1. 5. 2019 Kalendárium

1. 5. 2019 Středověký meč ze Ždánického lesa

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Masivní středověký meč objevil před třemi lety muž pomocí detektoru kovu ve Ždánickém lese. Zbraň pochází z přelomu čtrnáctého a patnáctého století. Patrně šlo o čistě funkční a praktickou zbraň.

Velké množství nálezů na jižní Moravě se nachází v oblasti Ždánického lesa a na něj navazující vrchoviny Chřiby. Archeologové tam objevili již značné množství artefaktů. Před třemi lety tam byl například nalezen již zmiňovaný středověký dlouhý meč, který byl výjimečně dobře zachovalý. 

Pomocí detektoru kovu ho objevil spolupracovník Muzea Vyškovska. Zbraň se nacházela na zalesněném svahu v poloze „U široké cesty“ v katastru Mouřínova. Nálezce meče jen částečně odkryl a následně zavolal do muzea, které na místo vyslalo archeoložku. 

Zbraň se nacházela v hloubce asi dvacet centimetrů a byla ukrytá ve středně ulehlé žlutošedé jílovité půdě. Nebyly nalezeny žádné stopy po záměrném vkopu, které by naznačovaly, že zbraň někdo zakopal úmyslně. V blízkosti se nenašly ani žádné další artefakty.

Muž objevil velmi zachovalý masivní meč o délce 1150 mm. Před konverzací vážil 2044 gramu a po konverzaci 1905 gramu. Čepel o délce 888 mm byla masivní a oboustranná. Záštita o délce 243 mm má k čepeli mírně prohnutá ramena, byla vyrobená z hraněné železné tyčinky. Zajímavá je plochá hlavice oválného tvaru.

Tento typ patří k jednomu z nejpoužívanějších tvarů čepelí v období vrcholného středověku. Po obou plochách čepele se těsně pod záštitou vyskytuje značka, jejíž podobu lze popsat jako vidlicový nebo lotrovský kříž. Jde o poměrně ojedinělou signaturu. 

Meč podle archeologů pochází z přelomu čtrnáctého a patnáctého století. Pravděpodobně ho vyrobilo několik specializovaných řemeslníků, kteří mohli být na sobě zcela nezávislí. 

„Záštita a hlavice mají totiž otvory pro provlečení trnu čepele probité zatepla, přičemž rozměry těchto otvorů nekorespondují, především ve své šířce, se skutečnými rozměry řapu meče. To by mohlo nasvědčovat, že během konstrukce zbraně byly použity předpřipravené polotovary, které byly posléze přizpůsobeny konkrétní čepeli,“ vysvětlují archeologové.

Patrně šlo o čistě funkční a praktickou zbraň. Meč mohl mít souvislost s nedalekým opevněným sídlem v poloze Hradisko, v literatuře známým jako Újezd nebo Lhota u Ždánic, 

Zdroje:
www.avcr.cz (A new find of a late medieval long-sword from Ždánice Forest)

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O krásnej 👍😃

Nádherný nález. Viky - díky za Všechny články, každý čtu. :-) ;-)

Hledamcomuzu: Rádo se stalo :-) To mě těší, že se články líbí ;-)

Tu konverzaci bych rád slyšel.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru