17. 3. 2016 Kalendárium

17. 3. 2016 Opravovali trubky, našli 600 kilo pokladu

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Neuvěřitelný poklad objevili před šesti lety dělníci v Seville, když opravovali vodovodní potrubí. V devatenácti amforách našli 600 kilogramů mincí. Na platidlech se nacházely podobizny Maximiana a Konstantina.

Mince pochází z období mezi 3. až 4 století našeho letopočtu. Nacházely se v devatenácti římských amforách. Podle odborníků byly pravděpodobně určené jako platidlo pro vojáky nebo státní zaměstnance. 

Nález komentovala ředitelka archeologického muzea v Seville Ana Navarro. „Je jasné, že šlo o nové mince, které byly raženy. Jde o výjimečnou kolekci. Takových známe po celé světě pouze několik,“ uvedla Navarro. 

Práce na vodovodním potrubí úředníci zastavili, aby mohli archeologové zahájit výzkum. V amforách se nacházely bronzové a stříbrné mince. „Historická hodnota depotu je nevyčíslitelná, jinak se patrně bavíme o několika milionech eur,“ prozradila ještě Navarro.

Přitom před rokem – tedy v roce 2015 – objevil švýcarský farmář na své zahradě poklad s více než čtyřmi tisíci bronzovými a stříbrnými mincemi a o celkové hmotnosti patnáct kilogramů. Většina mincí byla bronzových, pár obsahovalo stříbro. 

Jako měly mince ve své době hodnotu nelze určit. Tenkrát totiž Řím čelil obrovské inflaci. Země byla velmi nestabilní, na trůně se střídal jeden císař za druhým. Dioklecián dokonce v roce 301 ediktem zmrazil ceny.

Podobný nález hlásila také média ze Švýcarska. Farmář tam našel v třešňovém sadu poblíž města Eiken mince. Na povrchu krtince zahlédl něco blýskajícího. Zachoval se vzorně a přivolal archeology. Ti pomohli vykopat všechny mince, jejichž stáří odhadli na 1700 let a pochází z doby vlád císaře Aureliána (270 - 275) a Maximiána (286 - 305).

„Poklad předčil všechna naše očekávání. V místě, kde se mince nacházely, se nikdy nehloubilo ani nestavělo.  Proto mince nikdo předtím nenašel a dochovaly se ve velmi dobrém stavu,“ komentoval archeolog Gerg Matter.

O tomto pokladu jsem více psali zde: Poklad mincí ze 3. století

Zdroje: www.theguardian.com, http://epochaplus.cz/, www.ozlatu.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Slušná uloženka! :-O

Mmmm...tohle tak někdy vidět na vlastní oko :-D

To macamica: třeba se dočkáš a nějaký hrnec padne :)

Jo jo, tomu taky věřím, že by nějaký zajímavý poklad římských mincí na našem území mohl padnout.

Zvláště, když třeba v roce 167 n. l. se dostaly, při loupežné výpravě, germánské kmeny včetně Markomanů až na Apeninský poloostrov. Tak snad třeba nějaký příslušník tohoto kmene, který v té době se nacházel na území dnešní ČR, zakopal lup a už jej nevyzvedl ;-)

Ale teď jsem si vzpomněl, když jsem pročítal nějaké vlastivědné listy Příborska nebo Novojičínska, že při stavbě silnice z Nového Jičína do Příbora dělníci vykopali zlaté římské mince, které se, jak by řekli archeologové, rozchvátily 8-)

Tradice rozchvacování tady rozhodně je :)

Jo, to jo :-D

Bohužel už si nepamatuji, kdy se ta silnice měla stavět, případně nějak rozšiřovat, jestli to bylo až za vlády Komančů nebo třeba už z doby císaře Josefa II. :-D
Ale tamtudy někde musela procházet Jantarová stezka, tak možná to byl nějaký kupecký poklad.

Mám někde na dvd v pdf celé ročníky archeologických památek. Tam podobných příběhů bylo hodně, ale já to dvd nemůžu najít :)

Udělal ho kdysi Jirka Kir, ale nevím kam jsem to dal. Vtípek byl v tom, že se v tom dalo hledat full textově. Kdyby ho měl někdo doma, to bych mu byl zauzlovaný velmi pokud bych si ho mohl zase dopřát :)

Někdy ty příběhy nezaznamenala ani archeologická obec, pouze místní kronika. A tenhle nález při stavbě té cesty je, myslím, toho důkazem.

I když by to byl peckózní nález, pokud by to opravdu byly zlaté římské mince, tak mně osobně se líbí jiný příběh, který jsem četl v nějakém hoooodně starém vlastivědném sborníku z uherskohradišťska, snad ze začátku 20. st. a tam bylo zaznamenáno vyprávění nějakého sedláka z UH, že oral někde tam na polích okolo UH a pluh narazil na nějaký kámen, když chtěl ten kámen vytáhnout, tak zjistil, že to nebyl kámen, ale velmi stará zeď z cihel a měly mít na sobě snad kolky legie, tak se ji snažil rozebrat, ať ten pluh na to nenaráží a při tom rozebírání tam našel římské mince.Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru