14. 2. 0269 Kalendárium

14.2.269 - Smrt sv. Valentýna

Kategorie: Co se jinam nevešlo

kostel

Pod nánosem červených srdíček, která k nám doputovala z anglosaského světa, zůstává trochu zapomenutá původní legenda o sv. Valentinovy. Vlastně by se mělo říci o dvou osobách stejného jména, což je pravděpodobnější. V obou legendách je sv. Valentýn urozený Říman, kněz a biskup činící zázraky za které zaplatí životem.

Varianta 1: Valentýn byl knězem v období vlády císaře Claudia II. Gothica. Ten měl trpět představou, že svobodní muži jsou lepší vojáci a tak bylo manželstvím vojákům zakazováno. Valentýn, co by křesťanský kněz tyto páry sezdával. Tato činnost nezůstala utajená a i když Claudius nebyl vyložený nepřítel křesťanů, Valentýn byl předán soudci Asteriovi. Ten když viděl úpěnlivé modlitby světce se rozhodl jeho víru otestovat. Přivedl svojí slepu dceru s tím, že pokud je jeho bůh všemocný tak dcera znovu uvidí. Valentýn ji přiložil ruce na oči a dlouho se modlil a stal se zázrak, dcera prohlédla.

Soudce i dcera se rozhodli přijmout křest a zpráva o zázračném uzdravení dívky se k velké radosti pohanů šířila městem. Tak jak to u podobných věcí bývá, pohané -  Římané, celou věc považovali za podvod. Zaútočily na soudcův dům v kterém Valentýn přebýval, zajmuli ho. Po zbytí davem byl pak na Flaminijské cestě popraven.

Varianta 2: V této variantě je Valentýn v roce 203 zvolen biskupem v Terni. Na pozvání Kratóna přijíždí do Říma, kde má léčit jeho syna. Jak už to tak v legendách bývá, dopadlo to dobře. Bůh vyslyšel modlitby Valentýna a chlapce uzdravil. Kratón spolu s celou svojí domácností pak z vděčnosti k bohu a Valentýnovy přijal křest. To se nemělo líbit některým římským senátorům a Valentýn byl uvržený do vězení a následně sťat. Tři jeho žáci Prokulus, Efébus a Apollónius jeho ostatky zachránily a ty se nakonec dostali v tumbě do kostela sv. Valentýna v Terni.

Bez zajímavosti pak rozhodně není, že 14. února se v Říme slavil tradičně svátek bohyně Juno. Ta byla ochránkyní rodinného života. Římské ženy tak v tento den dostávali od svých mužů květiny. Zda se tak, že možná křesťané stejně jako u mnoha jiných svátků prostě jenom prohodily bohyni za světce.

Jelikož Valentýn byl světec i jeho ostatky putovali po kouskách Evropou. Pokud tak chcete slavit Valentýna opravdu se sv. Valentýnem máte šanci. V Bazilice svatého Petra a Pavla na Vyšehradě uchovávají jeho lopatku a v pokladu katedrály sv. Víta by měla být také nějaká kůstka.

Hezký svátek všem zamilovaným :-)
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru