1. 4. 1945 Kalendárium

1.4. 1945 Začíná bitva o Okinawu

Kategorie: Druhá světová válka , Kalendárium

Okinawa

Boje byly natolik brutální, že mnoho vojáků se psychicky zhroutilo. Japonci páchali ve velkém sebevraždy, protože se nechtěli dostat do zajetí Američanů. Bitva o Okinawu trvala přes tři měsíce, započala 1. dubna 1945.

Po Iwodžimě bylo dalším logickým krokem na cestě k invazi do Japonska obsazení rozeklaného ostrova Okinawa. Zdejší velitel generál Ušidžima Micuru vytvořil v jižním hornatém terénu podobná opevnění, jako byla na Iwodžimě. Měl v úmyslu vytrvat tak dlouho, jak jen to bude možné, zatímco japonská letadla se základnami na Tchaj-wanu a v jižním Japonsku napadnou spojeneckou flotilu.

„Pro tuto operaci se shromáždilo 1457 amerických a britských válečných lodí. Posádka v síle 80 tisíc mužů sice nekladla odpor vylodění 10. americké armády 1. dubna 1945, avšak později se urputně bránila v silných obranných pozicích ve vnitrozemí,“ uvádí Mark R. Henry v knize Námořnictvo USA za druhé světové války.

Vylodění provedla formace pod velením generálporučíka Simona Bolivara Bucknera, který nakonec tři dny před ukončením bojů zahynul. Stal se nejvyšším americkým důstojníkem, který padl v Tichomoří, když se jeho velitelství na Okinawě stalo cílem dělostřeleckého útoku. Zasáhl ho roztříštěný šrapnel.

Americké armádě se po vylodění podařilo rychle obsadit střed ostrova. „Ušidžimovým silám se ale podařilo zpomalit americký postup na plazení se. Mezitím začaly 6. dubna Japonci s hromadnými leteckými útoky na spojeneckou flotilu u Okinawy. Nálety prováděné až 700 letadly denně byly na protiletadlovou obranu flotily příliš. Navíc mnoho japonských pilotů provádělo kamikaze,“ píše R. G. Grant v knize Bitvy – 5000 let válčení.

Americké ztráty byly velké. Hlavně u torpédoborců, které prováděly radarovou hlídkovou službu. Na druhé straně stály útoky život asi 1900 japonských pilotů. Bitva o Okinawu měla označení Iceberg a trvala až do července 1945. Šlo také o poslední velký střet druhé světové války. „Generál Ušidžima a další vysoce postavení důstojníci spáchali sebevraždu,“ uvádí ještě Grant.

Americká armáda celkově přišla o 72 tisíc vojáků. Někteří se prostě zhroutili v důsledku obrovského vyčerpání a tresu. Boje byly opravdu tvrdé. Zahynulo i obrovské množství civilistů. Odhaduje se až 140 tisíc lidí. Mnoho z nich však spáchalo sebevraždu a předtím zabili i své rodinné příslušníky. Báli se, že se dostanou do rukou Američanů, které japonská propaganda popisovala jako krvelačné bestie.

Zdroje: Mark R. Henry: Námořnictvo USA za druhé světové války, R. G. Grant: Bitvy – 5000 let válčení., www.time.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru