Novela Zákona o památkové péči

Podle chystané novely zákona to vypadá že se na nás chystá podobný zákaz hledání jako je to na Slovensku. Jakákoliv movitá věs starší 70 let je archeologický nález. Archeologické nálezy se mohou vyhledávat jen v rámci archeologického výzkumu a to pouze osoby pověřené. jinak se jedná o nelegální čili trestnou činnost.
Pokud o tom někdo víte víc, budu rád za každé info.

Zdroj Ministerstvo kultury
http://www.mkcr.cz/cz/kulturni-dedictvi/pamatkovy-fond/legislativa/vecny-zamer-noveho-pamatkoveho-zakona-126465/

v kategorii Nezařazené, založil bradleyS 20.9.2014 16:45

Přesně tak.. :-D :-D

To bradleys
Přesně ,jak to bylo psáno. Teď právě je nejdůležitější doba lobování za náš koníček. Ale teď je otázkou kdo za nás bude lobovat. Jestli to budou prodejci, kteří se spojí a budou vyjednávat, nebo to budou různé asociace hledačů nebo někteří hledači jednotlivci, nebo všichni společně co jsem uvedl. Určitě by to nemělo zůstat pouze na bedrech p.Maříka. Teď se dá vyjednat asi nejvíc. A bohužel psaním a stěžováním na tomto vláknu nevyjednáme vůbec nic. A jestli je nás opravdu 30 000.Tak to už určitá síla je.

To Metkys. Doufáš v rozum, tak to jsi velký optimista i když podle příspěvků v diskuzi to není úplně beznadějné.
To Nord. Ano prodejcům jde ještě o víc než nám. Věřím že usilovně vyjednávají, mohli by jsme je nějak podpořit. Nejsem lobbista a jediné co mě napadá je napsat otevřený dopis vládním stranám, na akademii nebo ministerstvo. Nebo tak něco.

kluci prosím nedělejme z toho jinej web.přešel jsem sem z důvodu že tu jsou normální lidi

Samozřejmě, že sme normální o:-) Jinak by nás měl přece chocholoušek v ústavu ;-)
I když je fakt, že občas o sobě zapochybuji 8-) :-D

Ano pojďme se bavit vážně a ne to tříštit nějakým odbočováním. Za chvilku to bude nepřehledné a bude to dobré akorát ke smazání. Tedy pokud to není účel.

souhlas 8-) tak promiň ;-)

No pokud to nebude dva dny starý nick s anonimní IP, který na email nereaguje a nebude psát, že všichni co se rozhodli spolupracovat s archeology jsou ty největší zloději. Tak se tady nic mazat nebude. Aby do budoucna takové věci byly minimální, spřísnili jsme registrace. Opravdu doufám že to diskuzím hodně prospěje :-)

Máro přeju aby to pomohlo a měli ste klid na důležitější věci, než řešit pitomce ;-)

To je důvod proč to děláme. Ono se stím perou na všech velkých diskuzních fórech. Ty co něco vědí to otráví a přitom ten web je dělaný právě proto, aby tam chodili právě takový hledači. Nic jdu spát, včera jsem šel v 02:00 h a trošku mi padá hlavička :-D

dobrou , já po oslavě taky potřebuju výdych o:-) ;-)

Ahoj Kime ! Šoupni sem něco veselého na dobrou noc, prosím. Je tu nějak smutno. ;-)

koukal jsem na stránky PS a nic tam není tak že počítám že to muže být nejpozději do roku 2016?a je t o jen moje spekulace tak že to neberte vážně.třebas někdo bude vědět víc.

Těžko říct. Záleží na časovém rozvrhu sněmovny. Obecně se zákon stane platným když projde schvalovacím kolotočem ve sněmovnách. Platnost-vyhlášení ještě neznamená že účinný. Jo zní to divně ale to asi takhle. Zákon schválí - vyhlásí 1.10.2014 a účinný je buď dnem vyhlášení tj. 1.10.2014 a nebo od data uvedeného v zákoně např. 1.1.2015. Co se týká tohoto zákona tak čím později tím lépe a přesněji se to dozvíme jen sledováním PS. Přesnější určení jsou jen dohady.

Tak jsem přečetl celý nový návrh. Nejsem právník, ale myslím že to nejhorší co tam je se týká především badatelské práce jako takové. V podstatě nechápu proč. Diskutoval jsme to dneska odpoledne s Hogo Fogo a došli jsme oba k tomu samému. Co se týče detektorů, volné hledání je na hraně a zůstane dál. Jde tak spíše o to kam se pohne nebo může pohnout ten text dál. Honza Mařík to nahoře napsal velice dobře, teď je čas něco udělat.
Bohužel právníků je mezi hledači hodně málo. Přesto by bylo asi nejlepší řešení vytvořit s archeology nějaký kompromis a tu jako občané podpořit. Jakou formou nevím, petice....? Mělo by to ale mít hlavu a patu, jednotlivé akce asi nemají žádný smysl.

jsem pro ale musi z tim stat nekdo jak to jen napsat velkej

Je těžké s vámi držet krok.
Některé příspěvky jsem musel přečíst i třikrát, abych je pochopil.
Spolupráce a sdružení. Registrace a školení. To všechno zní dobře, ale nevěřím tomu.
To jsou pravidla, kterými se budete řídit vy srdcaři. Selský rozum mi však říká...........
Nejlepší zákon je ten, kterým se má zájem řídit každá zúčastněná strana.
Ne vám!!!!!, ale obyčejným lidem jde přece o LOVE, MANY, PRACHY, CHECHTÁKY!!!!!
Archeologům jde o zachování kulturního dědictví. Státu třeba o to, aby ho to moc nestálo.
Když dělník kopne do trámu a vysype se na něj hrnec zlata, tak to prostě státu neodevzdá. Čekají ho jen oplejtačky, archeologický výzkum a zpoždění stavby. Odměna žádná.
Už se budu opakovat, ale zavedení úplné finanční kompenzace řeší všechno.
Dělník bude sám chtít okamžitě přivolat archeologa, aby nálezu snad neuškodil.
Odpadá státu a úředníkům složitý a nákladný dohled nad sdruženími, ale i prosazováním nikým nechtěného zákona. Mi s detektorem na poli budeme dál relaxovat a ne schovávat se ve tmě, aby nás nikdo neviděl. A archeolog zachová naše kulturní dědictví. Je to podle mě mnohem levnější a účelnější cesta.
Je vůbec nějaká naděje, že by toto prošlo?
Rád bych znal a zase se opakuju, názor i pana Elmara =)
Díky.

Ahoj

Vezmu to bod po bodu. Jenom tedy nejsem pan Elmara ale Elmara a nebo Mára. ;-)

1. Ano školení, OSka jsou pro srdcaře. Je jasné že 90% všech hledačů na to hodí bobek. V podstatě s tím počítají i ty co se tím zabývají. On je lepší jeden kluk co to myslí vážně, než 10 co to dělá jenom kvůli papíru.
2. Na 100% odměnu nevěřím a nikdy tady nebude. Nemá smysl se tím vůbec zabývat, jelikož proti jsou všichni. Můžeš tady brečet proč to funguje v UK, ale ono ani tam to není takhle růžové. Věc v podstatě patří majiteli pozemku. Vše další je na domluvě právě s majitelem. Bylo by to na dlouhý článek na hlavni stránku, ale možná je čas ho udělat.

Tudíž nevěřím že by něco takového prošlo, Stát na to nemá peníze a nechce a nebude platit za artefakty, které jsou z jeho pohledu v jeho vlastnictví. To je i názor řady odborníku.

V současnosti se často vyplatí 10% kulturně historické, není to tedy pravidlo. Přijde mi to jako dostatečné.

V současnosti se často vyplatí 10% kulturně historické, není to tedy pravidlo.Ano není. Muže se stát že když zjistí že věc byla nalezena detektorem odmítaji platit i těch mizvejch 10%.Ale ani to neni všude stejný.

Ono to chvíli vypadalo, že by to tak mohlo být všude. Jenom že jak nálezů u kterých se žádá začalo přibívat, je to zase o penězích a je to problém. :,-(

mas naprosto pravdu souhlasim stebou :-D :-D :-D

lUKAS-Q:...Spolupráce a sdružení. Registrace a školení.....Sdružení a spoluprác je dobrá věc ,ale nemusí to souviset.Kdo chce spolupracuje, kdo ne jeho věc.Kdo chce sdružení to samé.Školení taky dobrý ,ale ve finále je to jen osvěta jak zacházet s archeo nálezem.Papír že jsi to absoloval tě stejně k ničemu neopravňuje , ale je dobré to umět.
Jedno je jiste pokud to tak zvaně je zase polovičatej výklad zákona a né 100% zákaz hledání. Nic se pro nás nezmění.Když si vemete současnej záko je vlastně přísnější ,než ten navrhovanej.Ale realita dodržování je jiná jak tu všichni víme.Novej návrh jen dává jasné(možná) manitely.
Selskej rozum říká ,ze dne na den nezahodi 30tis. lidí klacky do koše.Prodejci taky nepřejdou na balonky a zmrzlinu.Pčr bojujíci z každou korunou a v některejch oblastech po jednom výjezdu už nemá prachy na druhej. Vás taky po lese honit nebude.
Tady je jen jedna věc. A to je že pokud je nás taková sila hledaču,máme šanci se ozvat.Mít na dění vliv.A ne si nechat vše líbit jak je u nás zvykem.

Zeptejte se kolegů v SK zda přestali chodit.A zeptejte co dobrého SK archeologum přinesl přisnej zákon.Každej roumnej pochopí že to ničemu nepomohlo ba naopak.

No Kime, mám pocit, že pokud někdo na Slovensku přestal chodil, tak asi pouze Ti slušní, kteří se zákona bojí. Dobytek zůstane dobytkem: http://www.ebay.com/usr/detector_who?_trksid=p2047675.l2559 :-(

no já znám slušné hledače z SK a chodí....srdci neporučiš.A já to mám stejně.

jinak samo tohle je prasárna

Děkuju za reakci Máro ;-)
Ani já nevěřím, že by to prošlo. Neboj.
Ani nevím, že to funguje na Ukrajině tak brečet nebudu, ale přece to funguje i v jiných zemích.
Teď mě nechte být. Musím přemýšlet jak jsi myslel toto:
"Tudíž nevěřím že by něco takového prošlo, Stát na to nemá peníze a nechce a nebude platit za artefakty, které jsou z jeho pohledu v jeho vlastnictví. To je i názor řady odborníku".
Když se kouknu hloubš, tak to samo sebe vyvrací. Já jsem stát a rád zaplatím za zachování k. dědictví.
Rozhodně raději, než za policejní a právní "zásahy" při prosazování toho zákona.
Mám na mysli uhánění toho chudáka dělníka, kterého celej život ždímaj na daních kde se dá.

Například jak víte co teď frčí na aukru: http://aukro.cz/lot-i-100-x-ag-mince-i4635441323.html

Já bych to zachoval. Nevím, jakou to má hodnotu, ale touto cestou to určitě zkončí někomu v šuplíku.
A že bych to celé koupil, na to nemám. Leda se s někým složit a pak to odevzdat do muzea což?

Jiná cesta je ho ohlásit a úřady si to už vyřeší, ale ten člověk není zlý. Třeba to jen neví a prodává to někomu jinému.

Kolik že je zde srdcařů?

:-)

:-P

=)

Odhadem stovky. Z celkového počtu hledačů, jednotky procent. Pokud by to bylo někdy těch deset, tak se dostaneme na číslo o kterém by se dalo říci, že to za to stojí. ;-)

Není to nemožné, vidím to po každé přednášce. Třeba letos na Brandlíně celý večer chodili hledači za Honzou Víznerem a ptali se jak vlastně začít. Každému o peníze nejde i když rozumím tomu že při odevzdání velkého nálezu to může být motivace.

,,A že bych to celé koupil, na to nemám. Leda se s někým složit a pak to odevzdat do muzea což˝
To bych pochyboval o tvém zdravém rozumu,něco kupovat státu.

Aj. Nedivím se ti.
Když sbírám odpadky po lese, tak nejsem normální :-P

Ale teď jsi to řekl Máro TY!!!!!!
"jak nálezů u kterých se žádá ZAČALO PŘIBÍVAT"
Muzea se začala plnit a archeologům propukly žně ;-)

Jaké žně? Co pak s těch nálezných něco má archeolog? Maximálě papírovou váálku o to aby ten hledač něco dostal! O tom zda bude vyplacené nálezné rozhodují úřednící na kraji!

Máro žně myslím požitek z možnosti prozkoumat nový nález. Všichni myslíte jen na prachy =D

Aha, to to jsem nepobral. Sorry :-D To je samozřejmě pravda a archeologové sami říkají, že detektory změnili celou archeologii za poseldních 15 let více než vše co se událo za posledních 100 let.

Je to vlastně takové příslovečné, detektory jsou přístroje, které archeologii strašně moc daly, ale také hodně vzaly o:-)

Ahoj všem.Vstupuji do diskuse jako viceamatér,tak mě netlučte po hlavě.Rybář dává dost peněz za svůj koníček, kdyby jsme my platily nějakou sumu také,tak peněz bude habaděj.Něco ve stilu koncese.30 000 hledačů krát x korun je balík peněz .Samo každej nezaplatí,to je jasný.Zákonodárec ve fomátu Babiše rád kývne tam,kde ucejtí lováky. To je taky argumet

Tak to by asi stálo za úvahu, myslím si, že ze začátku dát roční příspěvek třeba 120,- Kč ročně, by nikoho nezabilo a byl by alespoň nějaký fond. Ovšem, to obnáší mnoho dalších problémů. Jak jsou někde nějaké prachy, evidence, vedení, daně, starosti. A kdo by do toho šel ? S příspěvkem asi mít problém nikdo nebude, je to 10,- Kč měsíčně, ale co dál ? Jak to třeba funguje u těch rybářů nebo numismatiků ? ;-)

Mildas Jako bejvajej člen rybářů vím,že rybářský lístek stojí 500kč na 10let a povolenka na 1rok od 900 po 3500kč to podle lokalit a krajů plus 10hodin brigád nebo zaplatit.Někdo loví pod vodou.někdo zas pod zemí

Jako bývalý rybář, nechal jsem toho kvůli hledání, musím poznamenat že se spousta rybářů na to dívá tak že musí za každou cenu ty prachy dostat zpátky na úlovcích, Berou cokoli a prodávají to například Vietnamcům. Jsou to ale extrémy a určitě ne většina.
Mám strach aby se na to hledači v případě vyššího poplatku nedívali stejně.

No mě roční povolenka stojí 2500kč + 1200 brigády....a pak všechno pouštím zpátky.
Je to vlastně stejný jako s hledáním ,to taky chodím domů bez úlovku:-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru