Novela Zákona o památkové péči

Podle chystané novely zákona to vypadá že se na nás chystá podobný zákaz hledání jako je to na Slovensku. Jakákoliv movitá věs starší 70 let je archeologický nález. Archeologické nálezy se mohou vyhledávat jen v rámci archeologického výzkumu a to pouze osoby pověřené. jinak se jedná o nelegální čili trestnou činnost.
Pokud o tom někdo víte víc, budu rád za každé info.

Zdroj Ministerstvo kultury
http://www.mkcr.cz/cz/kulturni-dedictvi/pamatkovy-fond/legislativa/vecny-zamer-noveho-pamatkoveho-zakona-126465/

v kategorii Nezařazené, založil bradleyS 20.9.2014 16:45

To máš asi pravdu, ale ten odkaz už jsem zde viděl mnohokrát. Rozhodně není pravda, že by se o tom nediskutovalo. Ty ale v podstatě naznačuješ, že kdo odevzdává nálezy tak přispívá k prosazení tvrdší legislativy. Podle mě je to naopak, věřím tomu, že spolupráce by naopak mohla tyto tendence zastavit. Navíc nevím jaká se nabízí alternativa ? Utajit to, že se zde hledá, je dnes zcela nemožné.

:-O Ježiši Marjááááá tak to je náš konec .............

no kecama na netu stim nic neuděláme to ž víme...... ;-)

To Kim: trefa do černého! ;-)

Ona ta situace je dnes taková, že díky spoustě práce, která se společně archeology udělala, dnes poměrně dost archeologů stojí na naší straně - výsledky jsou skvělé a i díky Markovi a spoustě lidiček z Lovce se daří do této spolupráce zapojovat nové lidi jak našich řad, tak z řad odborníků. Osobně jsem přesvědčen, že je to jediná správná a možná cesta.
Ten, kdo toho hází sekeru, jsou úředníci z ministerstva. Těm je daná tématika naprosto fuk, pouze si nechtějí přidělávat práci - je přeci jednodušší převzít hotový zákon ze Slovenska než tvořit nový. Notabene, když je tak "krásný" - vše zakázat je elegantní a bezpracné řešení, žádné problémy do budoucna...
Rozhodně bych v tuto chvíli neházel flintu do žita, určitě se k dané problematice bude vyjadřovat také odborná veřejnost - takže se nechme překvapit...Neviděl bych to v tuto chvíli nijak černě... ;-)

Taky bych to tak videl. ;-)

Bohužel se obávám že se hlavní slovo nemají normální archeologové-pěšáci ale klasičtí korytáři nad nimi.
Musí přece nějak ukázat, dokázat jak jsou důležití. Média ukazují křiklavé případy a to že většina hledačů je o víkendu ráda za pár měďáků a když se blýskne ag tak z toho skoro nespí, už nikoho nezajímá. Například myslivci jsou pro společnost daleko nebezpečnější. Každý rok někoho zastřelí a kolik hledačů někoho ozářilo nebo utlouklo detektorem? Myslím že žádný :-). Samozřejmě nechci aby zrušili myslivce. Památkáře a archeology by ale mohli, to by teprve stát ušetřil 8-).

Ještě asi takhle- NOVELE SE TAK ČI TAK NEVYHNEMe.Eu stejně bude v tomhle směru chtít mit jednotné zákony.Ale nechat si vše líbit taky nemusíme.A je jen na nás zda budem jen koukat jak nějakej paskvil projde či neprojde.

Chápu že se někteří snažíte bránit svoje kamarády archeology, také to že většina z nás čeká že se to přežene a že to půjde nějak obejít. Možná někteří doufají že v nejhorším případě budou moci hledat jako součást nějakého sdružení. Ale kdo myslíte že konzultuje s ministerstvem návrh zákonu, těžko nějaký úředník pohlédne z okna pak se posadí k počítači polaská pohledem sekretářku, fotku manželky případně milenky,dětí ,psa atd. zamyslí se a řekne: „Uděláme to takhle“.
Možná maluji čerta na zeď ale já nebudu tleskat radostí že se někdo snaží minimálně mi znepříjemnit můj jediný koníček. Koníček kvůli kterému jsem se vzdal jiných a ještě se musím dohadovat doma s manželkou o tom že jdu zase s detektorem . Nechci být v nějakém sdružení a čekat na povolení k výjezdu. Chci si normálně po práci, jako relax, najít pár měďáků a když padne nějaké stříbro budu šťastný jak blecha. Pokud to bude vázáno na nějaký poplatek, zkoušky, dobře, nemám s tím problém.
Na zápisu z projednávání je uvedeno že Akademie Věd ČR pořádala školení pro detektoráře. Jak to že na Lovci o tom nepadlo ani slovo, takhle to vypadá že nemáme zájem spolupracovat a sympatie nám to nezíská.
Co takhle zkusit sepsat nějakou petici která by obsahovala konkrétní návrhy představy. Poslat ji na AV, Ministerstvo, do sněmovny co já vím kam ještě. Musel by nás zastupovat nějaký zástupce který má nějakou minulost, spolupracuje s archeology není to nicka jako já. Pojďme využít možností naší demokracie. Ukázat že máme zájem a ne sedět v koutě se svěšenou hlavou a čekat až nám na ní …

No za tím jsem to přeposal judr.Jelínkovi aby mne na to řekl svůj názor ale obávám se že z toho nebude nic.

Vážení kolegové, poněkud zapomínáte na to, že Česká republika ratifikovala tzv. Maltskou konvenci (http://www.arup.cas.cz/?s=maltsk%C3%A1+konvence) a tím se zavázala implementovat některé její požadavky do našeho právního řádu.

Např:

Článek 3

(ii) zajistit, aby vykopávky a další potenciálně destruktivní techniky byly prováděny pouze kvalifikovanými, zvláště oprávněnými osobami,
(iii) učinit používání detektorů kovů a jakýchkoli jiných detekčních zařízení nebo postupů archeologického výzkumu předmětem specifického předchozího oprávnění, kdykoli s tím počítá vnitřní právní úprava státu.

Článek 10
(iii) podnikne kroky nezbytné k zajištění toho, aby muzea a podobné instituce, jejichž akviziční politika je pod kontrolou státu, nenabývaly součásti archeologického dědictví, u nichž je podezření, že pocházejí z nekontrolovaných nálezů nebo nepovolených vykopávek nebo nezákonně z povolených vykopávek,

Ačkoli se s Maltskou úmluvou jako s celkem dá souhlasit vzhledem ke snaze zabránit drancování archeolokalit, ve spojení s návrhem zákona o památkové péči z toho vychází následující:

1. kvalifikovaná osoba nikdy nebude normální hobby detektorář
2. na detektor bude muset být povolení, nebo se preventivně zakáže všem nekvalifikovaným osobám.
3. žádné státní muzeum si od Vás nevezme zeleninu, kterou jste kopli na poli, protože stačí podezření na to, že jste ji našli detektorem. Tj. poprvé si možná vezmou, podruhé už jste podezřelá firma. A archeolog je jednou nohou v kriminále, když s Vámi spolupracuje.

Jsem na to zvědav. Nejhorší je sice smrt z vyděšení, ale už mi dávno není dvacet, abych měl nějaké naivní představy, že to pro mě nějak dobře dopadne. Užijme si hledání v této podobě, dokud ještě můžeme.

Jdu si otevřít lahev. Tvoje odpověď předčila moje nejhorší očekávání.
Sakra jak to že v Německu to údajně jde. Kamarád mi tvrdí že zjistil že stačí zaplatit registrační poplatek a se svolením majitele půdy můžeš vesele hledat v určeném okruhu kolem místa registrace. Buď se tedy plete a nebo se opět snažíme být papežštější než papež.

zavázala se jí plnít ale projela dobu kdy ji mohla uzákonit....zaplať příroda za to

zákazy nic neřeš lidi budou chodit stejně ale muzeum už neuvidí ani rezavej hřebík(jako v sk).Každopádně nač vytahovat kalhoty brod je ještě daleko.(i když už slyšíte šplouchat vodu)

Teď mě ale napadá že určení jaké předměty jsou archeologický výzkum je snad jen naše parketa. Nebo snad Maltská konvence určuje že vyhledávání předmětů starších 70let je archeologický výzkum?

Také se to dá omezit hloubkou ale proč by se nám snažil někdo vyjít vstříc.

Tak to asi tak jednoduše nepůjde. To jako zruší všem kteří prodávají detektory firmu ? A ti, kteří si detík koupili, těm vrátí prachy i DPH ? Kravina non plus ultra. o:-)

Hledám hlavně mince. Sakra ať mi nikdo netvrdí že když někde za městem nebo u vesnice s doloženou minulostí třeba z 10 století najdu 3groš ze 17. století tak že se jedná o archeologicky významný objev. Vždyť je to hloupost, takových mincí je mraky, nic to nedokazuje. Ano bronzové artefakty, železné meče šipky nebo stará stoupa na drcení rudy která posune dobu osídlení o pár set let, nebo takový létající talíř, to je objev. Ostatní je jen zlovůle a závist.

Nic rusit nebudou. Prodej muze bezet dal. Ale nebudes ho moci pouzivat, jak budes chtit.
Nic se vracet nebude. Neni duvod. Neni nelegalni mit detektor. Jen s nim nesmis vyhledavat archeologicke nalezy. Muzes s nim trebas delat zavody jako byl mistr hledac.

Tak to mi ten detektor bude celkem k ničemu.

Ne asi stejně budem chodit hledat tak jako tak :-D Alespoň to bude o to větší adrenalín :-P

:-D :-D

Tak tak, i kdyby něco takového prošlo (myslím, že je to velmi nepravděpodobné), tak to málokoho zastaví. Maximálně pole vedle silnic by se asi chodili jen přez noc (osobně tyhle lokality radši nechodim ani teď). Už vidim jak si pro mě do lesa jedou policajti. :-D Horší je, že by se mohlo velmi zkomplikovat předávání předmětů do muzea (archeologové by převezetím porušili zákon - už nyní je to tuším právně taková šedá zóna).

Možná je to tím že archeologů je tak hodně a létajících talířů zoufale málo.

Já ode dneška hledám zlaté nugety.
Nejedná se totiž o nic, co by vytvořil člověk a nemůže jít o archeologický nález ať jsou jak chcou staré.
Pokud najdu minci, tak ji co nejšetrněji zahrabu do té samé hloubky a polohy v jaké jsem ji našel, abych se snad nedopustil nějakého přestupku!

Zřejmě bude hlavním předmětem testů další důležitá věc a to jak rychle se dá s detektorem a lopatkou utíkat. Myslím že by to mohla být zajímavá videa.

Tak zatim je to pracovní verze.
Kdyby ovšem tohle prošlo přijde mne že tam nen žádnej důvod(prostor) aby pro hledače někdo zřizoval nějaký uřad.Kterej by vás z něčeho zkoušel protože to je zase práce,čas,lidi a papíry na víc. Na což MK nedostane ani kačku.
A na druhou sranu arch. musejí počítat stím že těch udajnejch 30.tis hledačů rozhodně nepřestane hledat.A to už jen z důvodu investic do detektorů za tisíce a desetitisíce.
Stalo by se jen to že to tvrdé jádro zmízí do lesů. A co se najde už světlo světa nespatří.
Tak že pevně doufám ve zdravej rozum a né ten uřednickej. ;-)

Tak to vyzerá že to bude u vás podobné ako na Slovensku. Keď bude chcieť niekto hladať, bude sa museť schovávať aby vás videlo čo najmenej ludí. :-O :,-(

Pokusím se shrnout co jsem zatím pochopil z návrhu zákona. Bez znalosti úplného znění a znění doprovodných vyhlášek a přílepků je to vaření z vody ale hrubý obraz to poskytuje.
Předměty starší 70let jsou archeologické nálezy které se smí vyhledávat ( Tedy ne jen s detektorem !) jen jako součást archeologické výzkumu. Archeologický výzkum smějí provádět pouze osoby pověřené, splňující podmínky zákona. Např. studenti archeologie to provádět nesmí. Oprávněna osoba si může na výzkum někoho najmout, kohokoli. Pokud budu bez patřičných náležitostí vyhledávat archeologické nálezy budu po zásluze odměněn resp. potrestán.
Zajímavé že novela vůbec nerespektuje soukromé vlastnictví a ani vlastník půdy nesmí na svém pozemku hledat s detektorem. To je velmi zajímavá záležitost, jasné nerespektování soukromého vlastnictví . Není to protiústavní nebo nějak nezákonné?
Zákon mi ukládá jednu další velmi zajímavou povinnost a to je při učinění náhodného archeologického nálezu, tedy předmětu staršího 70ti let. Nalezeného jindy než jako součást archeologického výzkumu, tuto skutečnost oznámit na patřičný úřad. Za co mi kupodivu náleží nálezné.
Naleznuli tedy při procházce, na houbách atp. např. 2h Fj z roku 1898, staře vypadající náprstek, plombu nebo smeťák kde se tyto předměty vyskytují tak jako zákonu dbalí občan tento nález neprodleně písemně oznámím a budu to dělat klidně každý den.Samozřejmě předpokládám že při splnění zákonem daných podmínek dostanu nálezné.

bradleyS> ješte odbočím :Taky záleží jak se k tomu postaví stavební lobby.Neb i jich se to dost týká.Ale pořád dobré je, že jak jsem psal je to pracovní verze.

Takze kdyz mne nekde nekdo drapne..a ja jako vemu telefon zavolam arcjeologovi s kterym jsem domluven at zavolam kdyz je problem a on vysvetli ze me poveril a ze spolupracuju ze o tom vi tak bych prozatim mel mit klid ne?

Kime pracovní verze to snad je a stavební lobby bude hlavní hráč. O nás moc nejde.
Jenda23 asi jo.
A to je to na co bohužel spoléháme. Že to neprojde, že máme známé, že nás nikdo nebonzne, utečeme atp.

Takze kdyz mne nekde nekdo drapne..a ja jako vemu telefon zavolam arcjeologovi s kterym jsem domluven at zavolam kdyz je problem a on vysvetli ze me poveril a ze spolupracuju ze o tom vi tak bych prozatim mel mit klid ne?

Tak jako ja to tak mam domluveny..kdyz problem okamzite ho volat a on se to pokusi vysefovat..pry uz to i s jinyma detikarema takhle sefoval a zatim klid ;-)

Ano, bude to jak říkáš a tak jak to platí ve všem. Kdo má patřičné známé může si dělat co chce. Nějak to půjde.
Prodejcům zřejmě poklesnou tržby, likvidační to snad nebude ale jsem rozhodně rád že nejsem v jejich kůži.
Na ostatní hledače bez kontaktů se můžeme vykašlat, je to konkurence a slabší kusy odpadají.
Na druhou stranu zákon nezakazuje aby nás archeologové školili a nemohli jsme hledat. Záleží jen na nich.

Ten nový zákon nejvíce ovlivní velké stavební firmy. Bude teď záležet na jejich lobbingu a na ochotě vládních stran zákon v této podobě, přijmout či ne. To že to nějak ovlivní náš koníček je zřejmé.
Úplně nejhorší by teď byly nějaké hodně křiklavé případy porušení zákona ze strany některého hledače. Nebo nějaká jiná negativní mediální kampaň proti detektorářům . To by se pak z každého myslivce, zemědělce, houbaře, turisty stal takový novodobý pomocník veřejné bezpečnosti(pro ty mladší BONZÁK). A práskalo by se o sto šest. Možná naivně ,ale přesto věřím, že budu moc hledat normálně dál. Co mě děsí nejvíc jsou ty částky uvedené v pracovním návrhu nového zákona při porušení některého ustanovení. A taky je tam moc krásně popsané nálezné a nárok na jeho vyplacení :-) :-) :-)

Když se na touto diskusí zamyslím tak je mi smutno. Smutno z toho že tu bude někdo kdo má dobré vazby s archeology ale nechce nic konkrétnější ho říct. Chápu to, nechce si to s nimi rozházet.
Ještě víc je mi smutno z toho že se banda úředníků snaží z našeho koníčku udělat zločin. Díky pokutám a případným dalším trestům mám pocit že jsem přinejmenším zloděj nebo výrobce a překupník drog. To se mám schovávat před houbaři, myslivci nebo závistivým kolegou. Každý na mě může zavolat policii.
Ono je opravdu do nebe volající a trestuhodné když si po celém dni hledání odnáším hrst měďáků, náprstek, možná stříbrňáček a co takový arsenbronzový knoflík, to je teprve pecka!!!
A to že jsem přece mohl najít depot zlatých nebo stříbrných mincí a obohatit se? Ono je těch depotů všude tolik, každý máme už tři a hřeje nás po těle pocit z obohacení. Ať se nastaví transparentní podmínky nálezného a já ten depot nebo něco jiného cenného, rád odevzdám. Pokud to nesplním, zasloužím trest. Jenže to se tu táhne už od komunistů, proč něco řešit když to můžeme zakázat.

Tak to by mě zajímalo, jak tohle skončí. Každopádně bude nefér, jestli budeme rozděleni na ty co mají nějaké vazby na archeology a na ty, co to štěstí nemají. Počkám si na finální znění a na datum, kdy má novela, nebo dodatek přijít v platnost.

Pokud bych si mohl vybrat. Tak já bych nejraději měl vazby s mladýma , krásnýma , atraktivníma archeoložkama. ;-)

bradleyS>zdravej rozum-hledat se bude dál. A dokud budou v politice zloději non plus ultra nebude mě nikdo přikazovat co mám dělat.

nord:dyť ani nevíš co bys snima dělal :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru