16. 4. 2021 Kalendárium

15. 4. 2009 Poklad z Kašperských Hor

Kategorie: Kalendárium

S velkým objevem přišli archeologové před dvanácti lety. Během průzkumu v Kašperských Horách na Klatovsku vykopali hrnec plný stovky let starých mincí. Nakonec jich odborníci napočítali přes tři a půl tisíce. 

Konkrétně šlo o tříkrejcary, krejcary a nejdrobnější mince jako haléře nebo feniky. Mince byly vyražené v mincovnách v Sasku, Bavorsku, Tyrolsku, Čechách, Moravě, Slezsku, Polsku, Nizozemí či Švýcarsku. Hrnec se nacházel v hloubce asi šedesát centimetrů pod zemí u základů historického objektu starých krámů.

Nejstarší mincí nalezeného depotu byl český parvus se jménem Jana Lucemburského, který vládl ve čtrnáctém století. Nejmladší pak pražský tříkrejcar Ferdinanda II. z roku 1630. Mince dostali na starost odborníci z klatovského muzea, kteří je vyčistili a vytřídili. Mince totiž pokrývala silná vrstva měděnky.

Fotogalerie: 
https://klatovsky.denik.cz/zpravy_region/fotogalerie-v-kasperskych-horach-nasli-poklad.html

Některé mince byly slepené do hrudek, které museli odborníci opatrně rozlepovat a až následně je zbavit měděnky. Až poté bylo pořádně vidět, jaké obrazy a opisy se na ražbách nachází. „Čištění takových mincí je náročné. Není možné používat silnější chemikálie. Mince by mohly nenávratně poškodit,“ uvedl tenkrát numismatik Jiří Hána.

Depot obsahoval i několik zajímavých mincí. Kromě tolarů tam byly zastoupené rodové, církevní nebo městské ražby. Dále pak mince Albrechta z Valdštejna či třikrejcary Jindřicha Šlika, které se razily v mincovně v Plané u Mariánských Lázní. Podle Hány se jen málokdy povede přímo archeologům objevit tak hromadný mincovní nález.

Ze začátku odmítali archeologové prozradit o pokladu nějaké podrobnosti. „Máme obavu, abychom tím nestrhli lavinu zvědavců, kteří nám mohou zničit archeologický terén,“ vysvětlil tenkrát vedoucí archeologického výzkumu Karel Kašák ze společnosti Archaia jih z Českého Krumlova.

Mince pravděpodobně ukryl člověk, který měl strach z rabujících žoldáků. K zavíčkování keramického hrnce dokonce použil látku, která sloužila na hermetické uzavírání nádob. Archeologové našli mince poblíž bývalé hornické šachty, kterou museli prozkoumat kvůli modernizaci místního náměstí. Zdejší vedení radnice to moc nepotěšilo, práce se kvůli nálezu protáhly.


 
Zdroje: www.novinky.cz, www.denik.cz, www.klatovy.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V Kašperkách jsem byl několikrát na vejletě, hezké místo.

A já se byl i podívat v muzeu na ten depot :-nejzajímavější tam byl 2 krejcar, maličká mince a přesto nejcennější z celého souboru.do té doby byla neznámá.. Doporučuju.. Dovolená to byla super.. ;-)

Jo to byl nález.......ze lžíce bagru se začali sypat mince ........ ;-) :-)

A ja po tom šlapal celý život když jsem chodil nakoupit 😂😂😂😂😂😂😂

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru