1. 5. 2000 Kalendárium

1. 5. 2000 Důchodce našel 1658 stříbrných mincí

Kategorie: Poklady , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Jednasedmdesátiletý důchodce ze slovenských Kysuc našel v roce 2000 na své zahradě skutečný poklad. Objevil hliněný hrnec obsahující 1658 mincí. Nejstarší pochází z období vlády Matyáše Korvína.

Šťastným nálezcem byl Jozef Kubica. Mince objevil úplně náhodou, když kopal základy na bránu svého domu. „Jak jsem kopal krumpáčem, trefil jsem rovnou hrnec s mincemi,“ uvedl tenkrát Kubica, který našel doposud největší nález v obci Kysuce a okolí. 

Protože byl nálezce poctivý, dočkal se odměny. A to ve výši deseti procent odhadnuté ceny. Pokud by však poklad prodal na černém trhu, mohl získat až stovky tisíc. Džbán s mincemi pravděpodobně před loupežníky schoval bohatý obchodník. Netušil však, že v zemi budou ležet přes 300 let.

Nejstarší mincí depotu je denár z období vlády Matyáše Korvína z roku 1489, nejmladší tříkrejcar Leopolda I. z roku 1677. Nejvíce jsou zastoupené mince polského krále Zikmunda III. (1587 až 1705), a to přesně 263 kusů. Běžně jich používali obyvatelé střední Evropy v šestnáctém a sedmnáctém století. V depotu odborníci našli mince spíše nižší nominální hodnoty. Zlatý florén či stříbrný tolar poklad neobsahoval. 

Mince po nalezení putovaly to Kysuckého muzea, kde jich čekaly očistné procedury například v podobě koupele v kyselině fosforečné. „Po naše odborníky to znamenalo skutečně hodně práce. Mince jsme několikrát přepočítávali, než jsme se dobrali ke konečnému číslu. Náročné bylo i samotné čištění, protože mince měly různé složení a u každé tak byla jiná míra oxidace. K ošetření se používaly různé chemikálie,“ vzpomíná ředitel Kysuckého muzea Miloš Jesenský. 

Už po vyčistění prvních pár stovek mincí se potvrdily prvotní předpoklady odborníků. „Pohled na portréty uherských panovníku Fernanda III., jeho nástupce Leopolda I. a polského krále Zikmunda nenechal nikoho na pochybách, že část mincí pochází z období mezi léty 1623 až 1679,“ poznamenal ještě Jesenský. 

Expertízy se ujal numizmatik Archeologického ústavu v Nitře Ján Hunka. Jeho úkolem bylo zanalyzovat složení pokladu. „Teorii, že mince ukryl obchodník, podporuje fakt, že se nacházely na místě, poblíž kterého v minulosti vedla frekventovaná cesta spojující Uhersko, Slezsko a Polsko,“ připomněl Jesenský. 

Zdroje: www.sme.sk, www.tn.cz, http://www.novinyknm.sk/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Paráda :-)

Pěkný nález, díky. :-)

Pekny clanek jen by me zajimalo kolik dostal penez onen poctivy nalezce...

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru