16. 4. 2016 Kalendárium

16. 4. 2016 Vikinské mince v severním Irsku

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Dvě vzácné vikinské mince objevil detektorem kovu tehdy třiačtyřicetiletý pečovatel na plný úvazek Brian Morton. Odborníci tvrdí, že mince mají souvislost s vikinským nájezdem na nedaleký klášter. Jde o první ražby tohoto druhu nalezené na území severního Irska. 

Morton vzácné mince našel po deseti letech, kdy hledá s detektorem kovu poklady. Poklad objevil v hrabství Down (jedno ze šesti hrabství Severního Irska patřící do bývalé irské provincie Ulster). Odborníci se domnívají, že mince se sem dostaly během vikinského nájezdu na klášter v Maghera. Byly odeslány k nezávislému ocenění do Britského muzea.

Mince byly v 11. století v oběhu hlavně na ostrově Man a jsou z 93 procent stříbrné. Byly asi deset centimetrů od povrchem zavrtané v bahně, od sebe byly vzdálené 1,5 metru. Mohly některému z vikinských válečníků vypadnout z kapsy, aniž by si toho všiml. Nájezdy na kláštery a kostel byly poměrně časté, proto pro nájezdníky šlo o atraktivní místa. Mysli si, že zde najdou poklad.

Vikingové zahájili útok na Irsko kolem roku 800 našeho letopočtu, kde se zdržovali až do roku 1169, kdy došlo k normanské invazi. Objev mincí může odrážet mírumilovnější obchodní nebo strategické spojení mezi ostrovem Man a jihovýchodním Ulsterem.

„Je dost pravděpodobné, že mince někdo prostě nevědomky ztratil. Této teorii napovídá i fakt, že byly mince od sebe vzdálené. Navíc, když už někdo ukrývá poklad, tak jde v naprosté většině o hromadu mincí, nikoliv pouze dvě,“ míní Robert Heslip, bývalý kurátor v Ulsterském muzeu. 

Morton si prakticky hned uvědomil, že našel vzácné mince. Předal je proto Ulsterskému muzeu. Zdejší koronerka Suzanne Andersonová nálezci blahopřála. „Jsem šťastná, že jsem mohla vidět takový poklad. Gratuluji panu Mortonovi a děkuji, že mince předal muzeu,“ uvedla Andersonová.

 Morton byl samozřejmě nadšený. „Bylo mně jasné, že nejde jen o nějaké obyčejné mince. Že jsou extrémně vzácné, jsem se ale dozvěděl až později. Byl jsem přinejmenším nadšený. Když získal povolení hledat na dotyčném místě, nešel jsem tam s tím, že jdu pátrat po něčem konkrétním. Bylo to jen běžné míst, kam se chodí ven. Hledal jsem jen trochu historie a vyšlo to náramně,“ povyprávěl ještě Morton.

Zdroj: ww.dailymail.co.uk, https://www.itv.com/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru