jaké nálezy odevzdat

Chci se zeptat zda li nejde jednoduše říct jaký nález patří do muzea ?

v kategorii Spolupráce s archeology, založil piryovec 17.10.2014 11:16

On má každý v něčem pravdu.Někdo jezdí i dost daleko,všechno co najde nadšeně odevzdá bez nároku na odměnu a druzí se smějí jak lehko a bez námahy přišli k nálezům.Zajímalo by mě jestli ti stejní lidé zadarmo kdykoliv vozili třeba souseda kam by potřeboval.Až bude nález patřičně ohodnocen,nebudu mít námitek a pokud nato stát nemá peníze,ať se o to přestane zajímat.
Co se týká např.Hrušovanského nálezu mincí,kluci po nějakém handrkování dostali směšnou částku a pokud je to pravda co na netu proběhlo,Znojemské muzeum si mince od kraje muselo koupit.
Takže pokud je to pravda,stát(kraj) hned s kšeftuje s něčím co mu nikdy nepatřilo.
Zákony se teď zabývat nebudu,tu žádnej dobrej zákon není.

Mít peníze z nálezů, není problém! Radlice z pluhů, kovové části novodobé zemědělské techniky, šrouby, dráty, matice, slitky olova (zde opruzují v katalogu v sekci Neidentifikovatelné předměty), toho je celkem všude dost. Když chceš love, tak musíš pohnout kostrou. Jestli dá někdo na Aukro sockačky, tak to neřeším. Dát ale na Aukro třeba římskou sponu, to je vrchol ! A vymlouvat se na zákony a nepoctivost úředníků v tomto případě je také dost neadekvátní.

Nejsem přesvědčen, že nějakej certifikát zaručuje, že odevzdaná věc byla daná do správných rukou a že i po nějaké době bude možné nález někde dohledat. Zaklínadlu, že věc se nachází v depozitu, lze jen těžko uvěřit. Všude kolem sebe vidíme spoustu falzifikátů, napodobenin, že ani odborníci občas neví.
Tohle téma je hodně ožehavé, já také nejsem zastáncem zlatokopů, co za vším vidí jen love, něco najdou a už to běží zpeněžit.

Nedávno jsem byl ve Vyškově mrknout na "Boskovický poklad". Tu story asi všichni znají... Když jsem to tam viděl, tak mi nakočila husí kůže a sám jsem se ptal, jak bych se asi zachoval. Hromádka pražákú, německé městské ražby a nebo španělská mince o velkosti víčka od tatarky...no, nevím nevím :-D

Ten poklad bych taky neodevzdal. Nejde o peníze, ale já bych se s ním nedokázal rozloučit. :-) :-)

Pochybuji, že kvůli tříkrejcaru Leopolda nebo měděné grešli MT volat archeologa ;-) To nikdo chtít nebude. Pakliže jim takto všichni voláte, asi jim v muzeích neustále drnčí telefony.

Ahoj. Já, jako správný začátečník jsem vykopal zatím asi půl metráku železnýho šrotu a zatím to mám kde ukládat ale komu zavolám pokud by se zadařilo kopnout něco co by mohlo být škoda zničit?

Známý cosi kopnul ale bylo to pod silnými kořeny. Rozhodl se domů pro pilku. Zpátky byl během hodinky ale pozdě, někdo byl rychlejší...

Ahoj. Já, jako správný začátečník jsem vykopal zatím asi půl metráku železnýho šrotu a zatím to mám kde ukládat ale komu zavolám pokud by se zadařilo kopnout něco co by mohlo být škoda zničit?

Známý cosi kopnul ale bylo to pod silnými kořeny. Rozhodl se domů pro pilku. Zpátky byl během hodinky ale pozdě, někdo byl rychlejší...

Ahoj. Já, jako správný začátečník jsem vykopal zatím asi půl metráku železnýho šrotu a zatím to mám kde ukládat ale komu zavolám pokud by se zadařilo kopnout něco co by mohlo být škoda zničit?

Známý cosi kopnul ale bylo to pod silnými kořeny. Rozhodl se domů pro pilku. Zpátky byl během hodinky ale pozdě, někdo byl rychlejší...

Ahoj. Pro začátek bych doporučil ten neidentifikovatelný "železný šrot" nechávat pokud možno na místě. V případě, že přece jen půjde o nějaký archeo nález, tak věř, že v zemi je mu líp. To platí i pro věci, které nejsou vyloženě novodobý odpad a člověk by je jen strčil do nějaké krabice se šrotem.

V případě archeologického nálezu je ideální kontaktovat archeologické oddělení příslušného muzea v jehož okrese byl nález učiněn. Další možností je kontaktovat některé ze specializovaných pracovišť buď Archeologického ústavu ČR nebo Ústavu archeologické a památkové péče, pokud je nějaký poblíž. Předměty nalezené náhodně v ornici je možné osobně předat společně s polohou gps. Předměty z větších hloubek či z lesa (především bronzové a mincovní depoty), které se stále nacházejí ve svém původním uložení by měli být ponechány na místě a odborně vyzvednuty samotným archeologem, aby nedošlo ke ztrátě informací (vykopání širší sondy, fotografování, přesné zaměření, zakreslení, vyzvednutí v celku atd.)

Situace je v poslední době na mnoha místech velice pozitivní a existuje řada archeologů, kteří ochotně a cíleně hledají možnosti spolupráce se zájemci z řad detektorářů. Takže stačí zjistit jestli nějaká forma takovéto spolupráce funguje i v rámci vašeho okresu či kraje :)


Ahoj , myslím že dnes je to už zbytečné , vlákno bylo založeno v roce 2014 a Pyriovec dnes aktivně spolupracuje s muzei napříč republikou :-)

Ahoj, dnes vyšel článek v Mladé Frontě ‚‚ Za každý nález detektorem platit nejde ‘‘ v rozhovoru je archeolog Balázs Komoróczy z Brna. Jsem tu nový, tak jestli jsem něco zvrtal promiňte. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru