16. 3. 2009 Kalendárium

16.3.2009 Keltský hrob plný šperků

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Kralovice na západě Čech se staly druhou zdejší lokalitou, kde se podařil unikátní nález z keltského období. Šlo o laténský hrob ze čtvrtého století před našim letopočtem. Uvnitř archeologové objevili bohatou sbírku šperků. O nálezu tenkrát informovali odborníci ze Západočeského muzea.

Vedoucím archeologického týmu byl Martin Čepura. „Jde o kostrový hrob, který je orientovaný hlavou k jihu. Vznikl v mělké jámě vyložené dřevem. Na severu Plzeňska je to skutečně unikátní nález. V hrobě byla podle všeho pochovaná žena. Soudíme tak podle výbavy, která se v hrobě nacházela. Nicméně kostru rozložila agresivní kyselá půda, zůstalo jen několik zubů,“ přiblížil tenkrát archeolog výsledky výzkumu. 

Nález šperků byl skutečně bohatý. Žena měla na krku bronzový nákrčník, dvě spony jí spínaly šaty, ruku zdobil náramek a nohy bronzové ozdoby. Za hlavou pak měla umístěnou keramickou nádobu. Konkrétně to byl leštěný hrnec. Hrob se šperky našli archeologové, když zkoumali pozemek, kde byla naplánovaná stavba nové městské knihovny.

Nález kostrového hrobu byl podle Čepury také unikátní v tom, že v počátcích laténského období se pohřbívalo většinou žárově. Archeologové zaznamenali i několik objevů z období středověku. Hned vedle hrobu se nacházela hluboká jáma s keramickými střepy a pozůstatky dřeva a kůže.

„Našli jsme také pozůstatky dřevěného domu, který zničil požár. Měl kamenné základy se sklepem. Také zde jsme objevili kousky keramiky, ale také celé nádoby. Objevili jsme i soubor kamnových kachlů z 15. a 16. století,“ povyprávěl tenkrát ještě Čepura s tím, že nálezy vystaví v muzeu Mariánské Týnice, které se na výzkumu podílely. Šperky odborníci zakonzervovali a keramiku slepili. 

Do té doby šlo na území Plzeňského a Karlovarského kraje o teprve čtvrtý takový nález. Tři hroby se našly v Radčicích u Plzně, první kolem roku 1983, další dva o několik let později. V okolí Kralovic šlo o teprve druhý nález takového hrobu. Čepura ale předpokládá, že jich tam bude více.

Zdroje: www.denik.cz, MF DNES, www.rozhlas.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Tak to ano....to je super nález. Škoda, že nejsou k dispozici fota té výbavy. Určitě je takových u nás v zemi vic :-D
Díky za info???

Viky, díky za článek. Všechny články jsou zajímavé, ale když je něco od nás, je to echt. :-)

Ty fotky chybí. Díky za článek ;-)

Paráda, já jezdil do Kralovic za babičkou... Kdybych tušil, po čem šlapu :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru