Hledáte veřejně,nebo jste v ilegalitě ?

Zajímalo by mě,jestli je to jen můj problém,ale vzhledem k tomu,že jsem z vesnice,mám skoro panický strach se setkání s nějakým civilistou,zvláště místním.Možná bych pro ně byl za blázna.Obdivuju hledače, co hledají suveréně ve dne okolo hlavních silnic.V noci bych se bál hledat/šílení myslivci/a taky je na to houby vidět.Jak jste na tom vy?

v kategorii Lovci historie, nálezy a určování, založil dodosev 19.1.2011 21:30

Zrovna dneska si mě jeden agresivní prcek nafotil a vyhodil z obecní louky.Chystal jsem se na odvetu, ale po tomto článku zvažuji ústup:http://www.arup.cas.cz/?p=12890 :-(

Ty vole, hmmmm. Já to stejně nechápu, v republice frčí několik portálů,který nabízejí miliony druhů detektorů, prezentují se nálezy atd..Navíc spousta hledačů s archeology spolupracuje a oni mají na svých stránkách tohle....Stejně se myslím, že zákaz detektoringu odhlasují a pak budeme v konečníku i se svými mašinami za x tisíc... :-(

Normálnbě se mi chce napsat drazí pozůstalí.....

1. Návrh zákona si každý může přečíst, je tady na LP v článku. Nic hrozného to není a v podstatě to jenom kopíruje dnešní stav.
2. Kdo to napsal nevím, ale vadí mi to stejně jako každému hledači co s archeology spolupracuje.

3. Detektoring je blbost, když už chceš tedy používat angličtinu tak prosím Detektor hunting o:-)

Nebudem v konecniku jen v ilegalite a muzea prijdou o spoustu nalezu.Na slovensku neni zakazane chodit a mavat s detektorem ale vykopavat jakekoliv nalezy.Takze pokud Te nekdo uvidi chodit s detikem,nic neporusujes. ;-) A muzu Te ujistit,ze chlapy na slovensku nezahodili ty svoje klacky ale dal pokracuji ve svem konicku.

Takže u nás je hledání vlastně zakázané ? :-O

Vy chodíte u silnice ? Jakože normálně u okresní silnice a mrcasíte tu škarpu ? Na druhou stranu to je asi nejlepší varianta, protože pozemní komunikace patří de facto státu a jsou ve správě příslušného obecního či městského úřadu a ten se vykašle na to Vás buzerovat. Nápad to je ale asi dobrý, lepší než nevrlý sedlák na svém poli...a rovněž proto, že dnešní silnice kopírují staré cesty. Ale člověk je hrozně na očích :-)

Nelezl bych na pole, člověk je tam jako na ráně, ve dne je vidět a v noci ho střelí myslivec. Také pole většinou patří nějaké soukromníkovi, co se o něj stará, hanba by mne fackovala.

Tohle ja jsem nikdy neresil,pole,les,samota,silnice,noc,den
Mam volno valiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim 8-) ;-)

Je mi jedno, jestli osamocen či na frekventovaném místě, ve dne nebo v noci, pokud nenarazím na někoho prudérního, tak to je ok. Zájem lidí kolem mi nevadí, radši jim řeknu co a jak, jaká jsou pravidla (zaseju do jejich myslí), než aby si sami vymýšleli podle toho, co "jedna bába povídala". Už se mi taky stalo, že jsem hledal kamarádovi hranice pole, známé náušnici kterou ztratila ve vinohradu (nenašel), na druhou stranu mi lidi v terénu poradili, kde v dětství nacházeli kosti, kde bývala vypálená vesnice apod.

U nás hľadačky úplne v poho. Kto je posraný zo zákona chodí na Moravu.

U nás hľadačky úplne v poho. Kto je posraný zo zákona chodí na Moravu.

Me je to jedno, i kdyz radsi klid tak dneska třeba u hlavní na poli a kolem to drtil traktorista. Lidi jsou většinou ok. Jednou na me spustil zemedelec docela blesky ale mel zaseto a ještě sem se v tom neorientoval kdyz jsem zacinal. Pak už byl v klídku a dokonce nas pustil na vedlejší louku kde posekal jetel, kdezto můj kámoš picoval at mu nelezem ani do posekanyho jetele, je to hold o lidech a jednou nam vyhuboval myslivec už za tmy ze máme dogieho na volno. Jinak spis lidi pokecaj, jeden vcelar mi dokonce říkal kde Němci v lese nechali motorku ale už si to nepamatuju tak ho budu muset vychytat znova u vcelina ;)

Me je to jedno, i kdyz radsi klid tak dneska třeba u hlavní na poli a kolem to drtil traktorista. Lidi jsou většinou ok. Jednou na me spustil zemedelec docela blesky ale mel zaseto a ještě sem se v tom neorientoval kdyz jsem zacinal. Pak už byl v klídku a dokonce nas pustil na vedlejší louku kde posekal jetel, kdezto můj kámoš picoval at mu nelezem ani do posekanyho jetele, je to hold o lidech a jednou nam vyhuboval myslivec už za tmy ze máme dogieho na volno. Jinak spis lidi pokecaj, jeden vcelar mi dokonce říkal kde Němci v lese nechali motorku ale už si to nepamatuju tak ho budu muset vychytat znova u vcelina ;)

Hledam prevazne louky a pole, jen obcas nejaky ten les. Problemy zaitm nemam, akorat jedno z prvnich hledani s mym detektorem bylo pro me docela neprijemne.
Pan na me zacal natahovat klacek, ze me s nim zmlati apod, ze je to jeho pozemek a kdyz sem se mu snazil vysvetlit, ze toho jeho pozemek neni, protoze sem chvili predtim v aute koukal do katastru, ze jeho pozemek je o par desitek metru vys a to kde hledam je obecni pozemek.
Pan byl arogantni, bylo mi vycteno, ze nejaky "debilove s klackem", cimz myslel detektor mu znicili pole nejakej dve nebo tri pole, ktere mel jinde.
Bohuzel sem mu nemohl vysvetlit ze za mnou nezustane ani skulinka a vse bude tak jak bylo.
Zkazil mi tim cely den, a i kdyz porad sel za mnou pri ceste k autu a kricel neco o tom jak zavola policii, ze me zazaluje a ja nevim co vsechno za vymysly.
Musim rict, ze mi zkazil celou naladu na hlednai a detektor lezel pres mesic v koute...

Pri jinem hledani mi pan zase rika: Tady hledali uz Vasi kamaradi a kolegove. A ze je tu pry vidi casto. Rikam, ze chodim jen sam. A pak mi rekl na jake behali louce, tak sem se tam ze srandy sel podivat a zjistil sem ze bych se hanbou propadl. Vsude vyorana hlina, vzhledem k tomu, ze to bylo na louce, tak drny pohazene kolem der, nektere fakt docela hluboke az o zlomeni nohy A u nekterych der pak byly kusy zeleza, ktere nasli uvnitr ale nechteli je.
To je pak prasarna. A mam takove tuseni i myslim ze se stale pohybuji v tom okolo Pribram, Podlesi, Drahlin, Osec nebo Obecnice. Pokud to nejaky z nich cte, tak se modlete at se mi za tuhle prasarnu nedostanete do rukou.

No některé příspěvky jsou dost zajímavý....

Já chodím většinou pole, ale lesem nepohrdnu....to bych byl půl roku bez hledání :-/
Pokud chodím pole, mám domluveno i s majitelem i s nájemcem, a hlavně mimo archeo oblasti. Takže žádný problém, ikdyž na mě ativní spoluobčan zavolá Policii. Nedávno se mi stalo, že přijelo na kraj pole, kde mimochodem mám povoleno hledat, auto a začalo troubit, tak jsem zapíchnul rejč a šel k němu. On na nic nečekal a popojel asi 100m, tak jsem změnil směr k němu. On zase popojel asi 100m, tak jsem mávnul rukou a vrátil se k rýči. Asi po 20ti minutách se s autem otočil, zatroubil na mě a ukázal v ruce papírek, dal mi ho za stěrač a odjel. Na lístku stálo:"Vaše hledání probíhá na soukromém pozemku, což si díky špatným zkušenostem nepřeji. Pokud bude hledání nadále probíhat, budu nucen podat trestní oznámení. Děkuji."....dodnes nevím, co si o tom myslet. Pro jistotu jsem obvolal majitele i nájemce, zda to nebyl někdo od nich a po ubezpečení, že naše dohoda platí....chodím hledat dál. Jen se těším, že tam narazím na detektoráře s bílým Renaultem....to pak bude teprve mazec.

Našel jsem toto staré téma, tak jestli můžu - přidám po letech i svou zkušenost.
Celé jsem to tady přečetl, a můžu říct, že v každém příspěvku je "kousek z mého pohledu".

Hledám asi 11 nebo 12 let. Negativní zkušenost žádná. Ba naopak, mám za sebou pár hledaček na přání, kdy nezávislý pozorovatel přišel s prosíkem o nalezení šperku, klíčků od auta, nebo mosazné karburátorové trysky ze sekačky, ztracené v trávě.
Jsem venkovan; 99% akcí provádím v okolí domu. Naše rodina vlastní 30 hektarů polí - navíc všechny majitele polí a luk v okolí znám osobně a vždy je žádám o povolení ke vstupu. Poté vždy tuto činnost oznamuji agronomovi místního ZD, který je rovněž mým kamarádem. Samozřejmě, ani krok do jakékoliv polní kultury! Vždy jsem byl vpuštěn kamkoliv jsem chtěl. Naprostým základem je slušnost, poděkování a bezvadné vrácení každé díry do původního stavu - já např. po sobě zahrabávám i v oraništi. Nedávno jsem kamarádovi dal i stříbrňák, nalezený na jeho poli - je i tady v mých nálezech. A všeobecně omleté - zahrabávat, zahrabávat, zahrabávat. Kdo toto nečiní, není hledač ale pouhý nýmand, zasluhující po tlamě.
Jen jednou jsem potkal jakéhosi kolegu z Prahy - měl Minelab a bylo to na podzim 2018 nedaleko Jindřichova Hradce, delší prošedivělé vlasy, brýle - možná se pozná, tímto zdravím :-D a ačkoliv to bylo na hranici mých polí, pokecali jsme a šli dál. Jinak tu kamarády nemám a chtěl bych mít. Jsem totiž furt sám, a občas je to otrava.
Lesy a noc neberu. Lesy tedy jo, ale nebaví mě to. Abych jednou za 40 minut kopal rezatej hřebík.... kdepak. Já jsem polní tvor. Tam to aspoň pípá. Noc nikdy, to toho radši definitivně nechám. Nejen eventuální mylná střelba na živý cíl, ale hlavně zmrdi, co jsou schopný všeho...a příklad z Klánovického lesa známe všichni. A ozbrojený nejsem.
Hezký den, přátelé.

S dovolením přidám také své zkušenosti. S hledáním nemám tak dlouhé zkušenosti jako mnozí z vás. I když jsem s tím koketoval již před nějakými 10-12 lety, tak jsem aktivně začal teprve před rokem. Nejprve jsem si prochodil kopce a lesy v okolí. Vyhovuje mi, když nejsem moc na očích a protože mám jako správný militarista vše maskované, tak se mi to i daří. Člověk si s detektorem užívá les úplně jiným způsobem než turista, houbař apod. Líbí se mi ten klid, ale protože v lesích je mnohdy klid i v uších, tak jsem se začal přesouvat na palouky a louky v blízkosti lesů. Tam už je cílů o poznání více, ale člověk je zase více na očích. Mám za sebou setkání s chlapíkem z lesní správy, který, když mě spatřil luxovat, zacouval svým vozem až ke mě a hned spustil poněkud drsněji...
Vysvětlil jsem mu, co dělám, jak to dělám i co jsem zatím našel a že po sobě uklízím díry velmi pečlivě a za chvíli už jsme spolu klábosili jako staří přátelé. Řekl mi pár příhod s hovady ze strany turistů, se zloději soli od krmelců a dokonce i jednu s kolegy hledači, kteří se ale nechovali tak pečlivě jako my zde. Poté, co jsem mu pár nálezů z toho dne dal do ruky, tak mě ještě vybavil informacemi, kde si jednotky wehrmachtu dávaly pauzu při ústupu, kam raději nechodit kvůli fotopastem a popřál pohodové hledání.
Zkoušel jsem oslovovat i místní majitele polí a luk v našem okolí, ale tady je to bohužel na výjimky samý spekulant, takže z mnoha emailů nedorazila žádná odpověď. Každopádně na každou hledačku chodím vybavený katastrální mapou a pokud bych v budoucnu narazil na nějakého nepříliš milého majitele pozemku, nemám problém se omluvit, sbalit si svých pár švestek a jít jinam.
Pochopitelně jsem si zkusil i políčka a pole nejen na severu, ale tam už je člověk dost na očích a introvertům to nemusí být příjemné. O to příjemnější je ale četnost nálezů, jak všichni víme. ;-)
Fajn hledání

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru