10. 6. 2008 Kalendárium

10. 6. 2008 Stonehenge sloužilo jako královské pohřebiště

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Britští vědci po nových výzkumech před třinácti letech oznámili, že starověký anglický Stonehenge sloužil jako královské pohřebiště. Pomocí radiokarbonových testů zkoumali lidské ostatky.

Archeologové zjistili, že starověký Stonehenge byl místem, kde se konaly rituální pohřby. Našli tam totiž zpopelněné pozůstatky. Vědci provedli radiokarbonovou analýzu a zjistili, že kosterní pozůstatky patří lidem, kteří žili v období od třetího tisíciletí až do roku 2500 před našim letopočtem. Některé hroby ale byly ještě mladší. 

Šlo o novou informaci, protože archeologové si původně mysleli, že 240 nalezených těl bylo pohřbeno přibližně mezi léty 2700 až 2600 před našim letopočtem. „Vše nasvědčuje tomu, že šlo o členy jedné elitní rodiny nebo dokonce královského rodu. Podle našeho názoru nebyli ve Stonehenge pohřbívání obyčejní lidé,“ uvedl šéf archeologického týmu Parker Pearson.

Teorií o tom, k čemu Stonehenge sloužilo, už bylo vysloveno opravdu hodně. Na začátku dvacátého století například anglický astronom Norman Lockyer přišel s teorií, že Stonehenge sloužil dávným šamanům jako velký kamenný astronomický kalendář k výpočtům postavení Slunce a Měsíce, slunovratů, rovnodennosti i k výpočtům zatmění těchto nebeských těles. Tuto teorii v roce 1961 potvrdil i astrofyzik Fred Hoyle. 

„Britský archeolog Mike Pearson byl zase přesvědčený o tom, že Stonehenge sloužilo jako centrální pohřebiště pro pohřby žehem. Popel a zbylé ostatky byly vhazovány do nedaleké řeky Avony. Našly se zde však i celé kostry. Také se prý mohlo jednat o rituální svatyni, kde byli ošetřováni nemocní i těžce ranění lidé a blahodárná energie, vyzařující z okolních trilitů, měla léčivé účinky,“ píše Vladimír Liška v knize Historické monumenty.

Americký astronom Gerald Hawkins pomocí počítačové analýzy zase zjistili, že Stonehenge bylo monumentálním nástrojem pravěkých lidí k pozorování oblohy. Šlo jim údajně o to, stanovit základní kalendář nejen pro náboženské, ale i zcela světské účely, jakými bylo zahájení zemědělských prací, doba setí a sklizní.

Zdroje: www.bbc.com, www.english-heritage.org.uk, Vladimír Liška: Historické monumenty, www.wikipedie.org

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Za mne je to zaklad obři mohyly Jen se prostě nedodělala.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru