13. 2. 1960 Kalendárium

13.2.1960 Zemřel český egyptolog František Lexa

Kategorie: Osobnosti , Kalendárium

František lexaČeská egyptologie si získala věhlas po celém světě. Její základy položil profesor František Lexa, mezi jehož učitele patřil Alois Jirásek. Do češtiny přeložil jednu kapitolu Knihy mrtvých a byl děkanem Univerzity Karlovy. Zemřel 13. února 1960.

Narodil se v domě č. 49 na Pernštýnském náměstí v Pardubicích, a to do rodiny doktora práv Vilibalda Lexy a jeho manželky Elonory. František byl druhým dítětem ze sedmi. Chodil do místní obecné školy, kterou ale nedokončil. Rodina se přestěhovala do Prahy, protože otec ze zdravotních důvodů zavřel advokátní praxi. Budoucí český uznávaný egyptolog se dostal na pražské gymnázium v Žitné ulici, kde ho učil zeměpis a dějepis již zmiňovaný Alois Jirásek.

Lexu nejvíce bavila matematika a fyzika, dokonce se připravoval na práci středoškolského profesora pro tyto dva předměty. Mezi jeho zájmy patřila také psychologie, docházel do semináře T. G. Masaryka. Zlom nastal kolem roku 1903, kdy Lexa získal doktorát filozofie, tématem jeho práce byla otázka původu a psychologie písma. Byl přesvědčený, že vycházet musíme z písma staroegyptského a začal se tudíž věnovat jeho překladu.

Jeho práce budila velký zájem a mezi vrchol činnosti patřil například překlad jedné z kapitol Knihy mrtvých. „V době nové říše ujal se zvyk, náboženské texty, jež měly duchu zesnulého zjednati všelijaké výhody v posmrtném životě, psáti na svitky papyru a buď přibalovati je k mumiím, nebo ukládati je ve zvláštním pouzdru do hrobu; proto říká se jim dnes knihy mrtvých. Kdežto některé z těchto svitků obsahují jen několik sloupců. Nejsou totiž zpravidla psány od pravé ruky k levé, jak bylo zvykem psáti od doby nové říše, nýbrž shora dolů, jak psávalo se v dobách staré říše,“ uvádí Lexa v předmluvě ke svému překladu.

V roce 1907 pak získal Lexa stipendium v Berlíně u egyptologa Ermana, o tok později ještě ve Štrasburku u profesora Spiegelberga. Až o dvanáct let později habilitoval a stal se soukromým docentem egyptologie na Karlově univerzitě. V roce 1922 pak mimořádným profesorem a mohl se začít plně věnovat svému oboru a neučit přitom z existenčních důvodů na gymnáziu. Jeho nejvýznamnější dílo je bezesporu Mluvnice démotštiny.

Přispěl k založení Československého egyptologického ústavu se sídlem v Praze a Káhiře. Jenže archeologických výzkumů se už nedožil, zemřel ve věku 83 let. Lexa miloval turistiku a snažil se relaxovat právě túrami po horách. Zamiloval si Bulharsko, kam jezdil i s rodinou.

Zdroje: František Lexa: překlad Knihy mrtvých, www.parpedie.cz


 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Byl to frajer!!! ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru