18. 8. 1923 Kalendárium

18. 8. 1923 Přerovský poklad

Kategorie: Poklady , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Půl metru pod podlahou hostince v Přerově byl ukrytý poklad, který se našel v roce 1923. obsahoval 2400 mincí z šestnáctého a sedmnáctého století. O tomto vzácném depotu se píše například v knize Svědkové časů. 

Jde o jeden z největších tolarových pokladů u nás. Nejmladší mince pochází z roku 1506, nejstarší z roku 1623. „Myslíme si, že poklad někdo ukryl právě v tomto roce nebo někdy kolem něj. Jsme přesvědčení, že to má souvislost s třicetiletou válkou,“ píší autoři knihy Svědkové časů.

Majitel ale pravděpodobně zemřel nebo se mu přihodilo něco vážného, protože pro poklad se už nevrátil. Třicetiletá válka byla krutá. Moravu v té době ohrožovala vojska Gábora Bethlena a odbojní Valaši.

Depot nalezený v Přerově obsahuje podle zdejšího muzea 2 390 zlatých a stříbrných mincí, váží přes osm kilogramů. Odborníci přesně spočítali, jaké druhy ražeb poklad obsahuje.

„Zastoupeny jsou mince vládní a světských feudálů (1 855 kusů), ražby církevní (238 kusů) a ražby městské (297 kusů). Složením dle druhu a hodnoty kovu se jedná o 26 kusů zlaté ražby, 115 kusů tolarů a jejich dílů, 156 kusů dlouhé mince a 2 093 kusů drobných stříbrných mincí,“ uvádí odborníci z Muzea Komenského v Přerově, kde se poklad nachází.

Numismatiky nadchla velkost pokladu, ale také rozmanitost mincí. Byly vyrobeny na různých místech. Dominantní jsou německé země s 1583 kusy. 

„Druhé je Švýcarsko (405 kusů), třetí nejpočetnější skupinu dle provenience tvoří české země (224 kusů), následuje Rakousko, Polsko a Spojené provincie nizozemské. Ostatní země jsou zastoupeny jen minimálně, nalezneme mezi nimi například Uhry, Sedmihradsko a Osmanskou říši. Zajímavá je i časová škála vzniku mincí, která přesahuje 100 let (1506 až 1623),“ píše ještě muzeum na svých stránkách.

Přerovský poklad vystavilo muzeum před dvěma lety. V minulosti ho museli pečlivě chránit. V průběhu druhé světové války se o schovaných exemplářích dozvědělo gestapo, přesto přerovské muzeum na rozdíl od jiných mělo to štěstí a tyto své slavné exponáty vlastní dodnes.

Zdroje: www.idnes.cz, https://prerovmuzeum.cz/, www.rozhlas.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Viky, ty články jen odněkud kopíruješ nebo je doopravdy píšeš?
Každopádně pro obě možnosti platí jedno: přečíst to alespoň jednou po sobě - viz: ...Nejmladší mince pochází z roku 1506, nejstarší z roku 1623.

Viky, fajné čtení... Dík...

Namor: Tak to je asi jasné, že si to po sobě čtu, že jo :-) Ale nikdy nevychytáš všechno. Jsou to staré události, které hledám přes Newton, který je placený. Což samo o sobě zabere dost času, než najdu na každý den něco zajímavého. Někdy u toho sedím celý večer a najdu jednu nebo dvě věci. Pak si vyhledám všechny možné zdroje a snažím se to dát dohromady. Napíšu si základ a pak doplním citace. Kdybych měla každý článek psát komplet znovu a ještě zdrojovat, tak si nedovedu představit, jak bych to udělala. Některé události jsou už opravdu dost staré a nejdou ani běžně najít na internetu. :-)

Když jsem psal do novin, četl jsem to po sobě před odesláním do redakce třeba desetkrát a ještě jsem to nechal zkontrolovat synátorovi, který je v češtině silnější než já.

Neber to prosím jako nějaké buzerování, pouze názor náročnějšího čtenáře.

Namor: Nemám nikoho, kdo by po mně četl tolik článků. To bych musela někoho platit. Sama to po sobě čtu i pětkrát, ale je úplně normální, že svoje chyby nevidím. Není to o tom, jestli jsi slabší nebo silnější v češtině. Běžně edituju v práci a opravuju chyby, které nevidí ani korektor, když ten text čte po několikáté.

Jasný Viky, v pohodě.
Tady jasně vidíš, že tvoje články čteme a to pozorně ;-)

Namor: Jsem ráda. Moc :-) Snažím se vybírat zajímavé věci :-)

Viky, díky za pěkný článek, i když na každý neodepisuji, přečtu Všechny. Ať se dál daří. ;-) :-)

Hledamcomuzu: Já taky moc děkuju. Všechny příspěvky čtu a vždycky potěší :-)

Viky bezva,zajímalo by mě v kterém hostinci to tenkrát našly,?

Pěkné ;-) ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru