2. 1. 2019 Kalendárium

2.1.2019 Figurka keltského boha

Kategorie: Kalendárium

Z nálezu figurky se před dvěma lety radovali archeologové v anglickém Cambridgeshire. Znázorňuje jednoho z keltský bohů. Podobný objev se loni podařil i na Slovensku, kde představili malou sošku se zlatýma očima.

V Anglii objevili sošku na archeologickém nalezišti, které bylo osídlené od pozdní doby železné. Nyní poblíž funguje farma. Archeologové tam našli hned několik artefaktů, pět centimetrů velká soška je ale nejvzácnější. Podle všeho znázorňuje Cernunnose, který byl „pánem zvířat“ a bohem plodnosti, a to protože figurka drží nákrčník.

Figurka byla vyrobená ve 2. století našeho letopočtu. „Má římský původ, ale znázorňuje keltské božstvo. Je to skutečně vzrušující nález,“ poznamenal archeolog Shannon Hogan.

Na zmiňovaném archeologickém nalezišti se v minulosti nacházela osada. Byla ve středu silné obchodní sítě. Archeologové na nalezišti objevili tři stovky kovových předmětů. Jde o mince, kování na koňské postroje, pozůstatky římských uniforem, kopí, brože, prsten i velké množství železných hřebíků.

Psali jsme zde: https://www.lovecpokladu.cz/home/figurka-keltskeho-boha-kterou-vyrobili-rimane-7518

Figurka se zlatýma očima

Vzácnou keltskou figurku objevili archeologové také na Slovensku. V polovině prosince letošního roku ji veřejnosti ukázali odborníci z muzea ve Spišské Nové Vsi. Archeologové sošku nalezli v obci Jánovce, která se nachází poblíž Popradu. „A to během výzkumu lokality Pod hradiskem, který probíhal na jaře a na podzim minulého roku,“ uvedla archeoložka Mária Hudáková.

Jde o archeologickou lokalitu známou od 19. století, ale dosud nebyla systematicky zkoumána. Výzkum odhalil přes 800 artefaktů z různých období, od pravěku až po moderní historii. Většina věcí spadá do laténské éry, která se překrývá s římskou dobou.

„Archeologové většinou našli keltské mince, bronzové spony a další části oděvů. Dále pak výrobky z hlíny a skleněné korálky i náramky,“ nastínila Hudáková.

Nejcennějším nálezem je již zmiňovaná bronzová soška znázorňující nahého muže. Má na sobě typický šperk pro období, kdy byla figurka vyrobená, a sice nákrčník. „Tento nález je jedinečný svým realistickým vzhledem a zlatýma očima,“ míní Hudáková. Nálezy jsou uloženy v muzeu ve Spišské Nové Vsi. Veřejnost si je zřejmě bude moct prohlédnout už letos v rámci nové výstavy.

Zdroje: https://spectator.sme.sk/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru