18. 4. 2010 Kalendárium

18. 4.2010 Hrob keltské dívky u Lochovic

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Během výzkumu objevili archeologové před jedenácti lety U Lochovic na Berounsku čtyři pravěká sídliště. Podařilo se jim také odkrýt pozůstatky keltské dívky, která byla pohřbená v dřevěné rakvi a s krásnými šperky. 

Výzkum archeologové prováděli, protože se připravovala stavba čističky odpadních vod. Celkem našli přes 250 objektů. Archeologové ručně očistili celou plochu. Byli překvapení, kolik věcí se jim podařilo ze zeminy vytáhnout. Na místě pracovali odborníci z Ústavu archeologické památkové péče středních Čech.

Fotogalerie: https://berounsky.denik.cz/zpravy_region/lochovice_100428_archeolog.html

Mezi nejvzácnější nálezy patří objev půdorysů takzvaných dlouhých domů. Ty se v Evropě začaly objevovat v neolitu. V nejstarším období měly domy obdélný půdorys a kůlovou konstrukci se třemi řadami vnitřních kůlů. Taková obydlí byla před dvěma lety nalezena také u Chrudimi. Archeologové prozkoumávali oblast, kde se počítalo se stavbou druhé části obchvatu. Vyrýsovaly se tam celé půdorysy, které šly napříč silnicí. Jde o učebnicový příklad neolitické architektury.

U Lochovic nalezli archeologové čtyři pravěká sídliště. Tři nejstarší spadají do mladší doby kamenné. Tedy období mladých zemědělců v české kotlině, kteří obývali region přibližně mezi léty 5500 až 4300 před našim letopočtem. 

„Všechny nálezy jsme postupně prozkoumali, fotograficky a kresebně zdokumentovali a geodeticky zaměřili. Představovaly pozůstatky čtyř pravěkých sídlišť,“ uvedl Daniel Stolz, vedoucí archeologického týmu, který pracoval u Lochovic. 

Archeologové objevili také dvě jámy, které sloužily k těžbě hlíny. Na jejich dně se nacházely dva lidské hroby bez milodarů. Celkově archeologové narazili na hodně odpadků a drobných věcí. Šlo o tisíce zlomků keramiky a stovky zlomů zvířecích kostí. Dále pak úlomky kamenných seker a mlýnů na mletí obilí. Jako raritu označili archeologové štípané nástroje z radiolaritu doneseného až z Karpatské kotliny. „Do té doby nebyl zjištěný nikdy jinde v Čechách,“ informovali archeologové. 

Zajímavý byl už zmiňovaný nález hrobu keltské dívky, kterou pochovali i se svými šperky. „Díky agresivnímu půdnímu prostředí jsme identifikovali ženský hrob na základě šperků. Datuje se do doby třicet let před naším letopočtem," uvedla tenkrát ředitelka Ústavu archeologické památkové péče středních Čech Irena Benková.

Zdroje: www.mesto-beroun.cz, www.denik.cz, www.reflex.cz, www.idnes.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Moc děkuji za zajímavý příspěvek. ;-)

30 let před naším letopočtem? Chtěl bych mít taky tak dobrý odhad :)

Díky za článek. :-)

:-O

Parádní článek 8-) 8-)

Tak to je luxus, šperky na té kostře - to je něco. Ale těch 30 let př.n.l. to je také něco :-D :-D

Viky, když jsou dole ty zdroje, nemohly by tam být celé odkazy? Abysme se mohli koukount na další fotky atd.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru