10. 3. 2013 Stříbrné mince v kožené botě

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Celkem 477 stříbrných mincí z patnáctého a šestnáctého století objevili archeologové před devíti lety, když prováděli průzkum během rekonstrukce domu, který byl v minulosti radnicí v nizozemském Rotterdamu. Mince byly ukryté v kožené botě.

Nejstarší nalezená mince pochází z roku 1472. Poklad byl schován pod podlahou v kožené botě ušité ve stylu šestnáctého století. Velikost pokladu odpovídala dvouměsíčnímu platu běžného dělníka. Podle odborníků byly majitelem takto schovány jako tehdejší standardní způsob spoření. 

Dokonce se zachovala i kožená bota, ve které byly mince ukryté. Odborníci se domnívají, že poklad někdo „pohřbil“ v roce 1592 nebo krátce poté. Většinu depotu tvoří nizozemské nikláky či půlhaléře. Nechybí ani anglické a španělské ražby. 

V té době byla totiž cizí měna stejně použitelná jako místní mince. Rozhodovala kvalita a váha stříbra. Některé z mincí vykazují známky testování hodnoty. Byly propíchnuté, aby se zjistilo, zda jsou skrz naskrz skutečné stříbrné.

Celková hodnota pokladu v roce 1592 byla asi padesát zlatých. Dům, kde se depot nacházel, sloužil jako rotterdamská radnice poté, co byla původní stará budova během druhé světové války zničená. 

Konec šestnáctého století, ze kterého poklad částečně pochází, byl pro Rotterdam a zbytek Nizozemí obzvláště těžkým obdobím. V roce 1568 se sedmnáct provincií (skládající se z celého dnešního Nizozemska, Belgie, Lucemburska a částí Francie i Německa) vzbouřilo proti nadvládě španělského krále Filipa II.

Horlivě prosazoval takzvané edikty na svých silně protestantských územích. Tato území byla zvyklá na laxní postoj Karla V. Mocenský spor přerostl v roce 1566 v násilí, obyvatelstvo totiž toužilo po náboženské toleranci. Tisíce lidí, mezi nimi šlechtici nejvyššího postavení, byly popraveni za zradu.

Jedním z nich měl být i Vilém Oranžský. Ten však utekl a vedl povstání z Německa. Rotterdam se postavil na stranu protestantů v roce 1572 a připojil se k Republice sedmi Nizozemských provincií. Spory pokračovaly dlouhá léta. Podle odborníků poklad mincí někdo ukryl právě během neklidu, který v Nizozemsku panoval…

Zdroje: www.archaeology.org, www.dutchnews.nl

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nojo no, někdo má v botě poklad a jiný tak akorát co mu tam nohavicou sklouzne.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru