11. 1. 1923 Kalendárium

11.1.1923 - Francie okupuje Porůří

Kategorie: Kalendárium

Francie okupuje

Tak jako vždy i po první světové válce dějiny psali vítězové. Německo bylo označeno za viníka celé války a mírová smlouva byla drsná. Především přišlo o 1/7 předválečné rozlohy, díky čemuž se 10% obyvatel náhle ocitlo mimo území svého státu. Největší část území připadla Polsku a ale i nově vzniklému Československu připadla malá část Slezska – Hlučínsko. Zároveň se Německo muselo zříci veškerých kolonií a spojenci také vyžadovali dodávky surovin jako bylo uhlí, železná ruda atd. Původní smlouva z Versailles 28. června 1919 neobsahovala žádnou konečnou částku. Ta byla stanovena až v roce 1921 na zcela astronomických 132 miliard zlatých marek.

Splácení takové sumy bylo pro válkou rozvrácenou zemi v podstatě naprosto nemožné. Splácení tak vázlo, a především Francie na německé požadavky na snížení splátek reagovala příliš tvrdě. Celá situace vyústila ve vojenskou okupaci v podstatě nejprůmyslovější části Německa – Porúří. Tento francouzský krok vedl v podstatě ke zhroucení německé ekonomiky. Inflace se dostala zcela mimo kontrolu a již na podzim 1923 jste za jeden americký dolar platily 4,6 bilionu marek.

Přitom pro Francouze byla okupace minimálně svízelná. Německé obyvatelstvo odmítalo okupační zprávu poslouchat, horníci nefárali a došlo i k útokům na Francouzské posádky. Reakce Francouzů byla ale znovu ošidná a došlo k řadě vojenských soudů, které rozdaly velké množství rozsudků smrti.
Vzhledem k možnosti, že se Německo skutečně zcela zhroutí, přišla v roce 1924 mezinárodní komise vedená Charlesem Dawesem s plánem snížení celkové částky a také s rozložením splátek. K dalšímu snížení splátek pak došlo znovu v roce 1929 tak, aby vzhledem k probíhající hospodářské krizi byly v roce 1932 zcela ukončeny. Německo tak nakonec zaplatilo „pouze“ 23 miliard zlatých marek, ale Evropa za tvrdý přístup zaplatila nástupem fašismu.

V roce 1936 pak vydává Hitler příkaz k vojenskému obsazení Porýní. Francie se však zmůže pouze na protestní nótu před radou společnosti národů. Druhá světová válka stála za dveřmi.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru