17. 4. 2017 Kalendárium

17. 4. 2017 Úřady hledaly majitele zlata ukrytého v klavíru

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Zajímavou situaci řešily před čtyřmi lety britské úřady. Hledaly majitele zlata, které bylo ukryté v klavíru. Poklad se našel, když nástroj ladil odborník ve Shropshire ve střední Anglii. 

V klavíru se nacházela hromada zlatých peněz. Nález vyšetřoval koroner, který vyzval veřejnost, že pokud má někdo informace o majiteli, ať dá vědět. Na poklad se přišlo, když majitelé vzali klavír naladit do Shropshire ve střední Anglii.

Vyšetřovatelé zjistili, že klavír byl postavený v Londýně v roce 1906 a prodán dvojici učitelů klavíru v Saffron Walden ve východní Anglii. Manželé hudební nástroj koupili pro své čtyři děti. Hledají informace o jeho vlastnictví před rokem 1983.

„Od okamžiku, co se naše děti oženily a opustily domov, jsme na piano skoro nehráli a fungovalo jako nábytek v našem obýváku. Nakonec jsme se tedy rozhodli věnovat ten klavír místní škole, která ho třeba lépe využije," uvedli Hammingsovi.

Na poklad nakonec vzneslo nárok asi padesát lidí. Nikdo z nich ale mince nedostal, neboť nedokázali prokázat, že jim poklad opravdu patří. Depot za poklad prohlásil koroner John Ellery. Dodnes se neví, kdo depot do klavíru ukryl.

Obsahoval neuvěřitelných 900 ražeb, z toho zhruba 600 jsou takzvané Sovereign. Mince tvoří z 92 procent zlato, zbytek je stříbro. Mince našel ladič klavírů Martin Backhouse, který dokonce promluvil do médií.

První, co uviděl, byly látkové pytlíky. Podle Backhouse byly ušité z manšestru. „Opravdu byly velké pěkně ušité a naskládané precizně vedle sebe, aby se vlezly do klavíru,“ povyprávěl ladič klavírů.

O pokladu jsme psali více také zde: Mince v klavíru

Poklad překvapil i odborníky z Britského muzea. „Bylo to pro mě překvapení. Jsem sice archeolog zvyklý zacházet s poklady, ale spíše jsem zvyklý na středověké brože. Něco takového jsem nikdy neviděl,“ uvedl například Peter Reavill. 

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.novinky.cz, https://tn.nova.cz/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru