16. 5. 2016 Kalendárium

16. 5. 2016 Vzácný gotický pohár

Kategorie: Kalendárium

Velké překvapení čekalo na archeology, kteří dlouhodobě zkoumali archeologickou lokalitu Zámčiško nad městem Poprad. Objevili vzácný gotický pohár. Archeologové očekávali, že narazí na vzácnější artefakty. Pohár je ale doslova nadchnul. 

Podle archeologů totiž takové poháry bývají málokdy pěkně zdobené. „Pravděpodobně jde o import z vyspělejší hrnčířské dílny, pochází možná z Porýní,“ komentoval tenkrát objev Marián Soják z pracoviště Archeologického ústavu Slovenské akademie věd ve Spišské Nové Vsi.

Kromě středověkých nálezů z období kolem patnáctého století archeologové pod Tatrami našli také předměty z pravěku. Zdejší lokalita se nachází v nadmořské výšce 921 metrů a byla osídlená v různých obdobích, o čemž svědčí i samotné nálezy.

Ve středověku – zhruba v 13. a 15. století – bylo starší opevnění rozšířené o severozápadní předhradí. Vznikla tak pevnost většího rozsahu. „Pravděpodobně tam byla bratřická vojska. Máme o nich zachované písemné zprávy. Například nedalekou obec Spišská Teplica v roce 1433 vypálili husiti a v patnáctém století pak bratřická vojska,“ připomněl Soják.

Takzvaní bratříci byli příslušníci vojenských oddílů, které byly složené z bývalých husitských bojovníků. Oddíly samostatně působily na území Slovenska, Moravy, severního Rakouska a jižního Polska, kam v letech 1445 až 1467 přinesly ideje husitství.

Pevnost měla strategickou polohu. Šlo díky ní strážit cestu z Popradské kotliny na území regionu Gemera. Kromě středověkého poháru archeologové v této lokalitě našli i další středověké nálezy. Jde například o železné ostrohy, které jsou důkazem toho, že v této oblasti byla vojska. Dále předměty, které se používaly v zemědělství. 

„Máme zastoupené i pravěké období. Přesně však nevíme, zda jde o mladší nebo pozdější dobu kamennou či bronzovou. Mámě několik kusů kamenné štípané industrie z obsidiánu, ze kterého se vyráběly nástroje. Plnily funkci dnešních nožů, nůžek, vrtáků, pilníků, dlát a podobně. Věříme, že k tomu v budoucnu najdeme také keramiku, abychom nálezy mohli lépe časově zařadit,“ doufal Soják. 

Nálezy odborně ošetřili odborníci v laboratoři v Nitře. Archeologové pak počítali s tím, že budou součástí expozice…

Zdroje: www.sme.sk, www.noviny.sk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Krásný pohár.
Díky za takové články! ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru