Pole nebo les?

Kamarádi,kde nejraději hledáte a s jakou lokalitou máte lepší zkušenosti,co se nálezů týče - pole nebo les?

v kategorii Lokality, založil DECIMUS 8.4.2010 13:39

Jednoznačně les. Pole mne neberou,pokud to není tutovka.

Z 80% les, jsou pro mě mnohem zajímavější než pole, tajemnější, sice náročnější na hledání jak pole, ale co :-)

Já preferuji les. Je tam krásně a dá se to spojit s houbařinou :-). A navíc pole jsou plné zemědělské techniky

Nekdo z Plzne???

Třeba já ;-) dvorak1@seznam.cz

paja.krpy@seznam.cz
;-) ;-)

pole jsou jistý, ale les je hodně náročnej hlavně výběr lesa.

Souhlasím s vesym, já s kámošem se z pole nevracím bez minimálně 2 mincí(detík máme teprv 2 měsíce) (krejcary, 1800-1840 docela pravidelně) ale je to špatný v tom ohledu že jakmile je zaseto tak do pole nesmím, páč by mě zemědělci hnali,(sám jsem taky zemědělec tak bych se hnal sám taky :D ). Takže pole jsou tutovky, ale zas jen podzim -jaro. Navíc se mi nechce lítat za každým zemědělcem jestli mu můžu vlízt do zasetýho, to by mě každej hnal. Jakmile je po sklizni nebo před zasetím je to myslim zemědělci šumák co tam dělám. Jaký máte vy zkušenosti se "sklizní" v lese, jak se vám daří? U nás v Dolních Kounicích (Brno- venkov) ani žádnej pořádnej les není a co jsem kde byl tak mrtvo. Chtěl bych hledat i v lese protože nezasetý pole mi pomalu dochází a zatím nemám kde, u nás nic není. Vím že je to možná naivní a hloupá otázka, ale netušíte kde v lesích do 80 km od Brna by se dalo hledat? (nechci zlatej důl, ani prolízat archeologická naleziště :D, jde mi jen o tip ala, blansko a okolí atd. kde třeba šli němci atd. Vím že mi nikdo neprozradí svý tajný místa ale aspoň zajímavá lokalita by se šikla.(popř jestli někdo chodí do lesa a vzal by mě s sebou (tesoro silver) Chci si někde zamrcasit, v polích už to nejde a louky u nás nejsou (ani ty lesy :D) díky a mrcasení zdar

U nás není moc na výběr kam zajít hledat. Všude jsou po úspěšné kolektivizaci jenom pole. Ale už jsem za ty léta hledání vychytal polní techniku. A pole na hledání mohu jen doporučit. V noci bych do přírody nechodil. Ta bandička pytláků co si řikají myslivci, nemůže člověku zaručit, že se z lesa nebo pole člověk vrátí nepostřelenej a živej. Většinou zastřelej co se pohne a co si můžou nacpat do mražáků. Pak to v naší přirodě vypadá. Zviřat je všude poskrovnu a pestrost přírody u nás už k vidění není. Neštítí se hubit jako škůdce ani přisně chráněná zvířata....

tak to držíme palec,pozor na čerty( policie),pokud se nemylím tak to není u vás uplně legální :,-(

ja osobne preferuji pole jelikoz se tam toho vali vic! sice ne v tak dobrem stavu jako v lese ale zase si clovek zakope nez jak chodit hodinu v lese a kopnou jednu diru a kde nic tu nic!!! i na poli se daji kopnou top veci ale to je tak 1z 10 mozna min ale radeji kopat nez byt nasranej.... mam 99,9% z poli 8-)

Tak to mas dobry pole,ono je tezky jich projet dvacet a na jednadvacatem neco teprve najit..a kdyz uz tak to je potluceny..proto les ;-)

To já polem nepohrdnu ale chodím z 90% les :-P

Tondo,Já zas nepohrdnu žádnou dobrou lokalitou :-D :-D

Jo Dane tak to asi každý ;-)

Takže vítězí les. Jasný. Můžeme slavit, a šklebit se poraženým. Berte to jako gól v nastavení, spravedlivý to uplně neni, ale co dneska je. Je to prostě rozhodnuto, tak někdy příště, dobrej mač a definitivní nazdar.

Komedianti :-D.Souhlasim s MyDva.Je to jako v kartách,né vždy vyhraješ s esama. ;-)

Jo, dvoukilový cíle. :-P

Od začátku les, nejlépe listnatý, starý porost, tam je čisto, žádný bordel tam neroste ani v létě. Sice si člověk musí naplánovat dobu hledání, aby tam náhodou nechodil v době , kdy se tam začínají rojit "ostrostřelci ". Se zvěří to taky není tak divoké, většinou o mě ví daleko dřív, než já o ní a v klidu se zdekuje. Většinou chodím sám, takže důležitý je nabitý mobil a hodně si všímat okolí. A nálezy jsou co do zachovalosti o 100proc. lepší než z pole. Třeba stříbro z pole ještě jde, ale měděné mince už jsou většinou po smrti, to hnojení a časté obracení jim moc nepřidá. Ještě tak jde vybírat si stará políčka a záhumenky, které se už delší dobu neobdělávají, dnes je to louka , dřív tam byl cvrkot , něco tam napadalo a leží to tam v klidu dodnes. Když chodím po polích a loukách - asi poslední rok - stejně šilhám po lese. Les je les, chodím zhruba už asi 15 let, vím o čem mluvím.............. ;-) ;-) ;-)

Jek nejlépe vytipovat nějaký lest, aby tam něco mohlo být? ;-)

Vytipovat samozřejmě jde, ale nikde není záruka, že v něm něco bude. Nejlepší a asi jediný logický způsob je, porovnávat mapy. Jako výchozí používám mapu kontaminovaných míst /letecké snímky z let 1952- asi1956, porovnáš určitý porost se současností a hlavně s mapou - myslím, že to je II. voj. mapování za Františka I., to se docela půdorysně shoduje. No a pokud tam ten les najdeš, tak máš jistotu, že už tam je více než 200 let. Systematické vysazování stromů začalo myslím za M. Teresie. Do té doby se jen kácelo. Hlavně kolem hutí to byly samé holiny. Někdy se do takového porostu dostaneš až po projití třeba hektarového nebo i většího -- v současné době převážně smrkového lesa. Když ho najdeš , tak tě hned zaujmou odlišnosti terénu starého lesa i starou cestu tam vypozoruješ. Pak už jenom hledat a mít trochu toho štěstí !!!

čau ja taky hledam radši na polich ale jednou sem se šel kouuknout do lesa a našel pruskou šavly :-D :-D :-D :-D :-D

Já zatím hledám zejm. na polích, nicméně spíše bych považoval za shodnější otázku - jak hledáte lokace? Podle map? Jakých? Jak? Nebo chodíte naslepo? Budu moc vděčný zkušeným veteránům, kteří již mají léta zkušeností za sebou.
Já zatím po půl roce se Silverem chodím hlavně na pole. Zde mi přijde, že se válí nejvíce mincí, ale i bordelu. Chodím naslepo, mám pocit, že každá něčím atraktivní lokalita (něčím - vrch kopce, okraj rybníka apod.) už byla prohledána opakovaně. Les jsem také ochutnal, ale až na 5 kopějku na rozcestí jsem nic kloudného nenašel. Chodil jsem polní cesty, nic, případně zlikvidované mince. Cesty v lesích jsou u nás většinou vysypány cihlami. Naopak co jsem slyšel, tak se mince spíš než na cestách nacházejí mimo ně - prostě poházeny po lese.
Minulý víkend jsem byl naopak projít zaniklou polní cestu (porovnání pomocí mapy kontaminace) a padly mi 2 krejcary 19xx. Nemohu tedy říct, že bych volil špatně, nicméně zaniklých polních cest v mém okolí zase tolik není...
Takže - kam a jak chodíte vy? Jakou strategii při volbě lokality a jejím česání volíte? Prohledat vše? Bloudit po lese kam mě nohy nesou? Jaký máte detektor? Má to podle vás vliv na volbu strategie? Cesty, mimo cesty? Jaké historické mapy případně používáte? Jak porovnáváte? Podělte se a poraďte, stejně celou republiku sami neprohledáte, tak dopřejte i něco nám, prozatím méně úspěšným :-P

Já to střídám,les,pole,louka :-D

Radši hledám na poli, kde je víc nálezů, i když nějaké mince nejsou v úplně nejlepším stavů. No a když je pole oseté, razím do lesa nebo na louku. A v lese je aspoň v létě příjemně.

Ahoj neznáte někdo pár tipů na Domažlicko?

Já Vám nechci brát iluze, ale na poli nic nenajdete. Na orání brambor si naši předkové sebou nebrali pytlíky s tolary. Možná u cesty upadl formanovi nějaký ten měďák.. Les je samozřejmě nejčastěji novodobá věc, dříve nebylo tolik lesů a už vůbec ne jehličnatých. Je tam i hodně nánosu, zeminy, balastu, kořenů. Detektory zvládnou max 30 cm pod zemi a to je nános tak za posledních 200 let v lepším případě. Víte jak hluboko se nachází gotické sklepy v Praze ? Jak je dnes hladina města vysoko ? Podívejte se na celnici na Výtoni. Listy ze stromů padají, hnijí a vzniká nová půda. Takže nějaký gotický dvorec má základy i metry hluboko. A tam leží i Vaše velké denáry.

Takže, jestli tomu dobře rozumím, resumé tvého příspěvku je - nekopat v centru Prahy. S tím nelze, než souhlasit.

To je zajímavé, jak si pořád všichni myslíme, že poklady jsou u největšího dubu v okolí, na vyvýšeném kopci, ve staré vrbě, pod prahem mlýnu a podobně :) Naši předkové si podle takových měřítek neukrývali své depoty a i kdyby ano, divili byste se jak strašně se změnilo okolí. Některé vsi a místa byste na rytinách a vedutách z roku 1800 vůbec nepoznali. Rybníky se vysoušely, aby vznikla orná půda, lesy se kácely a jinde sázely, koryta menších toků se přesouvala. Říp taky nebyl zalesněný apod. Staré mapy Vám k ničemu nebudou, protože z tamních cest jsou dnešní silnice a všechno ostatní je nepotřebné - kde byl les, louka...snad jedině historické jádro vsi sami vždy poznáme. Jinak hledat jednotlivé mince po lese, to myslíte vážně? Bohužel je také třeba si uvědomit, že největší poklady a mincovní depoty byly téměř vždy OBJEVENY NÁHODNĚ. Nějakými dělníky, kopáči, sedláky, opilci a tak dále. :-/ Mě to taky štve, nemyslete si. Paběrkovat na grešlích a krejcarech..

tak se dej k zedníkům a můžeš doufat a snít :-D :-D

karle - mě to paběrkování neštve. vůbec.

Karle,nemáš tak úplně pravdu :-) Každý kdo si dříve něco ukryl,musel přece podle něčeho poznat místo úkrytu pro pozdější vyzvednutí,krajina se mění,to ti dám za pravdu ale né všude.Někde je za posledních 500-1000 roků 5cm nové hlíny nebo zetlelého listí,to myslím naprosto vážně :-)

Pifine, jak to můžeš vědět, sleduješ to stovky let jako měří teplotu v Klementinu ? Já bych ti rád věřil (protože je to velmi pozitivní zpráva), pokud to ovšem jsi schopen nějak dokázat. Nejsem geolog, pravda. :-)
Kromě toho mě mrzí, že detektor zvládne jenom kovy. V půdě jsou také kosti, základy domů, keramika...

P.S. Jistě, však hospodář si to schoval především na SVÉM pozemku a ne na vrchnostenském, tedy ne v panském lese, na louce apod. Takže v rámci svého gruntu. Ať už se stalo cokoliv a nevyzvedl si to ze země, přišel na to nějaký další majitel. Viz objev mincí v táborském měšťanském domě, Zlivu a mnoha dalších. Ledacos se našlo ve starém zdivu...

Nejsem si jistý, v lese většinou nic nenajdeš, ale jsi tam celkem inkognito. Na poli všem na očích, ale zase šance na nějaký přiblblý leopoldův tříkrejcar

Tak asi pole, viz Chýšť. Ale je tam člověk jako na ráně.

Jinak jsem si až do včerejška říkal odkud ti kluci pořád berou ty stříbrné mince,ale měl jsem včera velké štěstí a našel prvni střibrnák a mám z toho obrovskou radost.
Jeden zkušený hledač mě říkal že v našem kraji jsou políčka která jsou blízko u silnic hodne prochozené a chce to najít lokality,které jsou dál od silnic a tím pádem hůře dostupné a podařilo se mi najít jedno políčko které je velmi špatně dostupné a našel jsem něm několik měděných mincí a zlatý prstýnek,tak na tom neco pravdy bude...Také to je asi přimá úměra nachozených km... Chtelo by to nějaký kurz hledáni od profiků...

Já určitě pole, v lese jsem max našel plechovku od sardinek takže tak. :-)

Takhle když hledáte v lesích tak je velká pravděpodobnost že to žádný bordel nebude.
Ale na polích hledáte i bordel ale je pravděpodobnost že tam dřív byla cesta nebo nějaká stezka a ňekomu se roztrhla kapsa nebo něco jiného tak pak je to super ale je to o zkušenosti ale já preferuji spíš lesy :-).

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru