140 km od českých hranic objeven unikátní germánský knížecí hrob z doby stěhování národů

Kategorie: Poklady , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Mezi obcemi Brücken a Hackpfüffel v německé spolkové zemi Sasko-Anhaltsko byl nalezen bohatě vybavený hrob germánského šlechtice v mohyle z let 480 – 530 n.l. Kolem prince bylo v kruhu pohřbeno šest žen a jedenáct zvířat. Podle odborníků jde o nejvýznamnější archeologickou lokalitu v Německu za posledních 40 let…

Mohyla je součástí pohřebiště z období stěhování národů. Objeveno bylo náhodou během výstavby zařízení pro chov kuřat. Mezi nejzajímavější předměty hrobové výbavy patří např. 1 800 let stará bronzová figurka germánského boha, skleněná mísa s nádhernou vlnovitou výzdobou v nedotčeném stavu, skleněný vřetenový přeslen, stříbrné pozlacené fibuly se zbytky textilu, železný meč a štít či zlatá mince ražená za vlády východo-římského císaře Zenona z doby kolem roku 480.

„Je zde téměř 60 hrobů,“ řekl vedoucí archeolog Arnold Muhl. „Skleněné výrobky pocházejí z galořímských dílen podél Rýna; jen tamní umělci tuto techniku zvládali. Ostatky vysoce postavené osoby dosud nebyly nalezeny, ale pravděpodobně se skrývají v bronzové nádobě umístěné uprostřed mohyly.“

Některé části hrobové výbavy byly totiž vyzvednuty in situ – v původním uložení pro bližší přezkoumání v laboratorních podmínkách. Se zvláštní opatrností byl vyjmut celý půdní blok s kovovými zbytky nádoby, jež možná byla schránou pro knížecí ostatky. Nádoba ležela uprostřed mohyly a kolem ní byly do kruhu vyrovnány hroby šesti žen; jakoby tvořily sluneční paprsky. Pravděpodobně byly zabity úmyslně, aby doprovázely zesnulého na onen svět. Dobytek, koně a psi byli pohřbeni až po uložení zesnulého šlechtice a navršení mohyly; zřejmě se jednalo o oběti na počest zesnulého a nebo to byla oblíbená zvířata za jeho života.

Pro archeology je obrovské štěstí, že pohřebiště se nachází v krajině se silnou depresí. Za staletí se nad ním nahromadila asi 120 cm vysoká vrstva půdy, takže i když se zde obdělávala půda dlouhá léta, hroby nebyly nikdy poškozeny. Nejsou zde ani náznaky jejich přítomnosti, které by byly na povrchu patrné, takže hroby zůstaly uchovány před nájezdy lupičů.

Analýza artefaktů vyzvednutých in situ v laboratoři stále probíhá a dílčí výsledky ke dni zveřejnění článku nebyly prezentovány. Přesné umístění pohřebiště bylo až dosud z bezpečnostních důvodů tajeno.

Roman Němec


Naleziště nejvýznamnějšího něměckého objevu tohoto typu za posledních 40 let leží jen 140 km od našich hranic


Staveniště s pohřebištěm


Pozůstatky 11 zvířat - včetně skotu. koně a psů


Blok zeminy s bronzovým kotlem bude analyzován v laboratoři


Neuvěřitelně detailně zpracované a dobře zachovalé spony


Skvěle zachovaná skleněná mísa čeká v dílně Landesmuseum für Vorgeschichte k dalšímu prozkoumání


Germánská soška boha je stará asi 1 800 let


Arnold Muhl ukazuje spony


Neuvěřitelně detailně zpracované a dobře zachovalé spony


Zlatá mince východořímského císaře Zenona

Zdroje: bild.de, goldene-aue.de, dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Ne dlouho starou informací je i nález dvou kompletních hrobů ze stejného období při budování obchvatu okolo Chrudimě a Slatiňan. Nalézaly se v hloubce dva metry pod povrchem. Meč, celá skleněná dóza …prostě nádhera. Vše končí v Pardubickém muzeu a tam by měla časem proběhnout i výstava. Další průzkum, mimo trasu obchvatu, bude prováděn pomocí geofyziky.

https://www.archeologienadosah.cz/clanky/archeologie-geofyzika

A ja bydlim v Tillede, ale chodim na druhou stranu celou dobu 🙈🙈🙈

paráda

Jinak mince jsou nalezeny dve

To je nádhera! :-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru