Jak je to tedy s tou (i)legalitou?

Ahoj, muze mi někdo jednoznačně říct jestli je náš koníček legální nebo ne? Když jsem se zajímal u archeologů, došla mi tahle odpověď...

Činnost pomocí detektorů kovů je Národním památkovým ústavem vnímána jako ilegální provádění archeologického výzkumu (jedná se o zásah do země někým, kdo nemá oprávnění k archeologickým výzkumům). Za tuto činnost hrozí vysoké pokuty dle Zákona o státní památkové péči č. 20/1987 sbírky zákonů.

Pokud je to tedy pravda a já věřím, že pán má asi pravdu :-) Je nějaká cesta jak chození s detektorem legalizovat? Např. se organizovat v nějakém spolku atd..?

Dělám to velmi krátce a nechci dělat nic nelegálního i když si o tom zákonu myslím samozřejmě svoje....
Díky

v kategorii Spolupráce s archeology, založil gforce_cz 21.6.2020 21:50

Je to jako v té pohádce O chytré horákyni, kde Manka měla ke králi přijít oblečená i neoblečená. My tu sice máme zákon 20/1987, kde je napsáno, že archeologický pruzkum mohou provádět jen oprávněné organizace, ale zároven tam není vubec nic psáno o archeologických lokalitách, protože de jure takové lokality zákon nezná. Šalamounsky to archeologové vysvětlují takto - hledání detektory nespecifické cíle je povoleno, ale hledat archeologické předměty je zakázáno kdekoli, pominu-li další různé zákazy a omezení v NP, CHKO, KP a NKP či na soukromých pozemcích.Když vás nějaký strejda na louce nebo poli nabonzuje a přijede nebo nepřijede Policie, mohou a nemusí vás popotahovat, když se rozhodnou přijet.
Legalizovat hledání detektory lze právě pomocí těch oprávněných organizací, kdy vám vydají kartičku, že hledáte s jejjich doporučením, ale je jasné, že ji nedají hned tak kdekomu za dobrý úsměv, ale určitě o tom ví více ti, kteří takovou kartičku mají.


Zpět do chatu

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru