2 000 let starý poklad stříbrných mincí nalezen na břehu potoka

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem na blízkém východě

V září minulého roku našli archeologové ve starořeckém městě Aizanoi v provincii Kütahya na západě Turecka 651 stříbrných mincí z římského období. Podle odborníků se jedná o unikátní soubor všech panovníků pozdní římské republiky, tzv. „mincovní album“ panovníků.

Mince byly doslova napěchovány v keramickém džbánku obklopeném třemi terakotovými talíři, které měly nádobu chránit. Celý soubor byl s rozmyslem uložen nedaleko místního potoka. Protože byl džbánek po 2 000 letech v zemi zčásti rozbitý, byl vyzvednut in situ, posléze i s celým blokem zeminy převezen do laboratoře. Podle odborníků patřil depot zřejmě některému vysoce postavenému římskému vojákovi.

„Mince jsou i přes jejich stáří ve skvělém stavu. Nápisy na nich a vyobrazení jsou stále čitelné,“ řekla Elif Özerová, archeoložka z turecké univerzity v Pamukkale. „Byl to nesmírně vzrušující objev. Je pravděpodobné, že se v Aizanoi pohyboval vysoce postavený voják. Mince uložil z důvodů, který dnes neznáme,“ pokračovala.

439 mincí z pokladu jsou denáry – starověké stříbrné římské ražby, 212 dalších představují cistophori, stříbrné mince ze starověkého řeckého města Pergamonu – dnes na území Turecka. „Mnoho mincí bylo raženo v jižní Itálii,“ poznamenala Elif Özerová. „Všechny mince jsou datované mezi lety 75 př. n. l. až 4. př. n. l. Stříbrné mince zdobí portréty římských císařů,“ dodala.

„Na mincích jsou vyobrazeni Caesar, Brutus, Marcus Antonius, Marcus Vipsanius Agrippa či Augustus, přičemž zadní strana každé mince vypráví jiný příběh,“ řekla archeoložka. Například jeden typ mince ukazuje scénu s Aineiásem – trójským vojevůdcem, podle mytologie předchůdcem Romula a Rema, zakladatelů Říma. Ve scéně vyryté na minci nese Aineiás na zádech Anchise. „Obrovský soubor denárů a cistophorů je znám jako „mincovní album“ (ve smyslu dnešního fotoalba, pozn. redakce), protože zobrazuje tváře vládců z pozdního období římské republiky,“ uvedla Özerová.

Po vyčištění a konzervaci byl celý poklad odeslán do muzea v Ankaře, kde budou mince trvale vystaveny.

Roman Němec

Zdroje: livescience.com, thehistoryblog.com

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Krása, díky za čtení, třeba se nám někdy taky poštěstí ;-) :-O :-O :-D

Paráda, díky za článek. :-O

Nádhera :-)

:-O

Pěkný hrnečku vař. ;-) A fotky se jim také povedly.
Díky.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru