10. 10. 2011 Kalendárium

10.10.2011 V dřevěné krabici našla římské mince

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Tanja Holsová objevila zavřenou dřevěnou krabici v archivu historické státní knihovny v Pasově na jihovýchodě Německa. Na první pohled vypadala krabice dost obyčejně. Kdy ji otevřela, tak se nestačila divit. Uvnitř byly zlaté a stříbrné mince staré tisíce let.

Přesně bylo ve skřínce 172 mincí. Informovala vedoucí knihovny, kteří zjistili, že poklad patří místním biskupům. Mince ukryli v knihovně, aby se vyhnuli placení daní. Odborníci si myslí, že tak učinili někdy kolem roku 1803 během takzvané sekularizace, kdy došlo k předání církevního majetku do světských rukou. Došlo k obecnému potlačení vlivu náboženství a jeho institucí.

Mince pochází ze starověkého Říma, Řecka a Byzantské říše. Pracovníci knihovny si nejspíše mysleli, že nemají moc velkou hodnotu, a tak je prostě nechali v dřevěné krabici. Nacházela se ve čtvrtém patře knihovny, kam Holsová často chodí pro knihy pro zákazníky.

V archivu je také starý nábytek, a dokonce i vycpaný krokodýl, ale její nejnovější objev byl tím nejcennějším v historii knihovny. Odhadovalo se, že obsah krabice může mít hodnotu milionů eur. Internetový průzkum ukázal, že nález má hodnotu přinejmenším „šestimístné částky“.

„Vůbec jsem netušila, že jsem našla poklad. Samotná krabice byla docela nenápadná, vypadala jako velká šperkovnice a uvnitř bylo mnoho malých zásuvek,“ uvedla třiačtyřicetiletá Holsová, která v knihovně pracovala jako správkyně.

Dřevěná bedna obsahující mince byla dokonce pravidelně oprašována kolegy, kteří neměli tušení o jejím cenném obsahu. Vedení bavorské knihovny samozřejmě nález velmi potěšil. A dokonce slíbili, že Holsovou povýší. „Je to skvělá historička a nově i detektivka. Budeme diskutovat, jak ji za tento skvělý nález odměníme,“ poznamenal mluvčí knihovny.

Dřevěnou bednu s pokladem nedávno objevili i v kolínském muzeu. Uvnitř se nacházela krásná práce středověkých řemeslníků. Bedna obsahovala deset zachovalých panelů, které zřejmě tvořily součást výplně jediného chrámového okna.

„Dlouhé desítky let se mělo za to, že velká dřevěná bedna uložená v muzejním depozitáři obsahuje zlomky chrámových vitrají z konce 19. století, které byly poškozeny při bombardování Kolína v březnu roku 1945. Z tohoto důvodu nebyla předmětům věnována větší pozornost a snad proto byly v rámci sbírkového fondu evidovány pouze jako doprovodný dokumentační materiál,“ předeslal ředitel Regionálního muzea v Kolíně Vladimír Rišlink.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.denik.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To tam mají pěknej zmatek kdyz se jim tam 200 let válí 172 obrovskejch minci a neví o nich...

Bordel mají úplně všude a ve všem tihle ti lidi ouředníci. :-/

no, berte to z té lepší stránky
- ten bordel a to odborné konstatování místních inženýrů, že to nemá hodnotu pomohlo tomu, že se do dostalo do správných rukou, že to nikdo nerozkradl.....
- a ta "obyčejná dřevěná krabice" je úplně parádní mincovní skříňka, něco podobnýho mám taky, nejlepší uložení mincí

Jiný kraj jiný mrav.Dokonce i ty "mince"jsou jiné.Jestli to co ta paní drží v rukách jsou mince tak článek a fotky o koze a voze.

Na té fotce ta mince moc římsky nevypadá.

no, takže tedy mince a medaile, např. to obsahovalo medaili k založení jezuitské koleje, další medaile je kardinál klement 11., nakonec tady to máte kompletto

https://www.staatliche-bibliothek-passau.de/fileadmin/passau/Web-Ordner1/silberschatz.pdf

Ve článku není ani zmínka o nějaké medaili,zmíňené jsou pouze mince Řím,Řecko a Byzantská říše 172ks.Na fotkách je medaile na další jich bude několik.Takže blbě napsaný článek nebo blbě přiřazené fotky.

mimo jiné i medaile, jinak se tam našly brakteáty i antika

V tomto článku není ani slovo medaile není zde ani zmínka o nich.Dřevěná krabice uveden přesný počet mincí,krabice obsahovala antické mince materiál a nic víc zde není uvedeno.Na fotce mince není.Jestli píše někdo o pokladu mincí tak by tam měla být fotka mince/í.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru