Nádhera. Díky.
14.11.2007 150 stříbrných mincí nalezli pod gotickou podlahou
Kategorie: Nálezy detektory kovů a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium
Bohatý depot stříbrných mincí objevili archeologové před čtrnácti lety v Kutné Hoře, když prozkoumávali zbytky gotické podlahy ve zdejším kostele. Drtivou většinu poklad tvořily Pražské groše Jana Lucemburského.
Výzkum provedli pracovníci Archeologického ústavu akademie věd v Praze. Důvod, proč se zmařili na kostel svatého Jana Křtitele v Malíně je prostý. Stavba totiž procházela rozsáhlou rekonstrukcí, a tak se oborníci chtěli podívat, jestli se tam v kostele a jeho blízkém okolí nenachází nějaké vzácnosti.
Archeologové tak provedli statický průzkum kostela a narazili na mince z čtrnáctého století. Šlo o jeden z největších a nejstarších mincovních pokladů nalezených v Kutné Hoře. „Archeologický výzkum proběhl v rámci statického průzkumu kostela, který v současné době prochází rozsáhlou rekonstrukcí,“ konstatoval archeolog Filip Velímský.
Kostel svatého Jana Křtitele se nachází v Malíně, který je jednou z městských částí Kutné Hory. Patří Církvi československé husitské, která byla také investorem zmiňované stavby. Společně s ní také Středočeský kraj a Kutnohorská radnice.
Kostel pochází z desátého století. Ve dvanáctém a osmnáctém století byl důkladně přestaven. A v roce 1922 přestavěn na modlitebnu Církve československé husitské. Jde o stavbu jednolodní s apsidou a hranolovitou věží v severozápadní části.
Celkem provedli archeologové u kostela dvě sondy. Nejprve narazili na zbytky pohřebiště z třináctého století. Dále pak část původní gotické podlahy, pod kterou se nacházely stříbrné mince. Nacházela se těsně vedle základů kostelní věže.
Poklad v drtivé většině obsahoval Pražské groše Jana Lucemburského, které byly vyraženy v Kutné Hoře v roce 1311. Jedna mince byla o něco starší, protože se jednalo o groš Václava II. „Tento objev nám pomůže upřesnit stavební vývoj kostela. Mimo jiné dokládá, že věž stála již na počátku čtrnáctého století. To znamená dříve, než naznačovaly dosavadní průzkumy,“ uvedl tenkrát ještě Velímský.
Mince byly podle něj ukryté těsné po jejich vyražení. To znamená, že asi v první čtvrtině čtrnáctého století. Nález následně archeologové nechali podrobit podrobné analýze.
Zdroje: www.denik.cz, www.hrady.cz
Článek je zařazen v kategoriích:
- Archiv článků > Archeologie a nálezy detektory > Nálezy detektory kovů a záchranné výzkumy v ČR a SR
- Archiv článků > Kalendárium
Komentáře
Paráda, chtěl bych vidět ty grošíky v ražebním lesku
Přidat příspěvek
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.