200 let stará protéza

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Protéza, kterou našel hledač detektorem kovu ve Velké Británii, jde do prodeje. Pořadatelem dražby bude známá aukční síň Hansons v anglickém Derbyshire. Falešné zuby jsou podle odborníků asi 200 let staré. Jsou vyrobené ze zlata a pravděpodobně také hroších zubů, ze kterých se v 19. století vyráběly také klávesy klavírů.

Zuby objevil detektorem kovu čtyřicetiletý Peter Cross, který již našel řadu zajímavých předmětů. Falešné zuby jsou ale zatím nejcennější. Dražit se budou v Derbyshire 25. listopadu. Odborníci si myslí, že se mohou prodat až za 7000 liber.

Když Cross protézu našel, původně si myslel, že jde o ovčí zuby. Objevil je v březnu tohoto roku na poli poblíž Waterstock Mill. Přestože se tato vesnice oficiálně nachází v Oxfordshire, protézu hledač našel u trati na druhé straně řeky, kde již patří území pod Buckinghamshire. „Vím, že to zní bláznivě, ale když jsem zuby vytáhl ze země, opravdu jsem si myslel, že jsou ovčí. Když jsem ale pak očistil hlínu, tak jsem si všiml, že jsou ze zlata a došlo mně, že jde lidskou protézu. Podle všeho patřila bohatému člověku,“ povyprávěl Cross.

Protéza pochází z období mezi léty 1800 až 1850, v té době stály celé jmění. „Pokud by jste si chtěli takové zuby v devatenáctém století pořídit, zaplatili by jste 200 až 300 liber, co byla poloviční hodnota domu v bohatší vesnici jakou byla například Brille,“ míní Cross.

Když hledač protézu našel, oslovil odborníky, aby se dozvěděl více informací o jejich původu. „Radil jsem se Britskou zubní asociací i Britským muzeem. Nalezení zuby je ohromily a chtěli si je vyfotografovat. Jsou prý jedinečné. Podobnou protézu nosil například americký prezident George Washington v 18. století. Nyní jsou vystaveny v USA,“ zavzpomínal hledač.

Cross objevil jen horní část protézy, spodní se mu už najít nepodařila. „Jeden ze zubařů, které jsem oslovil, mně řekl, že k horní části byla připojena spodní. Asi třikrát jsem se na pole vrátil s detektorem kovu a pokoušel se ji najít. Ale nepodařilo se,“ poznamenal hledač.

Protézy v 19. století tehdejší „mistři“ vyráběli tak, aby co nejvěrohodněji připomínaly skutečné zuby. Tvarovali je podle skutečných zubů, také si dávali záležet na tom, aby byly co nejvíce bílé a mezi nimi napodobovali tak dásně. Na zadní straně protézy se nacházely pružiny a nýty, které spojovaly horní část se spodní. „Na nalezené protéze jsou viditelné iniciály WSF a značka N 435. Šlo o velmi pokročilý model na období, ve kterém byly falešné zuby vyrobené. Už tenkrát si prý během výrobi dělali sádrový model,“ povyprávěl ještě hledač, co se od odborníků dozvěděl.

Zdroj: www.itv.com, www.bucksherald.co.uk

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkný krangasáky. "Slobodohrobár" Jajcaj by si z nich ucvrknul... 8-)

"Dej fem ten fek fem fek! Nebo fi finem fmti!" ... Ja vim, trapna sranda. Ale nedalo mi to :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru