19. 3. 2007 Kalendárium

19. 3. 2007 Poklad 545 keltských mincí

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Ve francouzské vesnici Laniscat objevili archeologové před patnácti lety pozůstatky velké farmy, která fungovala od třetího století před našim letopočtem. Posléze tak vykopali 545 keltských mincí, které vyrobili Galové. 

Farma pokrývala plochu o rozloze zhruba 7500 metrů čtverečních. Měla šest vchodů přes brány. Vevnitř se nacházel dvůr s menším oploceným prostorem pro zvířata, kde se také pravděpodobně dojilo. 

Obyvatelé farmy bydleli v domku s menším centrálním krbem, z něhož byl kouř odváděn skrze doškovou střechu. V areálu byl také vyhrazený prostor pro zpravování obilovin a jejich skladování a menších vyvýšených sýpkách. Obiloviny bylo potřeba provzdušňovat a chránit před hlodavci. 

Pravděpodobně těsně před dobytí Římany někdo na farmě ukryl poklad. Přesně 545 mincí bylo roztroušeno na ploše 200 metrů čtverečních. Stalo se tak v důsledku zemědělských prací na dotyčném pozemku. 

Depot obsahoval 58 statérových mincí a 487 čtvrtstaterových mincí. Vyrobili je Galové, kteří byli příslušníky keltských kmenů. Jde o největší poklad, jaký byl kdy nalezen v Bretani. Pro srovnání: 254 mincí bylo nalezeno v Kersaint-Plabennec v roce 1903, 254 v Guingampu v roce 1934, 184 v Perros-Guirrec v roce 1933, 53 v Poullaouen v roce 1853…

Nový nález zahrnoval vzácné mince a dosud neznámé varianty, jako jsou statéry typu Carantec, kterých bylo dříve známo pouze šest. Na líci mají vlevo lidskou hlavu s vlasy uspořádanými do silných pramenů. Dvojitá korálková šňůra obepíná vlasy a na každém konci má malou hlavičku. Před obličejem je divoké prase. 

Na zadní straně sedí kavalír na koni, který nemá nalevo lidskou hlavu. V pravé ruce mává kopím a v levé ruce drží štít. Před koněm je květinový motiv a pod ním motiv divočáka. Byly vyrobené ze slitiny zlata, stříbra i mědi. 

Objev tohoto pokladu měl archeologům pomoci přesněji definovat východní hranice zdejšího velkého osídlení strukturovaného kolem dvou velkých opevněných osad, oppida Huelgoat a Paule, a řady sekundárních osad, jako je Quimper a Douarnenez.

Zdroje: www.inrap.fr, www.independent.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tahat z pole takový kolečka bude asi pěknej zážitek 8-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru