17. 4. 2010 Kalendárium

17. 4. 2010 Barokní bazén

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Unikátní objev se před jedenácti lety povedl archeologům v Ostrově. Dozorovali rekonstrukci zdejšího Paláce princů a narazili na Dianiny lázně z konce sedmnáctého století, které byly obložené delftskými dlaždičkami přivezenými z Holandska.
 
Pocházejí z nizozemského města Delft. Dlaždičky byly zdobené ručními modrými malbami pod bílou glazurou. Motivy byly různé. Podle odborníků měl bazén rozměry dva a půl na čtyři metry. 
 
„Je to skutečně velmi zajímavý objev. Destičky pocházejí z Holandska, takže na nich jsou motivy jako větrné mlýny, ale také rybáři u moře nebo kostelík. Z větší části byly destičky během stavebních prací v minulosti osekány. Některé ale zbyly,“ uvedl archeolog Jiří Klsák. 
 
Torza dlaždic se nalézala všude v suti, ale také na zdech bazénu i na stranách schodů. Dlaždice si objednali Bádenští z Delft přes Hamburk nejspíš před dokončením bazénu. K vytrhání došlo podle informací Muzea Karlovy Vary za Toskánským začátkem dvacátého století. Zda bazén vznikl v jedné fázi nebo byl později upravován, se naopak neví. 
 
„Nálezy poškozených dlaždic pod jílovou izolací dna a ve spárách na bocích u dna severní části bazénu připouštějí možnost starší a mladší fáze,“ podotkl Klsák.
 
Fakt, že archeologové skutečně narazili na Dianin bazén dokazuje, že na stropě se nacházely malby znázorňující právě Dianinu lázeň. „Z ověřených zdrojů z dvacátého století opravdu víme, že se taková malba v Paláci princů nalézala,“ poznamenal Klsák. 
 
Záchranný archeologický výzkum odborníci prováděli kvůli modernizaci a přestavbě prostor na knihovnu. Kromě zbytků barokního bazénu archeologové narazili zejména v jižním křídle paláce na starší podlahy z cihelných dlaždic, staré příčky, vestavby a přístavby, které zanikly a nejsou většinou zaneseny v současných plánech. 
 
Stavbu Paláce princů započal v polovině sedmnáctého století Julius Jindřich, který byl vévodou saskolauenburským. V roce 1640 získal hospodářský dvorec nacházející se před vstupem do města zvaný Bílý dvůr, který začlenil do zámeckého parku. Stavbu nové zámecké budovy s jedním křídlem zahájil v roce 1685. Když o čtyři roky později zemřel, pokračoval v započatém projekt markrabě bádenský Ludwig Wilhelm. Palác princů se podařilo dokončit v roce 1696 pravděpodobně na základě návrhu Domenica Egidia Rossiho. Pracoval v Praze a Vídni pro několik velkých šlechtických rodin.
 
 
 
 
 
Zdroje: http://kvmuz.cz/, Právo, www.ct24.cz
Foto: Jan Tajer, Muzeum Karlovy Vary

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zajímavé, díky. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru