18. 1. 1943 Kalendárium

18.1.1943 - Prolomení blokády Leningradu

Kategorie: Kalendárium

Jednou z klíčových bitev druhé světové války byla blokáda Leningradu. Jde o nekrvavější a zároveň nejdelší obléhání v moderních dějinách. Prolomit se jí podařilo Rudé armádě až 18. ledna 1943 během operace pod názvem Jiskra, během které padly desítky tisíc vojáků na obou stranách.

Operace Jiskra byla zahájena časně ráno 12. ledna 1943. Šlo o třetí pokus Rudé armády o odstranění blokády Leningradu. Chtěli vytvořit podél Ladožského jezera podzemní koridor, prostřednictvím kterého by mohli obléhané město zásobovat. Během blokády zemřelo pět milionů lidí, místní trpěli hladem. Kanibalismus se trestal smrtí. Kdo se ho dopustil, byl nemilosrdně zastřelen.

Petrohrad byl postavený za vlády cara Petra Velikého. V roce 1924 po smrti Lenina bylo město přejmenováno na Leningrad a až po rozpadu Sovětského svazu získalo zpět původní název. Stejně jako v případě Stalingradu se o Leningrad během druhé světové války se o vedly kruté boje a šlo o zkoušku vůle mezi Hitlerem a Stalinem. Německý polní maršál Wilhelm von Leeb velicí armádní skupině Sever byl pověřen obléháním a zničením Leningradu. Na začátku září 1941, asi dva a půl měsíce po zahájení operace Barbarossa, von Leebovi vojáci zajali hlavní železniční středisko na břehu Ladožského jezera na východním křídle Leningradu. Finská armáda uzavřela na severu Karelský poloostrov a Leningrad izolovala.

„Leningraďané usilovně pracovali na budování linií protitankových opevnění a v srpnu byl do města vyslán sovětský maršál Georgij Konstantinovič Žukov, aby povzbudil odpor. Město by nicméně nejspíš stejně padlo, nebýt toho, že jej Hitler raději vystavil pomalému umírání pod blokádou. Leningrad byl kompletně obklíčen v polovině září 1941 a ocitl se pod neustálou dělostřeleckou palbou a leteckými útoky, bez dostatečných zásob potravin a paliv,“ píše R. G. Grant v knize Bitvy: 5000 let válčení.

Koncem listopadu zamrzlo Ladožské jezero na jihu Leningradu. Přes něj, lesy a bažiny byla zřízena improvizovaná „Cesta života“ s cílem zajistit městu alespoň minimální zásobování. Bez ohledu na to, ale stovky tisíc lidí jen během první zimy umřely hladem. „Dodávky se během roku 1942 zlepšily, protože se v létě využívaly lodě plující přes jezero. A v lednu následujícího roku spojená ofenziva sovětských jednotek zevnitř a zevnějšku Leningradu otevřela pozemní koridor, který umožnil zásobování po silnici i železnici,“ popisuje dále Grant ve své knize.

Leningradský front vedl během operace Jiskra generál Leonid Alexandrovič Govorov a Volchovský front generál Kirill Afanasjevič Mereckov. Obě ofenzivy začaly současně. Vyčkávalo se až bude led na řece Něvě dostatečně silný. Samotné operaci předcházelo intenzivní noční bombardování vytipovaných cílů. Křídla postupovala kilometr po kilometru. Slabší bylo pravé, které muselo 12. ledna 1943 po německém útoku ustoupit o dva kilometry. Postupně se však nasazené jednotky spojily až obsadily město Šlisselburg v Leningradské oblasti a začaly s likvidací německých jednotek. Operace Jiskra nakonec skončila vítězstvím Rudé armády, podařilo se vytvořit až deset kilometrů široký pozemní koridor na jižním břehu Ladožského jezera, což umožnilo komunikaci s Leningradem.

Blokáda Leningradu trvala celkem 890 dní. V Guinnessově knize rekordů je vedena jako nejtěžší, jakou kdy město v moderních dějinách vydrželo. Dnes je Petrohrad druhým největším ruským městem. A patří mezi perly evropské architektury a urbanismu. I přes hrůzy, které se tam odehrávaly během válečné blokády a následně komunismu, se většinu tamějších staveb podařilo opravit.

foto bitva

foto bitva

foto bitva

foto bitva

foto bitva

 Zdroje: www.defensemedianetwork.com , http://survincity.com/

 G. Grant, Bitvy: 5000 let válčení

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Žádná blokáda nebyla - je to výplod sovětské propagandy. Stačí se podívat na válečné mapy, že sověti mely přístupy k městu, natož Petrohrad nikdo nebránil. Jenže Stalinovi šlo o to, aby Hitler obsadil Petrohrad s obyvatelstvem přes 2 mln. lidí a pak se v tom utopil. Ty fotky a obrázky nevypovídají o ničem - fotografie c. 2 s výbuchem bomby a je sprostá propaganda. Navíc ostatní fotografie, které stěží lze identifikovat, respektive určit místo a čas.

Co to je za blbost,obsadit město s civilním obyvatelstvem a pak se v něm utopit?Na to jsi přišel sám,nebo ti pomáhala máma.A nevěř tom u,že to byla jen propaganda. :-/

Stačí přemýšlet v dobových kategoriích.

Pojďme k podstatě: kdy a za jakých okolností vzniká pojem "Blokáda Leningradu", popřípadě ruské varianty "Blokadnyj Leningrad", "Blokadnik" apod.?

Stalin vydal speciální, zvláštní nařízení o ústupu Rudé armády a vývozu všech zásob a ničení všeho, co by německá armáda mohla využít ve svůj prospěch. Protože zákonitě očekával útok na město a jeho obsazení, z Leningradu byly staženy všechny zásoby. Nestálo se. Ale německá armáda na to mela, že? Neudělala to i měla k tomu důvody. Tak po válce sověti vlastní chyby přeložily na prohranou stranu.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru