10. 4. 2017 Kalendárium

10.4.2017 Keramická nádoby s bronzovými předměty

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Keramickou nádobu zakopanou v zemi odkryli archeologové před pěti lety na Přerovsku. Obsahovala tři tisíce let staré bronzové předměty. Patřily mezi ně například kruhové šperky či takzvaná faléra z bronzového plechu s bohatě tepanou výzdobou. 

Podle archeologů jde o zcela unikátní nález na území Olomouckého kraje. Nález prozkoumali odborníci z Muzea Komenského. Na místo upozornil Tomáš Melich, který ho našel. Jádro bronzového depotu následně lokalizovali archeologové pomocí detektoru kovu.

Potom do země do hloubky třiceti centimetrů zavedli mikrosondu, která odkryla orbou částečně poškozenou větší keramickou nádobu. V důsledku zemědělské činnosti na dotyčném pozemku však byla zničena a rozvlečena spolu s několika bronzovými předměty od místa původního uložení. Archeologové nádobu obsahující bronzové předměty vyzvedli takzvaně in situ a převezli do muzejní laboratoře. 

„Jedná se o unikátní objev v rámci celého Olomouckého kraje. Řadí se mezi nejvýznamnější bronzové depoty, lidově zvané jako bronzové poklady, které byly v posledních desetiletích nalezeny na území Moravy či celé České republiky," komentoval objev přerovský archeolog Zdeněk Schenk.

Součástí depotu byly kruhové šperky zdobené rytou výzdobou, části spon, náboj kola vozu a zejména kruhový předmět – faléra z bronzového plechu. Jeho povrch nese nápadně bohatou tepanou výzdobu, kterou tvoří čtyři soustředné pásy perliček střídající se s třemi pásy pukliček.

Bronzový poklad někdo pravděpodobně ukryl v pozdní době bronzové. Podle odborníků mělo zakopání nádoby kultovní význam spojen s rituálem.

„Takovéto významné nálezy se objevují velmi vzácně, a proto je v takovém případě nezbytné zavolat archeology z nejbližší organizace v daném regionu, aby mohla být nálezová situace důkladně zdokumentována. Depot, jehož přesné místo nalezení z preventivních důvodů prozatím neuvádíme, patří k nejvýznamnějším archeologickým objevům v Olomouckém kraji v posledních desetiletích,“ konstatoval archeolog Zdeněk Schenk. 

Archeologové nález důkladně laboratorně ošetřili a podrobili analýzám. Odborníci následně opatrně vypreparovali obsah nádoby. Následně provedli chronologické určení a poklad porovnali s ostatními nalezenými depoty na území ČR.

Zdroje: www.propamatky.info, www.tyden.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Ahojda, moc rád čtu tyto nádherné články, akorad mi vadí málo fotek vždy u článku...

Tak tak. Úžasný nález, tudíž si zaslouží mnohem víc fotek

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru