13.5.2019 24 šperků a 2776 zlatých a stříbrných mincí

Kategorie: Druhá světová válka , Nálezy nejenom s detektorem kovů ve východní Evropě

Ve sklepě domu v někdejším židovském ghettu ve městě Keszthely byl objevený skutečný poklad. Obsahoval 24 šperků a 2776 vzácných zlatých a stříbrných mincí. Původní majitelé tohoto bohatství podle všeho zemřeli v koncentračním táboře.

Ve zmiňovaném ghettu se shromažďovali Židé, kteří byli v roce 1944 deportování do Osvětimi. Poklad objevili současní majitelé domu, kteří okamžitě informovali příslušné úřady. Protože se o poklad nikdo nepřihlásil, získal ho stát. Původní majitelé pravděpodobně zemřeli v koncentračním táboře.

Poklad vystavilo Balatonské muzeum, jež se snažilo najít příbuzné lidí, kteří poklad vlastnili a ukryli. Židé se v lokalitě nálezu pokladu shromažďovali přesně od 8. května 1944. „Poklad majitelé zřejmě ukryli před deportací do Osvětimi, která začala 20. června 1944,“ domnívá se archeolog a numizmatik Ferenc Redő.

Poklad byl uložený v pěti skleněných nádobách. Noví majitelé domu ho našli, když se ve sklepě přečerpávala spodní voda. Nálezci si přáli zůstat v anonymitě. „Vykopali jsme pět skleněných, pečlivě zavřených nádob. Doufáme, že se jednoho dne objeví ti, kteří na ně mají právo,“ uvedl jeden z nálezců.

Nalezená sbírky obsahovala 2776 zlatých a stříbrných mincí. Přibližně polovina pochází z období, kdy území Maďarska osídlovali Římané. Poklad obsahuje ale i starší kousky. Například zlatý statér z období Alexandra Velikého, který vládl ve 4. století před našim letopočtem. Další mince pochází z Francie, Německa, Ruska, ale také Asie.

„Sbírka má nevyčíslitelné hodnotu, může obohatit naše znalosti o holocaustu. Je jedinečná z hlediska rozmanitosti a množství,“ uvedl ředitel Balatonského muzea Bálint Havasi.

Kromě mincí bylo součástí pokladu také 24 šperků, které bylo nutné odborně ošetřit. Na některých kouscích se nachází iniciály PF. Podle všeho šlo o majetek rodiny zdejšího židovského obchodníka Ference Polláka. V nádobách se nacházel například odznak s tímto jménem či prsten s jeho iniciály a medailon z roku 1902, kdy se obchodníkova dcera zasnoubila s lékařem Samuelem Rosenbergem.

Nikdo z této rodiny ale holocaust nepřežil. Před druhou světovou válkou žilo v Keszthely u Balatonu asi 900 Židů. Z koncentračních táborů se jich vrátilo jen několik desítek.

Zdroje: https://welovebalaton.hu/, www.novinky.cz, www.ceskatelevize.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zajímavé, díky ;-) :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru