11. 4. 2015 Hartenbergské poklady

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Zřícenina hradu Hartenberg archeology dlouhá léta udivuje. Našli tam už mnoho zajímavých artefaktů. Například hračky, se kterými si hrály děti ve středověku nebo téměř půlmetrový hrnec.

Hartenberg je v podstatě zřícenina gotického hradu, který byl přestavěný na zámek. Nachází se na Sokolovsku, konkrétně na skalním ostrohu nad říčkou Svatavou severně od Sokolova. Od roku 1998 jde o chráněnou kulturní památku. Dne poznatků získaných během archeologických výzkumů, odborníci datují vznik hradu na dvanácté až třinácté století. Patří mezi nejstarší hradní památky u nás. K přestavbě došlo ve čtrnáctém století. 

Postupem času se měnili vlastníci hradu. Byli to například pánové z Hartenberga, Těma z Koldic, od Karla IV. byl i královským majetkem, Jan Maléřík, Šlikové, Písnicové, Auerspergové či Kopalové. Po druhé světové válce objekt nějakou dobu využívala armáda jako školící místo pro pohraničníky. 

„V roce 1983 se uvažovalo o jeho rekonstrukci. Ta by byla ale tak nákladná, že k ní nakonec nedošlo. V letech 1984–1991 byl Hartenberg několikrát úmyslně zapálen a proměnil se v trosky. Stavbu nyní vlastní Bedřich Loos, který zpustošený zámek koupil roku 1997 a snaží se zříceninu obnovovat,“ přibližuje Archeologický ústav AV ČR v Praze. 

Archeologové se na hrad Hatenberg vrací od roku 1995. Pyšní se již nálezem řady významných artefaktů. Na konci roku 2006 například archeologové objevili 47 centimetrů vysoký hrnec. „Pravděpodobně sloužil jako zásobník na nějaké sypké potraviny,“ přiblížil archeolog Jan Tajer.

Dále archeologové našli miniatury misek a konvic či větší množství předmětů určených k boji jako šipky, dvě dělové koule. Mezi nalezenými artefakty je také klíč. Od čeho se ale neví. Ale také středověké dětské hračky.

Mezi zajímavosti patří zdejší hradní studna 28 metrů hluboká a sekaná ve skále. Návštěvníci se často ptají, zda od ní nevede nějaká tajná chodba. Podle Tajera tam opravdu žádná tajná chodba není. 

„Až na výjimky na hradech tajné chodby nejsou. My s tím počítáme, ale lidé jsou někdy tímto faktem zklamaní,“ poznamenal ještě archeolog. 

Zdroje: www.arup.cas.cz, www.idnes.cz, http://kvmuz.cz/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Byli jsme tam už vícekrát, koneckonců je za humny, proběhla zde akce "archeologické léto" kdy se z archeologa stává průvodce a je schopný odpovědět na většinu dotazů :-) jen malá technická: právě při této akci jsem se z úst archeologa dozvěděl že hrad je původně románský, nikoliv gotický :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru