Začátečnické přešlapy aneb chybami se člověk učí…

„…Žádný mistr z nebe nespadl …“ to se týká jakékoli lidské činnosti. V úplných začátcích hledání se dá nasekat spousta chyb a omylů a nikdo se jim zcela nevyhnul. Ne každý kdo s hledáním začíná má k ruce někoho zkušenějšího, který mu poradí. Cílem tohoto tématu je pomoci lidem, kteří s hledáním teprve začínají předejít některým typickým začátečnickým chybám. Proto pište sem, co se Vám kdysi až tak moc nepovedlo a nestyďte se za to. Můžete pomoct jiným…

Začátečník se například může snadno splést už při volbě vhodného detektoru a hledačského náčiní, oblečení a další výbavy. Zde se jedná o dost individuální záležitost. Je to jako při koupi auta. Někdo nedá dopustit na vymakanou ojetinu prémiové značky, jiný myslí, že není nad nové byť vybavením skromnější auto s garancí a servisem…

Často se chybuje i při hledání vhodných lokalit. V okolí mého bydliště je například stará, asi 600 let neobývaná zřícenina hradu vypálená snad kdysi Husity. Přirozeně mě tato lokalita od začátku velmi přitahovala. Jenže z hledačského hlediska jsou to hromady kamení a občas nějaká plechovka, vršek od piva či podobný novodobý odpad zanechaný turisty.

Prvním zajímavějším objevem začátečníka po spoustě kopání a nálezů desítek plechovek, vystřelených nábojů či nejrůznějších pomačkaných mosazných či hliníkových plíšků neznámého původu bývá zpravidla nějaký zčernalý měďáček z doby Františka Josefa I., nalezený na poli. Konečně! Jenže ono bohužel většinou nejde ani přečíst, o co se jedná. Takže šup s tím do svěráku, wédéčko či podobný sajrajt a ocelový, v lepším případě měděný kartáček a trochu přitlačit…No málokdy se to takto povede. Ba co hůř, měděné či zinkové „mrtvolky“ z pole mohou být oříškem i pro zkušenější ho hledače, který má doma malou chemickou laboratoř na čištění mincí…

Ze začátku se člověk může dopustit i nevhodných reakcí na okolí. Znáte to. Občas Vás při hledání vyrušují nějaké zvídavé děti se spoustou neodbytných dotazů, jindy Vás zase očuchávají psí mazlíčci které jejich páníčci klidně vypustí na poli nebo dokonce v lese. No neberte na ně hned lopatku, většinou se lze domluvit po dobrém i se psem. Někdy může být horší zbavit se nějakého místního otrapy, pro kterého jste se stal vítaným objektem na jistě zajímavý pokec…

Pište… myslím, že to bude zajímavé počtení a nejen pro začátečníky…

v kategorii Nezařazené, založil Zlatokop777 12.10.2020 07:48

Zahlédl jsem, že se tu přetřásají začátečnické chyby a přešlapy… Něco málo bych k tomuto tématu měl…
Za obrovskou začátečnickou chybu považuji ovlivnění videi z YT, kde je vše „načančané“, ozvučené a hlavně sestříhané… taky koho by zajímalo, že jdete po lese a dvě sta metrů jste bez signálu…a pak vykopete brokový spodek… Takže nováček, omámen a natěšen, zakoupí detektor a jde na to… V lepším případě má nějaký vztah k historii a třeba se z něj časem vyvine slušný hledač, v horším případě to vidí na snadný zisk z prodeje nálezů a je zle…
(Zde musím přiznat, že na tato videa nekoukám, resp. několikrát jsem shlédl pár minut a pak jsem to vypnul…mě prostě tohle sledovat nebaví a ani na tom nevidím nic zajímavého)
Výběr detektoru…tady se dá snadno udělat chyba… Kopie z Číny, detík v akci v Lidlu, rozhašený kousek z druhé či třetí ruky… Neviděl bych jako chybu začít s něčím v cenové relaci cca 7 až 10 tisíc, za to se dají koupit už velmi dobré detektory… A později, když začátečník zjistí, že ho to fakt baví, se může přesunout do vyšší kvality i vyšší ceny…
Čištění mincí…první pokusy s první mincí většinou končí vhozením do citronky…neředěné… Taky jsem takto zprasil něco prvních nálezů… Tady se vyplatí nespěchat, pochlubit se pěkným nálezem lze i s odstupem času… Není žádnou ostudou požádat o radu zkušené, je to lepší, než zničit např. nějaký zajímavý měděný početní peníz… Osobně dávám přednost „nastudování“, tj. přečíst si, co k tomu mají kolegové…
Lokalita…sorryjako, ale jít s detíkem na hrad, byť vypálený Husity…no to je fakt hodně přes…. Osobně to mám tak, že chci být při svém koníčku neviděn… Tedy přes den do lesa, v noci louky a pole… Někdy udělám výjimku a jdu na pole i ve dne, ovšem pole musí být samozřejmě neoseté a ještě to musí být daleko od domova…Souhlas majitele by byl samozřejmě lepší, v blízkém okolí domova ho mám, ale pokud jede člověk „na blind“, těžko získá souhlas k prospekci… Dávám přednost tomu, nedráždit…
Vše, co zavání historií, by mělo být tabu…tedy jen pro archeology… Mám kousek od domova Keltské hradiště a nikdy mě nenapadlo tam zajít hledat…přesto doufám, že v širším okolí najdu něco keltského…mnoho let bez úspěchu…
Legislativa…pořád je detektoring tak trochu na hraně zákona… Nalezená věc patří státu a neodevzdání je zákonem postihováno… Kdo na to měl koule, ten to před třiceti lety neřešil a drancoval Sudety… Přiznávám, že si tam čas od času udělám pro zpestření výlet…ale zatím jsem nenašel nic extra zajímavého, natož aby to bylo k odevzdání… Nejsem rád, že je tento koníček masivně propagován, je to dvousečné… Moc kohoutů na jednom smetišti znamená řídnoucí nálezy a také hrozí negativní medializace… Takže by měl každý či každá, kdo zvažuje tento koníček provozovat, mít na paměti, že staré dobré „Nečiň druhým to, co nechceš, aby oni činili tobě“ by mělo být svaté…
A to je tak asi vše, co bych měl k tématu přešlap či chyba začínajícího hledače…ale koukám, že jsem chvilkama moralizoval, místo toho, abych rozebíral chyby a chybičky… což přičítám Chianti, které u psaní usrkávám…pardon…


Zpět do chatu

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru