18. 5. 1938 Kalendárium

18.5. 1938 U hranic se objevily německé jednotky

Kategorie: Druhá světová válka , Kalendárium

Mobilizace

Vůbec první agenturní zpráva, že se německá vojska sdružují v Sasku a Bavorsku poblíž československých hranic přišla 18. května 1938. O tom, zda tenkrát plánovali zaútočit, se dodnes spekuluje.

Ve stejné době totiž v Československu probíhaly obecní volby a podle některých chtěl jen Hitler ukázat, jakou má „sílu“. Mezi obyvatelstvem se šířil strach, který 20. května vyústil v částečnou mobilizaci, na které se dohodla vláda.

„Zprávu o výskytu německé armády u hranic měla údajně potvrdit i britská zpravodajská sekce pro střední Evropu. Současně bylo zachyceno i heslo „AMTSWALTER“, které znamenalo vyhlášené pohotovosti pro vedoucí funkcionáře Sudetoněmecké strany,“ přibližuje tehdejší události Milan Jenčík v knize Zdivočelé Sudety: Nový pohled na dramatický rok 1938.

Do souvislostí zapadaly také nepokoje v pohraničí a signály o jejich přípravě například v Chomutově i jinde. Svou roli zcela nepochybně zároveň sehrála nedávná anexe Rakouska Německem a strach z opakování stejného scénáře. A právě na vzniklou hrozbu a množství ne příliš optimistických zprávy vyvolalo potřebu adekvátně zareagovat.

Přesně ve 21.20 hodin 20. května 1938 nařídil hlavní štáb provedení hesla „Zborov“. Byl povolán první ročník první zálohy a bylo provedeno uzavření státní hranice. „Krátce poté následoval pokyn k povolání záložníků technických a speciálních odborností na mimořádné vojenské cvičení ve zbrani v délce čtyř týdnů. Současně byla vyhlášena velitelská a zpravodajská pohotovost pod heslem 4949. Pro jednotky SOS heslo znamenalo zintenzivnění zpravodajské činnosti a zajištění nepřetržité dosažitelnosti nepřítele. Vláda vyhlásila pohotovost ve 23.40 hodin,“ píše ještě Jenčík.

V Německu byla mobilizace považována za obrovskou provokaci. Ministr zahraničí Joachim von Ribbentrop pohrozil vyslanci Mastnému, že případné šíření podobných zpráv českou stranou by mohl vést k jejich naplnění německou stranou. Hitler svolal na 28. května 1938 schůzku svých předních poradců, kde vydal pokyny k přípravám útoku na Československo.

„Pro veřejnost se vyjádřil zcela jasně 30. května, když řekl, že je jeho nezměnitelným rozhodnutím zničit Československo vojenskou akcí a téhož dne podepsal novou direktivu, podle které měl být vojenský útok zahájen nejpozději 1. října 1938,“ píše Ivan Kazimour v knize Edvard Beneš bez adorace.

Na konci září 1938 však byla uzavřená Mnichovská dohoda mezi Německem, Itálií, Francií a Velkou Británií o postoupení pohraničních území Československa Německem.

Zdroje: Milan Jenčík: Zdivočelé Sudety - Nový pohled na dramatický rok 1938, Ivan Kazimour: Edvard Beneš bez adorace, www.unob.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru