :-/

Matovič má iné srarosti, ale ináč dobre píšeš ;-)

Ja svojím spôsobom chápem archeologov. Ale na druhej strane na všetko sa dá vymyslieť určitý systém. Nájdu sa medzi hladačmi aj dementi ktorí jednoducho nikdy nebudú ochotní podstúpiť určité pravidlá, pretože nehladajú pre radosť, ale pre zisk.
Sú aj iné koníčky, ktoré sú kontrolované štátom, resp. štátnymi organizáciami. napr. také polovníctvo, v podstate je to dobre fungujúci systém , na ja pri tom sa nájdu pytliaci, to ale nieje dôvod polovníctvo zakázať, tak isto rybolov, systém funguje, no aj tak sa nájdu aj pytliaci, tak isto je to aj s detektorovaním, ano nájdu sa aj hladači, ktorí jednoducho budú chodiť stále na archeo lokality, ale to nič nemení na tom, že vytvoriť nejaký rozumný systém, pri ktorom by som mohol slobodne chodiť na polia a lesy mimo archeo lokalít by sa vymyslieť dal.
Kludne niečo ako spolok hladačov, kde musím na prijatie splniť určité podmienky a následne zaplatiť členské za čo dostanem preukaz člena a na základe toho môžem chodiť na zorané polia a do lesov. Každý rok by som len obnovoval členské ( ako napr. polovníci, alebo rybári ) zaplatil, ale zase na rok mal povolenie chodiť si pipkať na polia a lesy mimo archeo lokality.
Kludne by som tam zadefinoval aj viacero povinností, ako napr. brigády na čistenie lesov ( ako to majú napr. rybáry brigády na čistenie rybníkov ), dalej povinnosť odovzdávať a dokumentovať nálezy archeologického charakteru ( napr. latenske sekerky, rimske spony, ..... ) skrátka presne zadefinovaný systém a hotovo.

Určite by to bolo lepšie, ako nemať žiaden systém.

Nightwolf.
Pekne píšeš ale to nemôžeš takto porovnávať. Rybárstvo a polovníctvo je jedna vec a kultúrne dedičstvo druhá vec.
Aj keby si bol členom nejakej organizácie, tak to by bola taka velka diera v legislatíve ako napomôcť k rozkrádaniu.

Skôr by som bol za to, keby sa to upravilo tak, že vyhladávanie detektorom by sa mohlo len vo väčšej skupine ľudí (možno 5 a viac) a za prítomnosti nejakého odborníka z archeologického inštitútu a pod.. Takto by hladanid bolo kontrolované a bola by to neskutočná zábava. Myslím, že všetko by sa dalo. Len ľudia musia aj pri predneseni zakonov rozmýšlať ako neprísť o to naše dedičstvo ale ho dostať do múzeí. Takto zákon chápem, že všetko dedičstvo musí zostať v zemi a kto ho vykope bude stíhaný.

Zdravím Vás všetkých.Nevie niekto náhodou meno,kto dal schvalovať zákon na slovensku do parlamentu?Hladám hladám ale márne.Dakujem

Citam citam . Tak ma napada , ako mi dokazu, kedy som predmet, ktory u mna najdu nasiel ??? Ak som ho nasiel pred platnostou zakona ??? Tych predmetov mici z pred platnosti zakona "bez papiera" musi byt velke percento . Ak by to platilo aj na predmety s pred platnosti tohot zakona , tak by to bolo v podstate take male znarodnenie . Lebo odrazu si nacarbu nejaky zakon a odrazu moje vlastnictvo je vlastnictvo statu . Ono si mozu onedlho urcit ze predmety starsie , ako rok 2000 je archeo , alebo 2010 . Nieje to porusovanie ludskych prav ???

zkus si u vás stěžovat , co ti na to řeknou o:-) :-D :-D :-D ;-)
Co si vol íte , to máte - stejně jako mi o:-) :,-( ;-)

Ono ja uz si nerobim iluzie ze ludia mozu nieco zasadne v politike zmenit . Media riadia mozgy ludi . Ake keby uz sa aj blizilo ku zmene , tak sa to nejako cez tajnasov zahra . Vsak uz nie raz sa nahadzala spina na politika . Oni si uz najdu nejaku paku . Ta mozno mu daju na vyber , bud budes drzat hubu a dost vela si "zarobis" , alebo ta znicime . Tak kazdy normalny clovek si vyberie ten menej bolestny scenar . Archeo zakon je podla mna mimo nadnarodny zaujem , tak sa da dat do normalu . Mozno

´´čo si volíte to máte´´ my sme si ho nezvolili to tí ktorím natlačili do hlavy šaláty niaky čo sú presvedční o tom že je to rozkrádanie štátneho majetku.

Tož když se podíváš na takovýho ,,kapitána Matůša" tak se nediv . No a na druhou stranu , když vidím ty rozkopaný a vyrabovaný hradiska ,zříceniny a místa bitev či pádů letadel jak sou doslova rozkráterovaný a nikdo z tama nic nenahlásí , tak se ani nedivím :,-( Takovej kus bronzu ,železa i zlata bez své vypovídající hodnoty historie , je každýmu ,,koko.ovi " doma v šuplíku jen k poměření ega docela k hov.u a později to stejně skončí ve šrotu a nebo na skládce :,-( :,-(

Ľudia niaky nápad ako vyjebat so systémom aby nikomu nevadilo ze hľadám na poli? 8-)

Policejní unifáč a vestu pyrotechnik :-) :-) :-) ;-) :-P

Odkedy chodíme na pole s kamošom tak ani nvm prečo ale nemám také obavy z ľudí :-D Už nás veľa krát videli. Keď chces pod s nami. ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru