20. 2. 2014 Kalendárium

20.2.2014 Našel hledač legendární poklad Nibelungů?

Kategorie: Kalendárium

Nadšenec do archeologie našel v Německu před sedmi lety skutečný poklad z období pozdní antiky. Skládal se ze zlatých i stříbrných šperků, ale také dalších vzácných předmětů. Začalo se spekulovat, zda se nejedná o legendární poklad Nibelungů.

Jméno nálezce zůstalo tajné, média ho neuvedla. Hodnotu pokladu odborníci odhadli na více než jeden milion eur. Hledač ho detektorem kovu objevil v lese u města Rülzheim na jihu západoněmecké spolkové země Porýní-Falc. Hledal tam však bez povolení a poklad vydal úřadům až pod nátlakem.

Depot obsahoval stříbrné mísy, brože a další ozdoby pravděpodobně ze šlechtického oděvu. Dále pak velkolepé sošky, které zdobily křeslo někoho vysoce postaveného. Odborníci také uvedli, že nemohou vyloučit, že nálezce část pokladu rozprodal nebo si ho prostě nechal. Příslušné orgány to tenkrát dokonce začaly vyšetřovat.

„Pokud jde o načasování a místo nálezu, odpovídá legendě o pokladu Nibelungů. Zda tomu tak ale skutečně je, nemůžeme říct. Kdokoliv poklad vlastnil, si ale žil skutečně velmi dobře,“ uvedl hlavní archeolog Porýní-Falce Axel von Berg.

Bez ohledu na to, zda jde skutečně o poklad Nibelungů či nikoli, zdá se, že ho ve spěchu zakopal jeho majitel nebo zloděj někdy v období kolem let 406 a 407 našeho letopočtu, kdy se římská říše rozpadala v oblasti podél Rýna.

„Bohužel, hledač svým nesprávným přístupem naleziště nenávratně zničil,“ konstatoval Axel von Berg.

Nibelunské šílenství ve své době zaujalo naprostou většinu Německa, strhlo se doslova šílenství. Lidé byli lační potom najít skryté bohatství. Tento příběh se začal odvíjet v roce 1755, kdy německý lékař Hermann Obereit našel v hohenembské knihovně rukopis Nibelungů. Německá společnost se o něj začala výrazněji zajímat v době německých obrozeneckých válek proti napoleonské armádě.

Epos vypráví o lásce krásné Kriemhildy a udatného rytíře Siegfrieda. Nibelunské šílenství strhlo i nacisty.  Siegfrieda vzývali jako symbol heroismu a víry v osud. Po prvním mnichovském puči v roce 1923 dokonce německý karikaturista Georg Grosz přirovnal Hitlera k Siegfridovi.

Více jsme o tom psali zde: Nibelunské šílenství

Zdroje: www.independent.co.uk, www.dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Bože.....co v té zemi ještě všechno je :-D . Určitě i u nás ;-)
Díky...pěkný, motivační článek.

Zajímavý článek, díky...

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru