21. 11. 1344 Kalendárium

21.11.1344 Položen základní kámen katedrály sv. Víta

Kategorie: Kalendárium

V roce 1344 bylo povýšeno pražské biskupství na arcibiskupství a tato významná změna měla být symbolizována i stavbou nového chrámu sv. Víta. Základní kámen ke stavbě položil 21. listopadu tohoto roku král Jan Lucemburský za přítomnosti kralevice Karla.

Katedrála svatého Víta na Pražském hradě je světoznámou stavbou velkého významu. Její historie je velice bohatá. Původní románskou rotundu sv. Víta založil ve 20. letech 10. století kníže svatý Václav, aby v ní uchoval dar císaře Jindřicha Ptáčníka – rameno sv. Víta – od té doby patrona Čech.

Postavil ji na nejvyšším místě Pražského hradu, a tak učinil provždy rozložení všech staveb na třetím nádvoří. Románská rotunda však vrzy nestačila pro všechny věřící, navštěvující svaté ostatky. „Kníže Spytihněv ji nechal strhnout a na jejím místě začal stavět baziliku, dokončenou až za jeho nástupce knížete Vratislava II. V tomto chrámu byl pokřtěn i syn Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny – Karel – který se pak nejvíce zasloužil o stavbu gotické katedrály,“ píše Pavla Jungmannová v knize Pověsti o zvonech, zvonařích, zvonicích a zvoničkách.

V roce 1344 bylo povýšeno pražské biskupství na arcibiskupství a tato významná změna měla být symbolizována i stavbou nového chrámu sv. Víta. Základní kámen ke stavbě položil 21. listopadu tohoto roku král Jan Lucemburský za přítomnosti kralevice Karla, arcibiskupa Arnošta z Pardubic a dalších hodnostářů.

Prvním stavitelem chrámu byl v letech 1344-1352 Matyáš z Arrasu, jenž vystavěl v klasickém literárním stylu francouzských katedrál osm kaplí v závěru katedrály. Po jeho smrti byl Karlem IV. vybrán za stavitele tehdy třiadvacetiletý Petr Parléř. Byl to geniální architekt a sochař počátku pozdní gotiky a díky jeho nápadům se pražská katedrála zařadila mezi nejvýznamnější stavby tohoto typu.

Mezi charakteristické znaky jeho díla patří síťová klenba, plaménkové motivy v kružbách, plastické opěrné sloupy a visuté svorníky. Parléř změnil i půdorysné schéma výstavby kaplí z trojúhelníkového na čtvercové, což je zřetelně vidět na půdorysu kaplí tam, kde navázal na nedostavěné části mistra Matyáše z Arrasu.

„Do své smrti stačil Parléř vystavět zbytek chórových kaplí, vytvořit triforium a zaklenout chór. Začal stavět příčnou loď a chrámovou věž, avšak bohužel už je nedokončil. Po jeho smrti se stavba katedrály na delší dobu zastavila,“ uvádí ještě Jungmannová.

Katedrála sv. Víta byla dokončená až v roce 1929…

Zdroje: Pavla Jungmannová, Pověsti o zvonech, zvonařích, zvonicích a zvoničkách, Václav Smil, Jak se vyrábí dnešní svět, www.wikipedia.org

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Holt postavit kostel neni žádná prdel.....

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru