2. 5. 2021 Kalendárium

2.5.2021 Muž odevzdal poklad, dostal půl milionu

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Moravskoslezský kraj se loni rozhodl odměnit muže, který odevzdal poklad 2231 vzácných mincí. Nálezce depot objevil na Opavsku. Jeho hodnotu odborníci odhadli na 1,5 milionu korun. Odměna činila 500 tisíc korun.

Poklad našel muž poblíž Vítkova na Opavsku. Čítal neuvěřitelných 2231 mincí, konkrétně šlo o pražské groše Karla IV. a Václava IV. Nálezce se zachoval vzorně a na depot upozornil archeology ze Slezského muzea v Opavě. Následně se poklad dostal do Muzea Beskyd ve Frýdku-Místku.

Podle odborníků jde o doposud největší nález mincí ve zdejším regionu. Peníze byly zakopané v hliněné nádobě. Jejich hodnota se pohybuje okolo 1,5 milionu korun. O odměně pro nálezce rozhodli krajští zastupitelé.

Náměstek zdejšího hejtmana pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo uvedl, že depot má hlavně kulturně historickou hodnotu. Zajímavý je podle něj svým složením. „Předpokládá se, že tento majetek jeho majitel uschoval poblíž obchodní stezky někdy před vypuknutím husitských válek. Chtěl tak uchránit na tu dobu opravdu velké bohatství. Zakopal mince vydané v šedesátiletém časovém rozmezí, což nasvědčuje tomu, že mince nastřádaly dvě nebo dokonce tři generace,“ prozradil Curylo.

Čištění mincí trvalo dva roky, poté poklad zamířil do Národního muzea v Praze. Zdejší odborníci odhadli hodnotu mincí na již zmiňovaných 1,5 milionu korun. Podle zákona má nálezce nárok na odměnu do výše až deset procent z odborného znaleckého posudku. Kraj nakonec vyplatil víc, protože se nálezce zachoval opravdu vzorně.

Curylo dokonce řekl, že odevzdal velké bohatství, proto se vedení hejtmanství rozhodlo odměnu navýšit. „Stanovený desetiprocentní podíl jsme navýšili až na odborně odhadovanou tržní cenu nálezu, což je 489 tisíc korun českých. Tyto takzvané poklady jsou pro nás nesmírně důležité kvůli možnosti poznání kulturních, hospodářských, ale i sociálních dějin našeho kraje,“ dodal náměstek hejtmana.

Kraj chce mince vystavit nejpozději v roce 2024, na který připadá sté výročí vzniku Muzea Beskyd. Tenkrát to bylo Zemědělské muzeum. Šlo o pobočku Československého muzea v Praze. Hlavním cílem bylo studium selských dějin Těšínska. Muzeum ve Frýdku pořádalo výstavy, besedy i přednášky na toto téma.

Zdroje: www.msk.cz, www.muzeumbeskyd.com, www.idnes.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Je tu akorát blbě napsáno, to nálezný je vyplacený dle zákona. To co je nad nemá už s nálezným co dělat. Např. pokud bys třeba někoho zachránil z auta, nebo já nevim nějakej záslužnej čin. Tak tě kraj za to může odměnit dle svého uvážení. Viz tady tento případ...

Mě to připadá, že největší vliv na výši nálezného, měl, má a asi i bude mít samotný nálezce- prostě si ví rady, nebo neví- to je celé :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru