Prazske grose

Dnes se mi dostala k rukam zprava, ze za dobu existence prazskeho grose ( tedy cca 250 let ), jich bylo vyrazeno 500 milionu kusu. Kdyz by se uvazovalo o mnozstvi trvale ztracenych kusu / tezaurovanych/ v řádu napr. 1 promile, pak jde o neskutecne mnozstvi 500 000 ks. Kdyz by se zuzilo mnozstvi odpovidajici Cecham /obihal po cele Evrope / na 1/10 , pak stale zustava na polich, v lese a ve vode 50 000 ks k nalezeni. To je dobra zprava pro detektoring. Jsou to jen pouha cisla - ale proc se grose stale nachazeji? Protoze je jich hodne poztracenych.

v kategorii Lokality, založil hrobarr 10.9.2018 19:51

Ja ešte nemám ani jeden.. ale je to môj sen.. :-(

Můj taky. :-)
Každopádně díky hrobarr za info, ve snu mě nenapadlo, že jich bylo tolik. :-)

Kimlo- musim se trosku pochlubit. Hned pri prvni vyprave s vnouckem a nove porizenym go findem 20 / jsme novacci/ jsme nasli torzo grose Karla IV ( je v nalezech, popr. v klubu ). Tak v te hline musi byt!!!!!!!!

Mala statistika - jen za 8 mesicu tohoto roku zde bylo hlaseno 25 nalezu PG. V roce 2017 celkem 35 ks PG. Grose zde proste jsou!!!!!

Řekl bych, že ta čísla budou dramaticky nižší a to proto, že je lidé ztráceli tam, kde se nejčastěji pohybovali a z tehdejších cest a jiných komunikací vznikly - a teď plácnu z 85% současné asfaltky a ostatní veřejné prostory, kde se hledat nedá.

:-P

Přesněji bych tipoval 15tis zhruba :-P

Kéž by to tak bylo ;-) Taky to spíš vidím jako hyena, ale proč stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko 8-)

Omluva za chybu a doplneni udaju. Ve statistice jsem chybne zapocetl pouze razby PG Vaclava II. Secetl jsem tedy nalezy vsech razeb a zde jsou udaje: 8 mesicu 2018 - 110 ks, rok 2017 - 219 ks, rok 2016 - 200 ks a zbyvajici roky v celku ( 2015 - 2008 ) - 425 ks. Dohromady tedy 955 ks nalezu PG !!!!!!!!! V uvedenem souboru je obsazeno i nekolik depotu - od10 do 40 ks ( celkem 89 ks ). V obdobi r.2008 - 2015 bylo vyobrazenych kusu mene, zrejme z duvodu mensi navstevnosti tohoto fora. Z celkoveho mnozstvi 955 ks bylo do konce vlady Vaclava IV nalezeno 792 ks a zbyvajicich 163 ks do doby Ferdinanda I. Udaje se tykaji jen tohoto fora a pokud se pripoctou i nalezy na jinych strankach a nalezy nikde nezverejnene / odhadem treba 4x a vice /, muze jit o 4 - 5 tisic ks nalezu od r.2008. A jak je zrejme, cetnost nalezu nema klesajici tendenci. Množství tezaurovaných mincí se bude tedy pohybovat nepochybně v řádu desetitisíců ( spíše ve vyšší hladině ).

v poradku 8-)

Dal sis tim pěknou pracičku a je to zajímavý propočet PG dik aspoň ma každý ještě šanci :-P

No za 20 let co se hledá + depotový nálezy i o pár tisících - v zemi už jsou jen paběrky.. Co se zveřejňuje na webech je naprostý minimum.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru