20.1.2015 Socha Bohyně v Egejském moři

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem kovů v mořích a oceanech

Před šesti lety našli archeologové sochu bohyně v Egejské moři. Jde o největší takový nález v historii Turecka. Nacházela se poblíž přímořského města Bozburun. Socha je 2700 let stará a archeologové ji objevili, když zkoumali vrak lodi.

Archeologové prozradili, že socha se nacházela 43 metrů pod mořským dnem a pochází z archaického období.  Docent Harun Özdaş uvedl, že výzkum byl proveden se svolením tamního ministerstva kultury a cestovního ruchu i ministerstva pro rozvoj. Řekl, že našli pouze spodní polovinu keramické sochy spolu s talíři a amforami.

„Objevy byly rozptýleny na ploše o rozloze 300 metrů čtverečních. Věříme, že nám pomohou osvětlit důležitou část historie Středomoří. Je to poprvé, co jsme takovou sochu našli u pobřeží naší země,“ konstatoval archeolog.

Současné výzkumy jasně ukazují, že moře bylo ve starověku nejdůležitějším prostředkem komunikace mezi středomořskými civilizacemi. „Docházelo mezi nimi nejen k výměně produktů, ale také názorů a filozofie. Různé stopy po středomořské civilizaci můžeme najít právě v moři, po kterém se lidé pohybovali. Díky nim můžeme právě zkoumat, jak tenkrát žili,“ řekl ještě Özdaş.

Sochu našli archeologové poté, co dlouhodobě prohledávali zmiňovaný vrak. Socha se nacházela pod velkou vrstvou písku. „Když jsme čistili okolí, viděli jsme prsty. Byl to super adrenalin. Záhy jsme se pustili do okrývání dalších částí. Socha měla na sobě „šaty“. Našli jsme ale jen spodní část. Je známé, že se vyráběly ze dvou kusů. Proto věříme, že v budoucnu najdeme i horní část,“ uvedl ještě tenkrát archeolog.

Tenkrát ale museli kvůli dlouhodobému nepříznivému počasí výzkum přerušit. Socha podle odborníků znázorňuje bosonohou ženu, která měla na těle znázorněné šaty. Pravděpodobně pochází z konce 7. století př. n. l. „Věříme, že znázorňuje kyperskou bohyni,“ poznamenal Özdaş.

Odborníci z muzea podvodní archeologie v Bodrumu se hned pustili do konzervace artefaktů. Vrak, který archeologové prvotně prohledávali, převážel hlavně desky. Byly rozptýlené na velké ploše. Kromě toho loď převážela také kyperské amfory.

„Právě tato loď, která v archaické době cestovala ze Středomoří do Egejského moře, nám poskytuje důležité informace o vztazích mezi středomořskými civilizacemi a egejským regionem,“ uzavřel Özdaş.

Zdroje: www.hurriyetdailynews.com, www.ancientpages.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

43m pod mořským dnem?

Dívala jsem se a je tam opravdu 43 metrů.

Už chápu. Myslíte dno. Jasně, hladinou. Já to přepisovala a nakonec poslala blbě. Děkuji za upozornění.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru